Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Chov psů, chovatelství / Boxer vs. doga.
Autor Zpráva
kiwiok
Člen
# Zasláno: 13 Dub 2016 00:44
- Nahlásit

Dobrý den,přátelé a milovníci psů. Obracím se na Vás s prosbou a žádostí zároveň.Nejlépe pak přímo na ty z Vás,kteří měli tu čest stát se majiteli jak německého boxera,tak za svůj život poznati něm. dogu. Jsme pár, oba sportující lidé, milující pohyb a turistiku. Tak jako většina z nás trávíme osm hodin v práci a bydlíme v bytě 3+1 poměrně velké rozlohy. O obou těchto psech jsem toho hodně načetl, nicméně si pořád nejsem jistý. Je-li zde někdo, kdo choval obě tyto plemena,budu vděčný za každý tip a to především ohledně časové náročnosti. Zda-li je výcvik dog o tolik náročnější jak se píše. Jsem z kynologické rodiny, otec je myslivec, na výcviku posledního bavorského barváře jsem se také podílel,takže nějaké zkušenosti mám,nicméně jsem po min. dvou měsících intenizivní četby nebyl shopen dojít k závěru.....proto toto téma. Velmi aktivní,společenský,hravý v mládí divočejsí v dospělosti však vyrovnaný boxer či taktéž aktivní (možná snad o něco málo méně než boxer ) ušlechtilá, rodinná,věrná, však průměrně kratší život žijící a snad k nemocem o něco náchylnější doga?

Xerxová
Člen
# Zasláno: 13 Dub 2016 06:43
- Nahlásit

Myslím, že rozhodnutí je jen na Vás dvou. Obě plemena mají své klady a své zápory. Obě mají svůj okruh příznivců i těch, co na nich vidí řadu potíží. A výběr je to poměrně "homogenní" - nestavíte proti sobě třeba barzoje a čivavu

Dogy znám, myslím, dobře Naší domácností procházejí už dost dlouho - feny, psi. Boxery jsme doma neměli, ale sousedi ano.
Doga ... aby nebyla psychicky labilní, doporučuju s PP (podmínky k bonitaci jsou minimální a většinou jsou nechovní jen jedinci s jasně vylučujícími vadami a nebo právě psi bázliví, kteří ale umí ze strachu vyjet...)
nevýhody - je krátkověká (naše dogy - žíhaná fena 6,5 roku osteosarkom, žíhaný pes kousek přes 6 let - torze sleziny přes hlavní tepnu v těle - okamžitý konec, plášťová fena - osm let - komplikace spojené se zánětem dělohy). Průměrný věk vykazovaný v klubu kolísá mezi šesti a sedmi roky. Je drahá - nejen pořizovací cena kvalitního jedince, ale i veterina (léky bývají na kila), pořádná strava, v růstu i doplňky na klouby. Je těžká - pokud má problémy (úraz, nemoc) nedá se nosit až tak snadno. Náš velmi štíhlý dvouletý pes má 75 kilo - a to z něj žebra lezou. Pokud máte byt ve vyšším patře bez výtahu - je to někdy veliká potíž.
Výhody - pohodový obr. Snadno vychovatelný (výjimky se dají najít - ale to u všech plemen), snadno si zvykne na domácí režim, toleruje kočky, miluje všechny členy rodiny, přizpůsobí své chování k dětem.
Dlouho dospívá, brzy zestárne - ale stejně bych neměnila Doga je doma o samotě klidná, pokud má možnost dlouhých procházek a může se vylítat. Nepotřebuje trvale zaměstnávat, umí relaxovat. Je velmi přizpůsobivá - pokud budete výletit, bude výletit, pokud budete televizní, bude první na gauči před obrazovkou... Hlavně chce být s lidmi - a pak je snadno "čitelná" - umí výborně komunikovat.
Boxeři - které jsem znala - byli mnohem aktivnější. Často ničiči věcí doma, větší kašpaři a aktivisté. Chtějí více výchovy - ale jinak jsou to taky povahově skvělí psi. Před nějakým časem plemeno trpělo špatným stavem páteří, zase by to chtělo trochu popátrat v předcích, než si koupit první štěně, které uvidím.

Jak jsem psala na začátku - je to jen na Vás. Přeju, abyste vybrali dobře a byli se svojí volbou spokojení.

Maya
Člen
# Zasláno: 13 Dub 2016 10:38
- Nahlásit

No nevyhoda boxera na sport a turistiku je zase ten jeho placatej cenich, doga v teplu asi s dychanim mit problem nebude.
Flusance hazej asi oba stejny.

birma
Člen
# Zasláno: 13 Dub 2016 11:06
- Nahlásit

U boxera bych se hodně zaměřila na zdraví rodičů. Před pár lety jsem se trochu zajímala a krom spondylky a DKK se u nich vyskytují také srdeční vady

Xerxová
Člen
# Zasláno: 13 Dub 2016 13:38
- Nahlásit

birma ono s tím zdravím si asi moc nevybereš - u dog je problémem hlavně torze, srdce a pohybové ústrojí.
Je pravda, že ani jedna naše doga nebyla často nemocná, netrpěly na alergie, zažívací problémy, virózy - a ani neznáme žádné úrazy (a to v terénu byly s náma všechny stále). Ale znám i dogy, které měly snad všechny nemoci, o kterých se veterináři učí...

Je to hodně o znalosti chovu a pak stejně nejvíc o klice na kus...

corgi
Člen
# Zasláno: 13 Dub 2016 15:25
- Nahlásit

Ke zdraví, které je u obou plemen hodně problematické, přidám ještě důležitou věc pro aktivní, sportovní rodinu. Musíte si uvědomit, že doga roste minimálně dva roky. Po tu dobu sport ano, samozřejmě že to nebude 2 roky pes "na okrasu", ale stále s určitými omezeními, která pro boxera přestanou platit tak v roce věku. Jinými slovy, tu dogu si, bohužel, naplno užijete tak 3, 4 roky, pak se s ní rozloučíte. Je to možná ošklivě řečeno, ale je to tak. Ovšem na druhou stranu je nutné říct, že když při výběru boxera "sáhnete vedle", taky se s ním budete brzy loučit...

Xerxová
Člen
# Zasláno: 13 Dub 2016 15:58
- Nahlásit

corgi ano - to jsem zapomněla - zeptat se, co zadavatel myslí sportem. Pokud třeba kolo - tak na měkkém podkladu lze začít brzy - ale opravdu jen na chvilku - rozhodně ne na celodenní výlet... Pokud štěníka postupně zatěžuji a nemá žádný pohybový problém, nedělá mu na roce potíž dvacetikilometrový výlet v přírodě (kdy na volno naběhá podstatně více) - ale tempem, které si víceméně určuje a na trase, která má převážně měkko pod tlapátka.

tříměsíční štěník na hodinovém výletě v Jizerkách, skoro pětiměsíční štěník sestupuje z vrcholu Jizery (to už bylo asi 6 kiláků a díky stoupání a pomalému tempu a občasným hrám v trávě šlapal víc jak dvě hodiny), téměř osmiletá dozí babka - dávala i deset kiláčků po měkkém až do konce života

kiwiok
Člen
# Zasláno: 13 Dub 2016 17:17 - Změnil/a: kiwiok
- Nahlásit

V prvé řadě děkuji za hojné komentáře. Co se bytu týče,bydlíme naštěstí v přízemí,takže se procesu přenosu ,,drobného" 40-ti kilového štěněte dogy do čtvrtého patra řadového domu budeme moci vyhnout.

Co se toho sportu týká, jsme dost různorodí. O víkendu jsou to převážně pěší treky, kdy ani celodenní výlety nejsou vyjimkou a přes týden spíš běh než kolo,ale to v repertuaru taky máme. S dlouhým vývojem pohybového aparátu u dogy jsem seznámen, ale budeme na ní dva, takže se o dozor budeme moci podělit.

Oba jsou to jednoduše krásní psi. Přesto,že počítáme s přehršelí času, kterou budeme muset psům dát, a těšíme se na ní, určitě přijdou dny, kdy s boxerem 4 hodiny venku nebudeme,takže pokud mi něco dělá vrásky na čele, jsou to tyhle situace,kdy se právě u boxera bojím,aby je v bytě zvládl. Z toho co jsem se zatím dočetl, mám pocit, že by klidnější doga občasné zvolnění tempa zvládla lépe.

Xerxová
Člen
# Zasláno: 13 Dub 2016 17:50
- Nahlásit

máme psa hodně temperamentního (s ohledem na plemeno), fotky jasně ukazují, že se hýbá rád a je jedno, jestli ve vodě, v listí, ve sněhu... Standardně v týdnu mu stačí hodinovka lítací v lese a několik "výběhů s hračkou či míčem" na zahradu. Ale v pohodě přežije i dny, kdy mu prostě musí stačit zahrada, případně krátká "vodítková" procházka po okolí. Jinak je v naší nepřítomnosti doma (není na zahradě) a ani jedna ze 4 dog nebyla ničič - nemají žádné "zakázané komnaty" a funguje to. O víkendu chodíme po výletech - a to byly všechny 4 dogy spokojené. Byly všechny i nadšení dovolenkáři - i 14 dní poznávací dovolené zvládaly dobře. Prostě když jsou se svojí "smečkou" je jim jedno kde jsou - přizpůsobí se a užívají si i zcela nové prostředí

kiwiok
Člen
# Zasláno: 13 Dub 2016 21:37
- Nahlásit

A co milovníci boxerů, zvládl by takový režím taktéž nebo jim v takové případě jejich energická povaha nedovolí být spokojenými?

birma
Člen
# Zasláno: 13 Dub 2016 21:46
- Nahlásit

kiwiok
každý pes zvládne sem tam den vynechat a prolenošit ho
dokonce prý i maliňáci a bordery jsou toho schopni

Fifi
Člen
# Zasláno: 13 Dub 2016 21:53
- Nahlásit

kiwiok
Ja jsem sice nebyla vlastnena boxerem, ale jednoho jsem kdysi cvicila. Je to uz opravdu hooooodne let, ale povahove a temperamentem byl ten pes naprosta bomba. Pritom ve sve rodine fungoval coby skvela chuva pro deti a vnoucata, lenosil s nimi na zahrade a gauci, dovedl je ale i ohlidat (nejen) pred rodici - kdyz detatka neco provedly a melo prijit badabum, postavil se pred deti a nikdo na ne ruku nevztahnul. Na cvicaku zase byl obavanym psem, co si rad boural figuranty. Pohybu mel pes se mnou velkou davku, v postroji me tahal na cvicak na kole do kopce pomerne slusnou dalku (samozrejme jsem mu pomahala), odfrknul si a byl ready na cviceni, stopovani, obrany... V lete fungoval jako normalni pes, zadna placata huba, samozrejme za predpokladu prubezneho chlazeni, napajeni - tenkrat trvale tropy pres 40 stupnu nehrozily. Takze za me to byl atlet, kamos, partak, zvladl toho hodne.

V dnesni dobe je asi opravdu hodne treba boxika vybirat podle zdravotni stranky rodicu, sourozencu rodicu, viz co bylo vyse psano. Ale najdou se, porad ty uflusance mam moc rada. A - ac mam slabost i pro dogouse - vybrala bych radsi, po dukladnem lustrovani, kvalitni stene boxika s PP nezli dogu. Ty maji opravdu prilis kratky "polocas rozpadu".

zbrnd
Člen
# Zasláno: 13 Dub 2016 22:41
- Nahlásit

U boxera bych se hodně zaměřila na zdraví rodičů.
Pravda pravdoucí neb u dogy je krátká doba expirace takřka jistá.

zbrnd
Člen
# Zasláno: 13 Dub 2016 22:44
- Nahlásit

kiwiok
A co milovníci boxerů, zvládl by takový režím taktéž nebo jim v takové případě jejich energická povaha nedovolí být spokojenými? Nejspíš jste četl literaturu, z niž jste získal pocit, že plemeno psa je něco jako nodel automobilu, daný výkon a design atd .... ale je to naprosto jinak navíc pes se přizpůsobí dosti. Nic jiného mu totiž v láskyplném lidském vlastnictví nezbývá.

Tercais
Člen
# Zasláno: 14 Dub 2016 09:35
- Nahlásit

kiwiok
Osobně mám zkušenost s boxerem. Máme ho v domě, kde měl celodenně přístup na zahradu, stačilo si škrábnout a babička ho pustila. Toho ze začátku využíval, ale potom stejně začal sám o své vůli trávit celá dopoledne u babičky na gauči Po příchodu z práce jsme ho samozřejmě denně venčili. Takže si myslím, že byť doga snáší dobu nepřítomnosti svého pána líp, tak ani boxer, pokud má odpovídající vyžití odpoledne na tom nebude zle. Boxer je neskutečně přizpůsobivé zvíře- ten náš vždycky lítal jak střela, na procházkách nás nechával daleko za sebou, pak se vrátil, hodil pohled jako "co vám tak trvá" a zas běžel prozkoumávat okolí Jenže pak měla babička mrtvici, takže nemohla skoro chodit, teď po rehabilitaci zvládne krátkou procházku šnečím tempem- no a náš Marley se okamžitě zklidnil a přizpůsobil se jejímu tempu. Miluje děti, jiné psy, lidi... Počítejte s tím, že boxer je hodně kontaktní- vždycky se snaží vecpat mezi rodinu, na to nejmenší místo- když sedím na malém křesle a mamka na velkém gauči, tak se ten hajzlík vždycky vecpe ke mě Rozhodně nebude spát v oddělené místnosti nebo nedej bože v kotci. Je tam, kde je rodina- pokud jsme na zahradě, je na zahradě, pokud jsme celý den doma, je schopný si o venčení říct 2x za celý den a gaučuje s námi (hlavně když hodně prší) Pravda že horka nesnáší dobře, ale na druhou stranu, když se teplota vyšplhá na hranici kdy to nesnese, je to dost i na člověka- v takové dny stejně nejspíš půjdete k vodě než na 20 km tůru. A u rybníka to horko zvládá v pohodě. Ovšem musíte počítat s tím že slintá a prdí :-D obzvlášť to druhé si lidi moc neuvědomí a pak se diví. A že boxer dokáže vyklidit místnost :-D Co se zdraví týče, dogy trpí na nemoci způsobené velikostí, u boxera zas počítejte s velkou pravděpodobností nádorového onemocnění. Ten náš měl v 6 ti letech nádor na krku o velikosti vejce, naštěstí nezhoubný, takže ho stačilo vyříznout a poslat na histologii. V případě zhoubných se to léčí stejně jak u lidí- ozářky, chemo. Do toho pokud budete chtít jít (v nejhorším, samozřejmě Vám přeji aby se to nestalo) počítejte s velkými výdaji... Boxer je opravdu rodinný společník se specifickou duší, kterého budete milovat, protože ho nejde nemilovat A je to věčný puberťák, ještě ve třech letech bude mít elán štěněte, pak se teprv začne trošku uklidňovat...

kiwiok
Člen
# Zasláno: 14 Dub 2016 23:11
- Nahlásit

Ještě jednou děkuju za vstřícnost a přínosné komentáře. Ač se mi doga vryla hluboko pod kůží, riziko její ztráty v poměrně brzkém věku se nakonec ukázalo jako převažující argument pro výběr boxera. Tímto mé/naše měsíční bádání a život v nerozhodnosti, kterého psa zvolit, končí Kolem prázdnin se už Vám snad pochlubíme naším novým přírůstkem, štěně už je zamluvené. Moc bych se ale nedivil tomu, kdyby mu v případě zvládání výcviku přibyl dozí spolubydlící

zbrnd
Člen
# Zasláno: 15 Dub 2016 14:13 - Změnil/a: zbrnd
- Nahlásit

To na to jdete dost hrrr, ono totiž stále více přobývá zdravotních problémů u všech možnách i nemožných plemen. Ono totiž založit CHS a vydělat či asoň snažit se vydělat nějakou tu korunu není v dnešní době vůbec nic složitého a rzmnožováním psů se tak věnuje zcela v klidu kdejaká"káča".

corgi
Člen
# Zasláno: 15 Dub 2016 15:41
- Nahlásit

zbrnd
rzmnožováním psů se tak věnuje zcela v klidu kdejaká"káča"
I kdejakej "kačer"...

kiwiok
I u boxera pozor, hledejte vrh, kde nejde o výstavní tituly, ale o zdraví obou rodičů. Sice si možná výrazně připlatíte, ale stojí to za to.

Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2017

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání