Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Výchova a výcvik / Samojed a chování prosím ó radu
Autor Zpráva
Adéla 123
Člen
# Zasláno: 5 Pro 2017 20:05
- Nahlásit

Zdravím, potřebuji poradit. Máme doma 2 letého samojeda. Před rokem se nám narodilo dítě a od té doby začali problémy. Když k nám přijde návštěva a jde za dítětem pes dělá naschvály a bere hračky dceři a nebo i veškeré věci které ví, že jsou její. V případě, že přijde babička tak je šílený bere hračky pořád na ni štěká a jak kdyby jí vystekava pryč. V případě, že mu chceme danou věc vzít někdy i na nás vrčí a na manžela aji vyjede jak kdyby ho chtel kousnout. Nevíme si vůbec rady co s tím máme dělat. Taky máme problém s tím, že rád žere ponožky a rukavice. Nemá nějakou radu prosím ?

worick
Člen
# Zasláno: 5 Pro 2017 23:16
- Nahlásit

Podle toho, co popisujete je pes znuděný v bytě a vyžaduje si tímto pozornost, strhává ji na sebe. Děcka tohle dělají taky, že se předvádí. To, co nechcete, aby vám rozcupoval, uklízejte.

Fousisko
Člen
# Zasláno: 7 Pro 2017 15:41
- Nahlásit

Taky z toho mám dojem, že se pes snaží strhnout pozornost na sebe. Byl v rodině dříve, než děcko, a pokud na příchod nového člena rodiny nebyl dostatečně dopředu systematicky připravován, může ho vnímat jako konkurenci. To, že pes dítě přijme automaticky, mnoho lidí považuje za samozřejmost, ale tak to není. Záleží na povaze psa, na tom, jaký režim má nastavený, jak je vychováván a cvičen.
Ze shora popsaného to na mě dělá dojem, že samojedovi se nedostalo asi ani příliš jasného nastavení hranic, co smí a co ne. Pes má asi v hlavě trochu guláš a řeší to po svém. Páníčkům to připadá jako žárlení, zlobení, ale z pohledu psa jde o to, že ten se v tom "plácá", neví pořádně na čem je a potřeboval by to vysvětlit - po psím.
Myslím, že by to chtělo se obrátit na dobrého výcvikáře, který rozumí psímu myšlení a chování a požádat ho o pomoc - toť pomoc pro páníčky, aby věděli, "jak na to správně".
A první pomoc pro psa - zaměstnat ho. Každý den se mu dostatečně dlouho věnovat. Brát ho (byť i na dlouhé) procházky s kočárkem nestačí. Ten pes potřebuje zaměstnat hlavu. Musí se mu postupně a citlivě nastavovat pravidla a hranice - pokud možno nenásilně, ale důsledně (za pomoci někoho, kdo to umí).
Zároveň musí být dítě neustále pod dozorem a musí mu být zamezeno, aby cokoli bralo psovi. Pes rovněž nesmí krást, co mu nepatří.
V začátcích zkusit, aby se nikde, kam má pes přístup, neválelo pokud možno nic, co patří děcku, aby se neměl šanci sám obsloužit a nemusel být za to kárán.
Dobré je naučit psa, aby, pokud se po něm nic nechce, byl na svém vyhrazeném místě (pelíšek, box, místo v pokoji...prostě místo, které je jeho, které má rád, kde může odpočívat, aniž by byl vyrušován (hlavně dítětem).
Shrnula bych to všechno do věty: Pes musí pořád vědět, co má dělat, jestli má něco plnit nebo zda má volno a může si v mezích domluvených pravidel (musí je znát a chápat) dělat "co chce".
Pes, který má v tomto jasno, problémy nedělá.

Fousisko
Člen
# Zasláno: 7 Pro 2017 15:47
- Nahlásit

A ještě si dovolím jeden tip. Pokud si pes hlídá svoje věci, nenechávejte mu hračky volně k dispozici. Osobně zastávám postoj, že hračky jsou moje a psovi je půjčuji a po hře zase sbírám. Tak ho pak nikdy neomrzí a rád se ke hře s nimi vrací.
Odevzdávání věcí se dá postupně natrénovat - vše to jde pozitivně. Na netu najdete fůru návodů - člověk musí vyzkoušet, co zrovna na jeho psa platí, protože každý pes je osobnost.
Ale v zásadě by trénink čehokoli měl probíhat bez fyzického násilí. Pozitivním posilováním - uděláš něco správně - bude odměna. A naopak - neuděláš to správně, nedostaneš odměnu a třeba ještě přijdeš o to, co chceš (ale nikdo ti nenařeže).
Příklad: Hraju si se psem s hračkou. Pes se do hry zabere příliš a pokusí se chňapnout po ruce, která chce hračku sebrat. V tu chvíli nutně nastává ukončení hry v nejlepším, hračku sbírám a odcházím pryč. Pes nejenže nedostal posílení ve formě další hry, ale ještě se připravil o páníčkovu společnost, o kterou velmi stojí...
Snad je to pochopitelné, co jsem tím myslela

Fousisko
Člen
# Zasláno: 7 Pro 2017 15:49
- Nahlásit

A ještě úplně závěrem a pak už mlčím :-D
Odměnou je pro psa to, co on sám za odměnu považuje (tj. nemusí to být vždy to, co mu páníček jako odměnu nabízí), jen tehdy ten systém pozitivního posilování může fungovat!
Chce to tedy svého psa dobře poznat!

worick
Člen
# Zasláno: 7 Pro 2017 21:52
- Nahlásit

No já čekám, že nám zadavatelka napíše, jakové má pes vyžití, denní režim. Nebo je to jen předložka v obýváku... A taky ještě dodám: k nedospělému(ročnímu) psu, jste pořídili mimino. Tedy v době, kdy pes potřebuje nejvíce zabavit, nejvíce vychovávat atd. Z toho pro mne plyne, že to nemohlo ani dopadnout jinak. Kdyby jste neměli tak hodné plemeno, tak to má následky mnohem horší, než jen to ,,otravování" - co popisujete

Adéla 123
Člen
# Zasláno: 8 Pro 2017 14:50
- Nahlásit

Když jsme sami doma ( beru to jako manžel, já a dcera) tak nemáme vůbec žádný problém. Pes je hodný. Jde mi jen ó to, že když přijde návštěva dělá tyto problémy. Hlavně je alergický na babičku.Jinak s dcerou si hraje má ji rád a bere ji už jako rodinu.

Fousisko
Člen
# Zasláno: 8 Pro 2017 15:12
- Nahlásit

Adéla 123

Chtělo by to vidět psa přímo v akci, když přijde babička - měl by to vidět někdo, kdo vám dokáže jeho chování rozklíčovat a tzv. vám ušít tréningový postup přímo na tělo.
Máte štěstí, že je Váš pes na dítě hodný. Dvouletý pes je pořád ještě mentálně nedospělý...puberťák, který zvláště nyní potřebuje, aby se mu někdo opravdu věnoval a cvičil s ním...nejenom si hrál, ale i trénoval poslušnost, nastavoval hranice...
Pes si musí postupně zvyknout na to, že nejste jen vy 4, že občas přijde i někdo další. A on za těch okolností musí vědět, jak se má chovat. A to si s ním musíte vysvětlit tak, aby to pochopil...viz rozumný výcvikář.

worick
Člen
# Zasláno: 12 Pro 2017 11:16
- Nahlásit

Pes na dítě bude hodný vždy a za všech okolností, protože je to samojed. Pokud by nebyl, už by nebyl. Tedy jeho předkové. Tito psi na to byli záměrně šlechtění. Člověku, natož dítěti nesměli nikdy ublížit, za to byl trest smrti. I jeho trpělivost má však hranice a musí mít možnost úniku. To se vás bude týkat za chvíli, u batolete. Nikdy nenechejte otravovat psa, pokud on sám nechce. Jestliže odejde, už se k němu dítě nesmí přiblížit. Věřím, že i tak by neublížil, ale je to zlé vůči psu. Možná, že malou už si hlídá. Nejvíc před babičkou, neboť ta je nejvlezlejší Mám jeden zářný příklad doma, moji mámu(tedy babičku a neteř) Psu bych v té chvíli dala buďto nějaký povel, nechala ho jít na místo či jen zalehnout někde, kde bude vidět na babičku, ale bude v klidu, a nebo ho nějak zapojit. Třeba: přines babičce bačkory, přines miminku plínu, podej babičce pacinu a pozdrav. No a babička ať už přijde s nějakýma dobrotama a za slušné chování(tedy nelítání a nevyštěkávání hlavně) psa uplácí. Vlastně, ještě dotaz. Jak reagoval na babičku předtím, než bylo dítě? Oni totiž samojedi jsou užvanění a rádi se zapojují. Pokud přijdou naši příbuzní či známí tak, aniž by jsme měli dítě, samojed taky pořád poštěkává. Něco jako: vy si tady žvaníte a mne si nikdo nevšímá! Ale je to venku, v zahradě, takže to není tak obtěžující. Přes to ho někdy musím taky usměrňovat

Adéla 123
Člen
# Zasláno: 12 Pro 2017 13:52
- Nahlásit

No tam je právě podle mě problém v tom, že když nebylo dítě brala ho ven hráli si spolu atd. Narodilo se dítě a babička ho odstrčila. Potom se malá začala plazit atd a babička začala být na něho zlá. Rvala po něm, nebrala ho už ven si s ním hrát a párkrát jsem aji potají viděla jak ho plácla. Několikrát jsem říkala ať se k němu takhle nechová nebo jeho chováni se bude zhoršovat. Samozřejmě starý člověk si dělá vše podle svého a mě vůbec neposlouchá. Dala jsem piškoty ke dveřím a jak přijde ať mu dá piškot a pomazli jo a teprv půjde k malé. Po dvou dnech řekla, že to nemá cenu, že se nic nezměnilo. Říkám ze tj na dlouho že musí vydržet a stejně už to nedělá. No a samozřejmě další slova jsou k ničemu. Teď dokonce to došlo k tomu, že babička se hrabala v hračkách od malé a on na ní vrcal. Říkám nedělej tě to nelíbí se mu to, že se hrabete v hračkách od dítěte. Neposlechla a samozřejmě pes po ni vyjel, že kousne. Takhle to u nás chodí každý den protože babička je tady pořád 😂

worick
Člen
# Zasláno: 12 Pro 2017 14:14
- Nahlásit

No, nezávidím vám to. Problém se psem se řešit dá, ovšem problém s babičkama....s těma nedojde člověk konce... Vím, že je to těžké, ale asi bych byla už trochu zlá. Dala bych ultimátum, že pokud si babička neveme ven na prochajdu první psa, nebude puštěna ani za děckem. A s tím samozřejmě souvisí, že se ke psu bude chovat slušně. Celkem nechápu, když si ho předtím i brávala ven, že se k němu může teď chovat takhle, plácat ho... U nás je situace jiná, žádné děti a všechno pro psa, takže být moje máma či tcháni na psa zlí, tak je muž pošle někam. Prostě bych se snažila jí situaci vyvětlit a pokud si nedá říct a pes ji kousne..tak má holt smůlu(a možná přestane chodit ) Já tak říkala tchánovi, ať psům nedává nic od stolu, že mají ležet na místě a nežebrat a tak to i vždycky bylo. Jen vytáhnu paty, už je k sobě volá a něco jim podstrkuje. Teď přijde návštěva - psi nežebrají. Přijdou tchánovci a pes se šolíchá kolem stolku, trousí tam chlupy. Muž mi říká: to nevidíš, pošli je na místo a já na to: oni si je tak naučili, já jim to říkala. Jejich problém. Před tchánama, na tvrdo. Mám je ráda, ale nejsou malá děcka. Když jim jasně říkám, ať něco nedělají, ať si teď následky vyžerou sami.

Fousisko
Člen
# Zasláno: 13 Pro 2017 15:22
- Nahlásit

Adéla 123
Tak to je mi vás líto... Je vidět, že byste s tím něco ráda udělala a při správném vedení se i pes naučí velmi rychle, jenomže když se do toho zamíchá nepoučitelný člověk, můžete s tím udělat jen jedno: Veškeré návštěvy u vás doma budou muset respektovat vaše pravidla, jinak k vám prostě v rámci vlastní bezpečnosti nebudou smět chodit. A pokud jinak s babčou není řeč po dobrém, tak to holt bude muset jít takto.
Já vím, že to vůbec není lehké, ale pokud babička s vámi přímo nebydlí a chodí jen na návštěvy, byť časté, musíte se prostě vzbouřit a říci jí to v klidu, bez emocí, nicméně "natvrdo".
U nás na to došlo taky. Dlouho jsem bojovala s babičkou po dobrém a vysvětlovala a pořád to nebylo k ničemu. Babi furt remcala a stěžovala si na psa. Až jsem se jednou naštvala a řekla jí to od plic, že jí pes otravuje proto, že neposlouchá, co jí říkám. Až začne dodržovat i ona pravidla, pes bude taky. Babi se nejdřív urazila, pár dní jsme spolu nemluvily, ale pak se jí to rozleželo a od té doby je s naším fousiskem kámoš. :-D

Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2018

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání