Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Štěňata a štěňátka / Opravdové agresivní chování (ne hra) u štěněte!
Autor Zpráva
Cooper
Člen
# Zasláno: 30 Čen 2017 21:04
- Nahlásit

Ahoj,
pořídili jsme si s přítelkyní borderteriéra, teď je mu 13 týdnů. Problém je v tom že je agresivní, ale jako opravdu, ne že by si hrál, ale prostě když se mu cokoli nelíbí, zakousne se a drží. Už když jsme ho přivezli, pokousal naší fenku (BŠO, 7 let) - prostě se asi bál, ale místo aby se schoval (měl kam) nebo utekl (měl kudy), radši se rozeběhl a prokousl jí ucho na dvou místech. Docela jsme koukali. Je s PP, socializovaný už u chovatelky vcelku dobře. Jen prostě když se mu něco nelíbí, že na něj někdo sahá, že ho chceme vzít do náručí, že mu něco bereme, že ho někam nechceme pustit, vycení zuby jak dospělý, stáhne uši, naježí se a vrčí, a pak vyjede, navíc když se zakousne, nechce pustit. Teď to ještě jde, i když to dost bolí a objeví se někdy i krev, ale co třeba za rok? Budem pořád pokousaný, protože se psovi něco nelíbilo.

Psů jsme měli doma hodně, i jsem dělal zkoušky z poslušnosti a trochu i obrany, ale tohle nechápu a nevím jak řešit? Přijde mi to u takového mrněte hrozně zvláštní, i když je to terier. Jak to řešit
?

Díky Filip

Neumi
Člen
# Zasláno: 2 Čec 2017 10:44
- Nahlásit

Jak to řešit?
Tak v prvé řadě v klidu!
Nedívej se na to jako na zlobení, ale na nemoc, hendikep,se kterým mu musíš pomoct. Je to funkce jeho nervové soustavy (asi nebude zrovna vyrovnaný) a dost možná, že si tohle chování (nejlepší obrana je útok) vtiskl ve své rodné smečce.
Jak řešit - vedením, vedením a ještě jednou vedením. Netrestej ho za "zlobení",ale uč ho, jak se má chovat (např. - pro případy, že mu chceš něco sebrat, ho nauč povel "pusť", po dobrém, jako výměnu něčeho za něco lepšího). Intenzivně ho uč poslušnost, ať to můžeš využívat právě při takových příležitostech (přivolání, místo, dolů, vypadni.......a další civilně funkční povely). Uč je řízeně, tedy ne ve vypjatých situacích, ale v rámci hry-tréninku a zásadně po dobrém (musí si vštípit,že spolupráce s tebou = DOBRO!)
Odměňuj, odměňuj a odměňuj....
Nech mu permanentně couračku - šňůru, ať s ním můžeš manipulovat pomocí ní a nešahat na něj

Fousisko
Člen
# Zasláno: 19 Čec 2017 11:32
- Nahlásit

Z toho, co píšete, Filipe to na mě taky dělá dojem, že štěně si prostě myslí, že nejlepší obrana je útok a že je to jeho způsob, jak řešit situace, v nichž si neví rady. Souhlasím s Neumi, že se to tak mohl naučit už u chovatele.
Kolik má chovatel psů? Žilo tam štěně ve smečce s dalšími psy krom matky? Mělo více sourozenců? Jaký dojem na Vás dělalo prostředí pro psy u chovatele?
Mám taky teriérovitého psa (knírače), takže se dovedu vžít do Vaší situace. Můj pejsa taky výjimečně zkusil vynutit si něco kousáním, ale docela rychle zjistil, že to k ničemu nevede.
Z toho, co popisujete mám taky pocit, že pejsek není zrovna psychicky stabilní, že to bude asi trochu nerváček. O to víc je důležité s ním pracovat v klidu, bez negativních emocí, snažit se o klidný, ale důsledný přístup, cvičit pozitivním posilováním (tj. správné chování odměňováno) a pokud už trest za špatné chování, tak pouze tzv. negativní (tzn. pes buď to, oč stojí, nedostane anebo je mu to odebráno). V žádném případě neplácat, neječet na psa.
Asi by nebylo od věci přihlásit se do psí školičky na nějaký cvičák, kde vedou výcvik rozumní a zkušení lidé.
Váš bordík je zatím prcek a se štěnětem se vždycky pracuje líp, než s dospělým, který už má třeba různé zlozvyky, zažité "pověry" v chování apod.... Vy musíte svého prcka přesvědčit, že u Vás je v bezpečí a že Vám může věřit, ať už spolu děláte cokoli. Musíte si na sebe navzájem zvyknout a naučit se vzájemně pochopit.
Třeba i pod vedením někoho zkušenějšího...Proto zmiňuji tu kvalitní školičku pro štěňátka..

Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2017

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání