Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Výchova a výcvik / Problém s venčením
Autor Zpráva
Tea
Člen
# Zasláno: 28 Led 2019 09:38
- Nahlásit

Ahoj, potřebuji poradit s tím, jak naučit pejsana chodit pěkně na vodítku a netáhnout. Jedná se o pejska, kterého chodím venčit. Není naučený žádným povelům, není socializovaný s jinými psy. Asi roční kříženec stafforda a černého labradora. Je celý den v kotci 3x3m, takže když si ho pak vezmu je nevyblázněný. Pochopitelně, když jdeme strašně táhne, skáče a cuká se mnou, takže je pro mě problém ho vůbec udržet, aby mi neutekl a já se nerozmázla na zemi. Nejhorší když potkáme jiné psy. To se po mě i ohnal, když jsem s ním chtěla jít dál, aby se neporvali. Je to týden, co si ho můžu brát a po tu dobu jsem zkoušela , že s napnutým vodítkem nejdeme dál a jak povolí jdem. Za každé povolení chválím. Ale on je tak strašně nadšený, že může jít ven, že musí všechno stihnout a vláčí mě za sebou, že se k nějakému povolení vodítka ani nedostanem. Už mě nenapadá co ještě zkusit. Než se vůbec aspoň trochu zklidní, já jsem úplně vyšťavená. On za to nemůže, ale vím, že když mu nepomůžu já, tak majitelka s ním nikdy chodit nebude a nechat ho tam nechci (když už konečně mám možnost se k němu dostat se svolením), ale když ho nebudu zvládat, tak ho nebudu moc chodit venčit. Věřím, že jak se naučí hezky chodit, že by s ním mohla chodit, co jsem viděla byli jenom 2x a z toho ho furt cukala a řvala na něj a pak s ním spadla, protože ji utáhl.

Fousisko
Člen
# Zasláno: 28 Led 2019 11:07
- Nahlásit

Tea

Ahoj, je hezké, že se snažíš pomoci tomu psovi a rovněž je fajn, že když už má paničku na "dvě věci", že ti ho aspoň je ochotná půjčovat na venčení a pes nemusí být zavřený furt. Popravdě nechápu, na co si takové lidé pořizují psa, když ho pak mají furt zavřeného v kotci a nejsou schopni si s ním poradit....
Navíc kříženec amstafa s labíkem může být poměrně nebezpečná kombinace co do povahy (ve vztahu právě k těm psům).
Rozhodně pes potřebuje důsledné vedení a aby se mu někdo cíleně věnoval.
Pokud pro toho psa chceš skutečně něco udělat a dostaneš k tomu dostatek příležitostí, pak si nejprve spolu musíte vybudovat vzájemný vztah založený na důvěře a respektu. To by ale znamenalo trávit s tím psem alespoň nějaký čas každý den.
Před procházkou by měl být pes aspoň trochu vyblnutý... šlo by třeba na oploceném pozemku si s ním chvíli hrát? Házet mu hračky, honit se spolu, tahat o něco? Pocvičit povely...prostě něco, co mu zaměstná hlavu i tělo, aby pak na procházku odcházel už aspoň trošku soustředěný i na Tebe.
Způsob jak odnaučuješ tahání je běh na dlouhou trať, ale v zásadě to funguje. Jenom pes ale musí i vnímat toho, kdo je na konci vodítka. A dokud u psa nemáš plnou důvěru a respekt (a že velmi pravděpodobně nemáš, když se po tobě ohání), nemůžeš ho dost dobře ani vychovávat ve vztahu k těm cizím psům. Dokud tě pes nebude brát jako "nadřízeného", bude to pak jen o "přetahované" a "kdo má větší sílu". Do míst, kde je předpoklad setkání s více psy proto radši noste košík (není-li na něj pes zvyklý, tak nejdříve doma natrénovat - bude-li to možné).
Používáš stopovačku (nebo prostě delší vodítko? Ne flexinu...)? Na dlouhé šňůře má pes taky větší možnost se proběhnout, dobře se s tím trénuje přivolání a to napojení na člověka.
Z vodítka psa pustit v tomto stavu nemůžeš a na nějakých 2 metrech běžného vodítka svou potřebu běhat prostě ukojit dost dobře nemůže...

Tea
Člen
# Zasláno: 28 Led 2019 12:28
- Nahlásit

Taky pro to nemám pochopení, ale bohužel to není ojedinělý případ Já si ho můžu brát každý den cca na hodinku. Zatím jsme se seznámili teprve před týdnem, protože dřív nebyla možnost, abych se k němu dostala. Ale on je rád za každé pohlazení. Pozemek paní sice má, ale není plně oplocený, takže hned uteče. Ale i tak bych mohla si s ním chvilku hrát v tom kotci, než vyrazíme. Přiznám se, že jiný způsob s tím taháním neznám, ještě pamlsky zkusíme.
Ohledně toho ohnání jak píšu výše, nejsem si 100% jistá, zda to bylo mířeno na mě. Protože jsem se připletla mezi něj a toho psa, zkusila klidně mluvit a je možný, že v zápalu štěkotu to bylo mířeno na psa. Jinak mě nechá mu v klidu dát jídlo a být s ním zavřená v tom kotci a pohybovat se tam jak chci.
Používám klasické vodítko, včera byl na delším a to bylo snad nejhorší venčení (jako když bych pouštěla draka ve vichřici) na kratším chodí o něco líp. A někdy, když jsme úplně izolovaný od všeho jde i pěkně, než ho zase něco rozptýlí. Když se zastavíme a máme na sebe klid, zavolám ho k sobě, tak dojde, ale jak "chytí" stopu nebo cítí jiného psa, tak bez šance. A jeho zajímá úplně všechno možný po celou dobu naší procházky. Musím s ním projít kus města než se dostaneme mimo a i zde narážíme na pejskaře, kteří mají často své psi puštěné na volno a na jejich zavolání nereagují, tak musíme zase jít jinam.

Fousisko
Člen
# Zasláno: 28 Led 2019 13:53
- Nahlásit

No, takže než se dostanete mimo civilizaci, tak určitě to krátké vodítko ano, protože na něm pochopitelně psa snáze udržíš, ale tu dlouhou šňůru bych brala tam, kde už je možnost nechat psa lítat. A na tom pozemku mu klidně taky dej tu šňůru a cvičte tam v klidu spolu chůzi u nohy na povel "k noze", za odměny, pamlsky, hračky, prostě cokoli, co pes bude jako odměnu brát, co pro něho bude dobrou motivací, pro níž bude ochoten pracovat. Budeš se ho muset snažit přesvědčit, že jsou i lepší věci, než jenom zdrhnout, jít někam čuchat a porvat se s nejbližším psem.
To seznamování se psy bude možná trochu oříšek, ale pokud fakt pro toho psa něco udělat chceš, tak Ti ještě mohu doporučit paní Drábkovou, která to umí jak se psy, tak s lidmi. Já si od ní taky nechala párkrát poradit a člověk zjistí, v čem dělá chyby a najednou všechno jde líp....Mrkni na http://www.cloudless-life.com/

jfi
Člen
# Zasláno: 12 Úno 2019 11:53
- Nahlásit

Tea, co zkusit vodit na halti?
Tady je video jak se s tím zachází:
https://www.youtube.com/watch?v=EyUrTP3XLp4

jfi
Člen
# Zasláno: 12 Úno 2019 11:53
- Nahlásit

URL

Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2019

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání