Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Štěňata a štěňátka / Štěně v posteli :-)
Autor Zpráva
VeronikaR
Člen
# Zasláno: 6 Led 2017 13:59
- Nahlásit

Zdravím všechny, jsem tu nová a mám rovnou pár dotazů. Budu ráda, když mi napíšete své názory.
Minulý týden ve středu jsme si přivezli domů prvního opravdu mého psa (předtím psi u rodičů). Prcek se narodil 15.11. Máme ho doma od 6 týdnů, paní mu při předávání týden přidala a dle data narození jsme si to dopočítali až doma. Je to neurčité plemeno střední velikosti (mometálně 3.5 kg, dle vet bude v dospělosti do 20 kg), pravděpodobně s příměsí nějakých teriérů. Vyrůstal na zahradě a v garáži pod autem u starších lidí.
U nás je v bytě. První 3 dny jsem s ním spala v kuchyni, sice co 2 hod vstávat na čůrání, ale OK. Pak jsme ale selhali. Štěně odmítlo být samo v kuchyni a když jsme si nechali otevřené dveře do ložnice, co 2 hod to skončilo počůraným kobercem (probudil se, přišel, a okamžitě čural). Zavřené dveře psychicky neustál partner a řvoucí štěně vzal k nám do postele. Psík je spokojen, vydrží s námi spát i 5 hod v kuse (což ocením i já:-)) Jen jde o to, jestli mu ještě někdy půjde vysvětlit, že už s námi spát nemá. Venčí se celkem v pohodě venku, pochopil to během 1 dne. Ale občas mu to ujede i na koberec, když ho při tom doma chytím, tak pokárám (jen slovně - fuj) a jdeme ven. Vím, že je ještě malý, ale mohl by se naučit alespoň kníknout a ne to hned pustit, zlepší se to s věkem, nebo mám zahájit tréning? Za vyvenčení venku chválím a občas dostane i mlsek. Venčím dost často.
A mám home office, jsem s ním doma a zdá se mi, že to začíná být pěkný "mamánek". Chce uspávat na klíně a když zjistí, že je v místnosti sám, většinou tropí randál. Nácvik samoty hned, nebo počkat alespoň do 8 neděl? Už byl doma sám jednou asi půl hodiny a jednou cca 1.5 hod a bez následků, ale systematicky netrénujeme.
Předem díky za názory :-)

cernej caj
Člen
# Zasláno: 6 Led 2017 18:56
- Nahlásit

je to miminko a miminko do 8-9 tydnu byva u maminky a se sourozenci a ani pak neni uplne lehke hned miminko odstavit. cizi prostredi, vsechno nove...

jinak stene kdyz se probudi tak vetsinou chce curat, takze to probuzeni chce bud pohlidat (nebo na budik) a curat, nebo se smirit ze se koberec casem vyhodi.

no a bude problem, aby s vama casem nespaval? nicmene do jiste miry se to bude dat naucit, otazka je, kdyz treba budete spat vy, jestli si stejne neprijde lehnout

nekteri psi nikdy nenaznacuji, ze by curat chteli. Treba moje fena do dospelosti moc nenaznacuje a spis se zacne vrtet, chodit ke dverim (coz spici clovek nema sanci poznat), zatimco pes celkem zretelne knuci. Kdyz byla stene a nevstali sme vcas, uz bylo na koberci nacurano, protoze sme proste nevedeli, ze chce jit ven.

Navic by me zajimalo, jak donutit stene knicet, kdyz chce curat a celkem si teda nemyslim, ze se to da nejak natrenovat... jinak s vekem je mozny, ze se to zmeni, ale nemusi to byt stoprocentni. Na druhou stranu miminko jeste moc neovlada sverace, takze ze strachu, nervozity to taky muze spis pustit ale dospelej pes se vetsinou sam vyhyba znecistovani vlastniho prostoru, takze nejaka sance, ze sam zacne davat nejak najevo potrebu, tu je.

s nacvikem bych klidne zacala hned, i kdyz treba jen po chvilkach, aby pro nej bylo fakt bezny, ze 10x za den odejdes i treba do jine mistnosti nebo jen na chodbu/pred dum na par sekund az minut a ze je fakt normalni, ze tam nejsi, ten tyden navic uz asi nic moc nezmeni konkretne v tomto si myslim

VeronikaR
Člen
# Zasláno: 6 Led 2017 21:07
- Nahlásit

Tak on na svůj věk zvládá věci jinak v pohodě. Slyší na jméno, přivolání doma 100%, přivolání venku sám 100%, problém nám dělají rušivé vlivy venku, ale taky to není nejhorší. Sedni, místo, čekej denně trénujeme a chápe to. Je to chytrý kluk. Nijak neteskní, ale když jsme doma, tak huláká, jakmile je v místnosti sám. Dnes jsme ale jeli na nákup a musel být doma cca 3 hod. Když jsme přijeli, tak bylo ticho a akorát louže v chodbě, ale s tím jsme počítali (mám pocit, že huláká jen když jsme doma a má si na kom vynucovat pozornost). Když spí s námi v posteli, vydrží třeba i těch 5 hod bez venčení. Že má čurat venku ví, jakmile ho vynesu ven, hned se venčí. Ale nemá zábrany ani doma, aktuálně mi dělá největší starosti ten koberec. Na lině nebo dlažbě se to vytře, ale koberec je horší. Jsme v pronájmu a koberec tu už byl, je zalištovaný a měnit by šel velmi těžko... Můžu teda tak nějak počítat s tím, že s přibývajícím věkem bude sám preferovat venčení venku, když budu držet systém venku pochválíme, doma ignorujeme/řekneme fuj a jdeme ven? Nebo mám za nehody doma nějak přitvrdit?

Xerxová
Člen
# Zasláno: 6 Led 2017 21:19
- Nahlásit

v tomhle věku rozhodně "nepřitvrdit". Je to mimino, svěrače neovládá dokonale. Je poměrně časté, že se venčí stále na stejném místě. Tudíž když jste pryč, nepouštět ho na koberec. A doma sledovat zrakem ostřížím - a (bohužel počasí nic moc) chodit často ven. A chválit. Doma nechválit - ale rozhodně netrestat.
No a až se naučí režim bezloužičkový, holt pozvete čističe koberců - ona ta technika bývá poměrně výkonná

cernej caj
Člen
# Zasláno: 7 Led 2017 15:39
- Nahlásit

VeronikaR
jasne, zabrany nema proto, ze nema vytrenovany sverace, ale to se vekem zlepsi, svaly zesili a bude. Ted to neni realny ani fyziologicky, ale psychologicky to muze taky pomoct (urychlit, zpomalit) jinak bych nebrala tech 5h jako standart, tkerej muze v pohode zvladnout vzdycky kdyz budete chtit ale je to pro vas spis bonus.

rozhodne za nehody nepritvrzovat! jak pise xerxova. Navic koberec snad pak firma nejaka vycisti, pripadne pokud chodi hodne na stejny misto, tak nejaka sava plinka pro mimina, co ma zespoda igelit, pripadne igelit a noviny nebo tak, pokud chodi ruzne tak fakt nezbyva nez hlidat zrakem ostrizim

VeronikaR
Člen
# Zasláno: 12 Led 2017 12:54
- Nahlásit

Tak aktuálně po týdnu je to více méně stejné. Že chce na velkou už umí tak nějak dát najevo (je nervózní), čůrání nic moc. Tak cca 1 loužička denně, díky bohu už ve většině případů v chodbě. A to s ním běhám po probuzení, po jídle a když je vzhůru třeba co 3/4 hod. Je to ale vždy jen taková maličká loužička, takže se mu nijak extra nechce. Místo vždy beru teplou vodou a octem. Tak doufám, že ho to přejde
Jinak jak naučit štěně lehni, když selhávají běžné metody :-D ? Ze sedni s pamlskem před ním a mírným stlačováním tělíčka dolů to prostě nejde (nechci se s ním zas nějak moc prát) a vychytání toho, že leží sám od sebe taky ne, páč on sám si sám od sebe normálně nelehne, spíš se tak jako válí :-D

birma
Člen
# Zasláno: 12 Led 2017 13:14
- Nahlásit

VeronikaR
Jinak jak naučit štěně lehni, když selhávají běžné metody :-D
třeba shapingem. Ale na lehni a podobné věci máte s takovým prckem moře času. Jsou důležitější věci

Maya
Člen
# Zasláno: 12 Led 2017 13:20
- Nahlásit

VeronikaR
Dvouměsíční štěně učíte sedni lehni stlačováním těla???
To je jako byste mlátila roční dítě za to, že neumí psát.
Si s ním radši hrajte a vychovávejte a zapojte trochu rozum přemejšlením o tom, co asi můžete chtít po psím miminu a co už je na něj moc.

cernej caj
Člen
# Zasláno: 12 Led 2017 18:10
- Nahlásit

VeronikaR
a urcite zadny stlacovani, ani mirny!

kdyz uz, tak ze sedu navest pamlsek hodne dolu jakoze mezi nohy psa, on na nej neuvidi a spis ho to donuti lehnout, ale u miminka mate fakt jeste cas neco nacvicovat

VeronikaR
Člen
# Zasláno: 13 Led 2017 09:24
- Nahlásit

A už jsem za tyrana :-D Tak v první řadě jsem s ním zkusila lehni asi 3x "normálně" - přední packy jednou rukou lehce natáhnout a druhou rukou mírně stlačit dolů. Brání se = netrénuju to dál
Jinak vzhledem k tomu, že jsem s ním doma je na tom troufám si říct líp, než jiná štěňata, co většinou tak po týdnu už musí být doma třeba 8 hod sama. Když je vzhůru, věnuju se mu maximálně. Buď jsme venku, nebo si hrajeme. Opakování povelů co zná + nějaké učení nových nedělám v kuse déle, než tak 3 minuty. A pes umí venku i doma sedni, má přivolání venku navolno i od jiných psů nebo lidí, umí na místo, omezeně čekej (tak do pomalého napočítání do pěti až sedmi, případně tak na 3 kroky od něj - což je podle mě bomba), chápe fuj a předevčírem jsme začli trénovat dej pac a už pochopil princip. To vše jen a pouze pozitivní motivací, po malých krůčcích a na základě pamlsků. Psa tréning baví, třeba u povelu místo se může přetrhnout, aby už tam byl Nedělám nic na sílu, proto jsem se ptala, jak na lehni jinak, když na ten popsaný způsob nereaguje dobře.
A fakt to není tyranizovaný chudák, co musí jen cvičit Hraní nám zabírá tak 30% času co je vzhůru, dalších 30 - 40% jsme venku a zbytek času ho "nechávám ladem" protože mám holt i jinou práci (např vařím, pes se mi popelí u nohou, tak mu občas hodím hračku, podrbu atp.). A do toho třeba ty 3 minuty tréningu Jinak má minimálně 3x denně možnost kontaktu a hry s jinými psy, jezdí pravidelně autem (kratší trasy - zvládá bravurně = spí), potkává se s lidmi, už jel kousek i autobusem. Socializaci, hraní a mazlení fakt nezanedbávám. Jen byl občas trochu problém ho doma smysluplně zabavit, když bylo venku -15°C a nemohli jsme být venku a blbnout.
Shaping je zajímavý, mrknu na to blíž, líbí se mi to. Díky za tip

Neumi
Člen
# Zasláno: 13 Led 2017 11:59
- Nahlásit

kdyz uz, tak ze sedu navest pamlsek hodne dolu jakoze mezi nohy psa
taktak, vedeš pamlsek od čumáku jako pod břicho, pes sledující pamlsek si přirozeně lehne a navíc ještě dobře

cernej caj
Člen
# Zasláno: 13 Led 2017 12:09
- Nahlásit

VeronikaR
nejde o to, ze ses za tyrana, to vubec

Spis jde o to, ze pes tlak nemusi chapat tak, jak ty si myslis, ze to bude chapat. Ty si myslis, ze kdyz vyvines tlak (i malej, jen aby pes "pochopil" ze si ma sednout) tak pes to chape, ale on "nic" nechape - bud uhne tlaku, protoze mu je neprijemnej a protoze nema kam, tak si sedne (takze si mylne domnivas, ze to pochopil) nebo vyvine protitlak, bude to vnimat treba jako hru a za chvili budes na psu lezet, aby si sedl a on furt nic

Je lepsi, kdyz to udela "sam", prave tak jakoze "sam od sebe" coz tim navedenim pamlskem, jak to Neumi popsala jeste lepsejc bude mit lepsi, efektivnejsi vysledky casem.

Ono se ti totiz muze stat, ze pes by si treba i sedal po tlaku, ale POUZE po tlaku. Mel by treba spojeno, ze reknes sedni, provedes akci sahnuti na zada a to teprv pes chape jako pokyn k sedu. tudiz nechape jako pokyn to "sedni" ale ten tlak

jinak mate krasne naslapnuto, tak jen tak dal

Gerda
Člen
# Zasláno: 13 Led 2017 18:23
- Nahlásit

VeronikaR
Měsíc jsem myslela, že mám rozbitý štěně, co se nikdy nenaučí čůrat venku. Vůbec si neřikala ven, prostě se jí chtělo, tak si cvrkla kamkoli. Žádný podložky, noviny, na jedno místo...nic. Klidně si cvrkla i do pelechu a lehla si do toho. Žádnej problém )) Teď si taky neřiká, jsou jí 4 měsíce, spíš to dobře stíhám s venčením. Lehni se taky učí, dám si do dlaně odměny, nechám ruku na zemi a štěně, jak se dobejvá do dlaně, si u toho většinou lehne. A tak odměním. Taky se učí podávat packy a taky to děláme dost podobně jako ty. A stejně jako ty budu na jaře komplet měnit nebo pořádně čistit koberce, snad už bude ten malej smrad naučenej )))))) Už dosáhla prvního stupně důvěry a může zůstávat v noci navolno v bytě bez zavřené klece.

VeronikaR
Člen
# Zasláno: 15 Led 2017 10:27
- Nahlásit

Tak teď už nám to ujede většinou jen ráno. V ranním shonu se vstáváním, vypravováním muže do práce atp. se Čenda nakrmí, ale ráno je to průtokáč, dosnídá a do 5 min čůrá a to s ním chodím i před snídaní. Jinak vlastně v pohodě, když to ujede i během dne, tak je to moje vina, že zdržuju s odchodem ven, nebo si říkám, že to ještě vydrží, než domeju nádobí atp. Na koberec ho nepouštíme bez dozoru a díky bohu, ač mě tím všichni strašili, v posteli nečurá a vydrží krásně spát, takže s ním v noci chodím 2x. Na to, že ještě nemá ani 9 týdnů je dobrej
Lehni jsem zatím odložila. Už se z něj začíná občas stávat takový malý sráč :-D Takže mu skončilo období, kdy ven chodil jen tak, ale už má kšandy a tahá vodítko. Fakt mě nebavilo mu dělat blbce a honit se s ním kolem popelnic, kde vyžírá vajgly a jiné lahůdky :-D Nebo ho nahánět před bytem po chodbě, protože si zrovna usmyslel, že bude radši sousedům kousat rohožku. Takže nevhodné chování koriguju "fuj" v kombinaci s vodítkem a už začíná chápat, že když se řekne jdeme, tak se jde a nečumí se co kde lítá :-D Jinak začínám mít docela vítr, co jsme si to vlastně pořídili. Na to, jaký je to ještě malý smrad je docela dost sebevědomý vůči jiným psům (i výrazně větším) a když je venku na volno, tak si taky nic moc nedělá z toho, že mu třeba zajdu za roh a tak. Má dost velký akční rádius, důvěřuje si a vypadá to, že si s ním ještě užiju :-D

zbrnd
Člen
# Zasláno: 17 Led 2017 13:22
- Nahlásit

VeronikaR
vubec jim neverte, tady psum rozumim akorat ja

VeronikaR
Člen
# Zasláno: 21 Led 2017 10:42 - Změnil/a: VeronikaR
- Nahlásit

Tak se ještě vrátím s přidruženým dotazem. Mladému pánovi je 9 týdnů, je to malý sebevědomý sráč :-D Ale je ukázkový, moc šikovný na přivolání venku, hezky reaguje na povely fuj a jdeme už i navolno. Ale zaráží mě jeho vztah ke psům
Máme plný barák psů, prcek má možnost si několikrát denně hrát na zahradě s psími sousedy. Celkem je tam 10 psů, z toho 9 fenek. Z nich jsou 3 půlroční štěňata. Hrát si se štěňaty je pod jeho úroveň, zásadně ho zajímají jen dospěláci. Je naprosto vysazený na největší fenu (kříženec, velikostně a stavbou těla jak vyžla), neustále za ní běhá a prudí (skáče na hlavu, tahá za uši a ocas atp.) s ostatními dospělými si hraje podobně, už se na něj někteří méně trpěliví i obrukují, když moc otravuje. Nechávám je, ať si to vyřídí mezi sebou, žádný pes tam není zlý. Jen mi přijde divné, že štěnda ho moc nezajímají, ale má potřebu vysírat dospěláky

zbrnd
Člen
# Zasláno: 26 Led 2017 10:43
- Nahlásit

A ten dotaz?

Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2017

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání