Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Štěňata a štěňátka / delší treky a běh se štěnátkem
Autor Zpráva
Martina Stevanovicova
Člen
# Zasláno: 4 Dub 2018 12:35
- Nahlásit

Dobrý den,

mám 5 měsíčního kluka Shiba inu. Začala jsem s ním běhat, protože u vycházky se už neunaví, a to chodíme hodně, jelikož já i přítel se věnujeme focení v přírodě.

Hodně lidí tvrdí, že tak malý štěně ještě nemá tolik chodit a běhat nemá vůbec. Při procházce nebo i delším treku ho ale musím často pouštět na volno, jinak je neklidný. Takže v podstatě běhá neustále a taky to dost rychle. Takto už s námi ušel i 20km, jasně že s častými pauzami.

Každý den jsme minimálně 2hodiny venku v teréne. Před asi týdnem jsem už s ním započala i lehký běžecký trénink, tj. k procházce jsem přidala úseky, které věnujeme společnému běhu. Maximálně jsme takto uběhli 4km. Běhá v postroji, a je na něm vidět, že ho to nesmírně baví, při běhu chytá ze země různé větvičky a šišky, hraje si. V přestávkách kráčíme a hraju si s ním. Pak děláme i pauzy, kdy má "opušťák" tj., pustím ho na volno a dělá si co se mu zalíbí, někdy sedí vedle mně, někdy lítá. Doma se pak chová klidně, přes den většinou spí, nebo jen tak leží.

Celkově je pěkně stavěný, dobře osvalený, hmotnost cca 7kg. Pochází z přírodní rodiny, vyrostl na velké zahradě, s možností volného pohybu celý den, kvalitní strava, celodenní péče chovatelky.

My ho máme taky na zahradě, a taky uvnitř v domě, když jsme doma. Stravu má kvalitní, hodně bílkovin, bez obilovin. Taky čisté domácí maso.

Při trekoch i běhu sleduju pořád jeho pohyb, nemyslím, že by mu běh nebo delší procházky dělali nějaké problémy, spíš vždy přijde domů nabuzený a lehne si až po chvíli.

Děkuju za rady.

Fajka
Člen
# Zasláno: 4 Dub 2018 12:57
- Nahlásit

Martina Stevanovicova
Nějak mě unikl dotaz...a tak vlastně ani netuším co za rady potřebujete?

Fousisko
Člen
# Zasláno: 4 Dub 2018 14:26
- Nahlásit

Martina Stevanovicova

Jestli se obáváte o prckovo zdraví a máte starost, abyste ho popisovanými aktivitami nepřetěžovala, tak si myslím, že můžete být v klidu. Pokud je po celou dobu vašich aktivit štěně v pohodě, je veselé, nejeví známky únavy a vyčerpání, tak klidně dělejte to, co děláte, stejně jako doposud. Máte zřejmě velmi akčního šíbíka, tak ho neomezujte. Jestli někdo tvrdí, že pětiměsíční štěně by nemělo moc běhat, tak to mi přijde jako úplná hovadina ve vztahu k malým a středním plemenům. Naopak, dostatek pohybu psa v přírodě hezky tvaruje, nasvaluje se a je mu to jen ku prospěchu. To omezení v pohybu se může týkat do určité míry molossoidních plemen, která rychle rostou a musí se s nimi opatrněji, aby se správně vyvíjely kosti, klouby atd.....
S krmením určitě taky děláte dobře, že dáváte maso, jen nezapomínat i na vhodné přílohy. Pokud má pes tolik aktivity, jak píšete, musí tomu odpovídat kvalita stravy a pokud tomu tak je, je to super. A že pak většinu času doma pes prochrápe...Super, ne? Je dostatečně vyřáděný, tak nabírá sílu na další akce.
Musím přiznat, že tu spoustu času a možností strávených denně se svým psem v přírodě vám trochu závidím...

Fajka
Člen
# Zasláno: 4 Dub 2018 14:38
- Nahlásit

FousiskoMartina Stevanovicova

si myslím, že můžete být v klidu

já na to mám tedy opačný názor a v klidu bych určitě nebyla...

Neumi
Člen
# Zasláno: 5 Dub 2018 07:17
- Nahlásit

nooo....

únava či neúnava štěněte nic nevypovídá o možném negativním vlivu druhu a míry pohybu na teprve se vyvíjející pohybový aparát

a samozřejmě je otázka, nakolik je onen pohyb z tohoto hlediska u takového malého plemene podstatný

Martina Stevanovicova
Člen
# Zasláno: 5 Dub 2018 09:54
- Nahlásit

Děkuji všem za názory.

Já potřebuji hlavně názory a rady zkušených chovatelů, kteří se věnují sportům společně se svým psem - běh, psí spřežení, canicross, agility a podobně.

Já mám dostatek času, bydlíme na vesnici a pejsek má k dispozici celý den zahradu, tak není odkázán na pár krátkých vycházek denně určených zejména k venčení, on se venčí kdy má potřebu, taky toho naběhá mnohem víc než já i ve vlastní režii . Na venkově se i narodil, tudíž má i přirozený pohyb od mala, nelze to srovnávat s pejskami, které proste takové možnosti trénování nemají.

Fousisko děkuji za rady a názor, taky to tak vidím, jedná se o primitivní plemeno, které bylo k takovým aktivitám určeno, není náchylné na nemoci a poruchy pohybového aparátu. Chovatelé jiných primitivních plemen, třeba husky dokonce doporučují postupně přidat i přiměřenou zátěž v podobě tahání, nebo nošení nákladu v speciálním postroji.

Ještě jednou děkuji za všechny názory, a uvítala by jsem rady od jiných sportovců a milovníků turistiky ohledem sportování a dlouhých treků s malými a středními primitivními plemenami (shiby, husky, špice a pod.) - tréning, intenzita, objem, výživa...

Hezký den přeje Martina.

Fajka
Člen
# Zasláno: 5 Dub 2018 10:35 - Změnil/a: Fajka
- Nahlásit

Martina Stevanovicova
třeba husky dokonce doporučují postupně přidat i přiměřenou zátěž v podobě tahání, nebo nošení nákladu v speciálním postroji.
no ano ale rozhodně NE od 5 měsíců.... i haskounem kterej je na tahání stvořen a je to jeho život se začíná s delšíma tratěma až později až je dovyvinutá kostra svaly šlachy atd... což je až od těch cca 9 měsíců. Do té doby chodit a zatěžovat postupně ano ale 5 měsíční štěně zatěžovat 20 km je podle mě prostě přesčáru ....

chodím už docela dlouho dogtrekingový tratě délky 80 km a víc, sama mám už třetího psa na treky (dva primitivce a jednoho ovčáka) a na těch 30 -50 km jsme byli tak na jednom roce, longový tratě až od roku a půl...

uvítala by jsem rady od jiných sportovců a milovníků turistiky ohledem sportování a dlouhých treků s malými a středními primitivními plemenami

tak já jen upřesním že máme cca 30 dokončených longových dogtreků s délkou 80 km a víc...nejdelší kilometráž byla dík bloudění 110 km... dojitých midových a krátkých šhortových tratí nepočítaně... v MČR za rok 2016 jsme na 3. místě celkově, nejrychlejší čas na 85 km jsme měli něco kolem 19 hodin...v rodině máme z primitivců akita inu, husky a shiba inu...
to se jako nechci chlubit to jen pro dokreslení že o tom trošku něco už taky vím ...
Dole na stránce viz odkaz jsou výsledky autraláčka kterej toho se mnou nachodil zatím nejvíc...
http://www.akita-feiko.estranky.cz/clanky/doktor-s rdcove-eso.html

A za mě tedy je to přes čáru a svoje psisko bych takhle brzo! nikdy nehuntovala....

cernej caj
Člen
# Zasláno: 5 Dub 2018 20:24
- Nahlásit

tak zas ale 20km s castyma pauzama si predstavuju zas trochu jinak nez 20km ujitych treba za 4h a 15km by mi v pul roce u mensiho psa takhle na pohodu s dost odpocinkem prislo celkem OK

osobne bych trasy kolem 20km nechala spis jako vyjimecny a ne kazdodenni s tim, ze budou fakt v pohode s dostatkem casu pro odpocinek a ze by asi jeste urcite nemel tahat v postroji, ale jinak zas takovyto ze aby nahodou pes neusel vic jak 5km...

ono je taky problem, ze ta kilometraz se urcuje dost blbe, co je a neni OK, urco ale nikam nespechat a spis treba castejc min, zkusit treba i vic zamestnat hlavu nejakym cvicenim, pokud ma hodne energie aby to nemel nasmerovany jen do pohybu, ona unavena hlavicka nekdy udela vic nez celej den behani

Martina Stevanovicova
Člen
# Zasláno: 6 Dub 2018 11:03
- Nahlásit

No pro obraznost - našich 20km, bylo spíš neplánovaných, jelikož jsme hodně fotili a pro pár fotek jsme si zašli mimo plánovanou trasu.

Focení představuje často i hodinovou činnost, kdy musíme rozbalit zázemí, aparát, stativ, připravit si expozici, pak jednu věc fotíme i 10x v různých režimech ať máme dost materiálu. Pejsek zatím běhá na volno pokud to jde a pokud ne, tak je uvázaný v bezpečí a to většinou si většinou z nudy konečně i lehne.

Takže 20km znamenalo tenkrát přes 8 hodin v terénu Já nevím proč si to všichni představují tak drasticky, my jsme přišli domů hodně utahaní ale shibák ten měl energii běhat po zahradě i v domě, proháněl kočky i nás, prostě dováděl jako vždy.

Náš společný běh vypadá asi tak, že cca 100-200 metrů běžíme, pak ale vidí motýla a je z toho běh za motýlem, myší a pod. Nebo sbírá ze země různé předměty - šišky, větve a hned je z toho hra, pak mu to musím házet, nebo aspoň držet ať za tím může skákat. Což mně nevadí, nejsem ten běžec co se striktně drží trasy a počítá kilometry a čas. Já běhám zážitkově, a se štěňátkem je to hlavně o zážitcích. 4 kilometry jsme tak "běželi" asi hodinu.

Každý den jdeme minimálně jednou na vycházku, v průměru je to právě kolem 3-4km. a v poslední době přidáváme i ten jakž takž systematický běh. Ale jak říkám víc než 4km denně to zatím není.

Co se týče treků, ty delší dáváme hlavně o víkendu a volných dnech tak jako většina pracujících lidí. Přičemž 20km bylo maximum. Jinak "delší trek" je zatím u nás průměrně 8-10km, co nám kvůli focení a jiným nutným přestávkám trvá často 3-5 hodin.

Fajka jasně, že 7 kilovému 5 měsíčnému štěněti nedám náklad ani jinou zátěž, vždyť jsem psala že postupně, tj. cca v 1 roce, tak mi radili i jiní "musheři" . Ty to jen vidíš moc drasticky, jestli znáš shibu, tak víš, že by to takhle ani nešlo, vždyť když my s ním jdeme na trek, tak je to hlavně jeho trek a my jsme tam hlavně kvůli fotkám Takže pokud to jde, běhá na volno a to si fakt dělá co chce Tudíž nalítá víc než my.

Pracuji s dětmi-sportovní kroužky, takže volím podobný přístup a dodržuji ty stejné zásady i při sportovní přípravě štěňátka

Martina Stevanovicova
Člen
# Zasláno: 6 Dub 2018 11:43
- Nahlásit

Fajka ještě ti děkuji za tvoje zkušenosti, a máš můj obdiv i tvoji psí vytrvalci, pro mně a přítele je to zatím něco nepředstavitelného, náš nejdelší trek (to bylo ještě bez pejska) byl 40km Věnujeme se hodně sportům ale s trekingom jsme začali jen v minulým roce.

Teď když máme pejska, tak je z toho vlastně dogtreking Budu ráda za další rady od tebe. Zatím to ale neplánujeme dělat na takový úrovni jak ty, soutěžně vůbec ne. Možná časem. Tak dlouhý trasy už nejsou pro mně, měla jsem únavové zranění obou nártů.

I běhat můžu jen v terénu, žádný asfalt, volnější tempo a kratší trasy. Takže v podstatě běhá hlavně štěňátko a já za ním cupitám Spíš než běh je to lehký jogging..nebo dogjogging

Ale věřím, že takovým postupným a nenuceným tempem se pomalu rozběhám, rozchodím a časem možná začneme třeba s canicrossem nebo soutěžně s dogtrekingem. Štěňátko určitě nepřetěžuju, vždyť je to můj miláček

A uvítám případné další rady a zkušenosti

cernej caj
Člen
# Zasláno: 6 Dub 2018 16:20 - Změnil/a: cernej caj
- Nahlásit

Ja myslim, ze jde predevsim o to, ze kdyz "pes je OK a jeste by lital" tak to automaticky neznamena, ze se tim lze 100% ridit i vzhledem k rychlosti regenerace - pes mate telem a clovek by mu mohl moc rychle nalozit moc velkou zatez, protoze pes nevykazuje znamky unavy.

Ze se snadno muze stat jeee my sme sli v sobotu 20km a bylo to OK tak pristi tyden pujdem 30 - aby se to prave neprehnalo v zapalu, ze pes vypada ze je stale cilej a akcni, ale i s ohledem na vek se porad jeste dbalo na to, aby se to neprepisklo.

Navic tady je clovek na internetove diskuzi. Jednou se napise, ze 20km je OK u stenete malyo plemene v pul roce (a 20km za cca 8h za me je celkem ok - vyjimecne), a pak nekdo napise - vy ste psali ze 20km je OK tak sem to kazdej den behal se svym stenetem 3mesicniho molose a ted ma v prdeli vsechny klouby, poskozenou pater...

Martina Stevanovicova
Člen
# Zasláno: 7 Dub 2018 06:42
- Nahlásit

Práve to jsem potrebovala vedet. Jestli je to zatim OK spis vyjimecne a hlavne jak muzu postupovat dal.

Z ruznych názoru a rad jsem si vyvodila že kdyz už má za sebou v 5 mesicich nejdelsi trek 20km za 8 hodin, coz nebylo cilene, a je to mirne pres caru (po tomto treku jsme šli na ďalší asi 12km az za 2 tydny) tak jednou tydne muzeme s ním projit treba 10 km stejnym tempom, tj. asi za 4hodiny a nic s tím nezkazime.

Jinak má každý den prochazky v prírode podle okolností 1-2 hodiny max 4km. Nevim presne kolik toho nalita on sám kdyz je na volno, gps nepouzivam. Ale treba včera, a to se tyče temer každýho patku jsme z časových důvodů byli venku jen 500m po louce cca pul hodiny, akurát na velky venčení a pak honeni motylu.

cernej caj
Člen
# Zasláno: 7 Dub 2018 16:39
- Nahlásit

Martina Stevanovicova
Hlavne proste s rozumem, kazdodenni dlouhe prochazky sou super a kdyz se k tomu pripoji "v sobotu" nejakej 10-15km vylet, tak proc ne, ale s nejakou vetsi zatezi je urcite dobry pockat na plnou dospelost, coz u siby asi v pohode muze byt kolem toho roku a pak klidne pomalu zacit zvykat na zaprat, beh atd.

Takze za me to je celkem OK, ale zatim bych fakt zustala spis u toho, ze je to dorostenec a nez se plne vyvine, tak to nechat v nastavenym rezimu

Ono kazdej pes je jinej, pokud ma premiru energie, tak zkusit i zamestnat hlavinku - cviceni, nejaky "blbosti" treba z tance se psem a tak... Ono totiz nakonec i pokud pes ma dost energie a clovek pridava, pridava a pridava, nakonec ma pes tak neutahatelnou kondici, ze si tim clovek sam nabehne. Zatimco mozkem unavenej pes muze byt casto utahanej vic, nez z fyzickyho zaprahu.

PS: jinak bych rekla, ze je takovy srandovni i pozivani toho slova "trek" v kombinaci s nejakym 15km vyletem, ono kdyz pak napisete "byli sme na treku" a myslite tim 12 km, tak 90% ostatnich lidi pochopi bud neco jako dogtrek (tzn napr. 40km/den) pripadne i nejakej nekolikadenni trekking v horach, coz je taky pro vyvin psa neco uplne jinyho nez si tady tapkat nekde na pohodu po lese, v jistym ohledu je to slovickareni, ale na druhou stranu pulka ctenaru se vydesi tahat stendo "na trek"

Martina Stevanovicova
Člen
# Zasláno: 9 Dub 2018 09:35
- Nahlásit

cernej caj děkuju za rady, ja to zkusím i s těmi jinými aktivitami. Pak tedy ty skutečné "treky" dáme až když dospěje

Teď sme doma nastavili klidovější režim, tj. 1-2h procházky jednou denně a nechávám ho lítat na volno pokud to jde. A v rámci ty procházky si dáme pár úseků společného běhu. O víkendu má vždy o jednu procházku navíc.

Co se týče delších vycházek, nebudu to tedy už nazývat "trek", ať to nikoho neplete, spíš je to výlet, hlavně pokud tedy ani nejdeme nějak souvisle ale spíš nám jde o to focení a zážitky.

Tak ještě jednou děkuju všem za rady, moc mi to pomohlo.
Martina

Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2018

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání