Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Výchova a výcvik / Období vzdoru
Autor Zpráva
Sarkasmus
Člen
# Zasláno: 22 Říj 2017 00:26
- Nahlásit

Dobrý den,

máme pětiměsíční štěně-fenku, skřížení chovné fenky belgického ovčáka malinois a křížence huskyho, a poslední měsíc procházíme patrně prvním obdobím vzdoru.
Prvních pár dní, když jsme si ji přivezli, byla jako ocásek, všude za námi, nehnula se od nás na krok, časem už začala trochu prozkoumávat okolí, ale stále nás relativně poslouchala a návraty z venčení domů (chodila až doposud většinou volně, bez vodítka) nám nedělaly problém.
Před měsícem se ale všechno zlomilo (chvíli poté, co přezubila) a při jednom pozdním večerním venčení jsem ji pustil z vodítka a následně ji přes dvě hodiny naháněl venku. Volal jsem na ni v dobrém, důrazněji, rozzlobeně - bez výsledku. Zkoušel jsem i různé finty, co dříve fungovaly (vzít klacík, míček nebo ji nalákat na dobrůtku), ale nefungovalo nic. Prostě si venku chodila, jak se jí zachtělo ani na zavolání nezvedala hlavu, prostě totální ignorace. Když jsem se k ní snažil klidně, pomalu a opatrně dojít, abych ji chytil, utíkala přede mnou, když jsem se přiblížil na méně než metr. Tento scénář se následně opakoval ještě třikrát.
Rozhodli jsme se, že nasadíme těžší režim, začala chodit na vodítku, poctivě jsme každý den trénovali povel "ke mně" (vždy když přišla, dostala odměnu a byla pochválena) a zdál se, že se věci lepší, rozkazu podle všeho rozuměla a reagovala na něj. Začali jsme tedy zkoušet tu variantu, že měla na obojku přidělané vodítko, ale chodila s ním navolno (vodítko jen pro případ, že by ji zase popadl její vzdor a my ji museli nahánět, koupili jsme desetimetrovou stopovačku, kterou už by se chytit podařilo), abychom si vyzkoušeli, jak bude reagovat, když bude mít volnost a nebude na konci špagátu, který budeme držet. I takto fungovala více než týden perfektně a zhruba v 80 % případů na povel "ke mně" reagovala a přišla (někdy svižně, jindy líně, ale přišla).
Dnes jsme ji po týdnu tréninku s přidělaným ale nedrženým vodítkem pustili opět na volno a celá situace se opakovala stejně jako týden předtím. Najednou jako by ohluchla - nereaguje na žádné povely, nepřijde ani na dobrotu, míček nebo klacík opět nefunguje a opět jsme ji skoro hodinu venku naháněli, než se nám podařilo ji chytit.

Mohu poprosit o nějakou radu? Je to běžný projev puberty? Případně nějaké tipy/rady, co s tím jde dělat? Doufám, že to není o tom to "jen" přetrpět a trpělivě vyčkat.
Nerozumím hlavně tomu, že když za sebou tahá vodítko, ale je jinak navolno, tak poslouchá, ale jakmile nemá ani to vodítko, úplně nás ignoruje.

Má někdo podobnou zkušenost? Případně, jak jste situaci řešili? Nedělá nám radost ji trestat a už jsme i přemýšleli o elektrickém obojku, ale ani jeden nejsme zastáncem (ale ani vyloženým odpůrcem) této technologie.

birma
Člen
# Zasláno: 22 Říj 2017 08:09
- Nahlásit

Sarkasmus
Nedělá nám radost ji trestat
Tak ji netrestejte
Nerozumím hlavně tomu, že když za sebou tahá vodítko, ale je jinak navolno, tak poslouchá, ale jakmile nemá ani to vodítko, úplně nás ignoruje.
To je tím, že není blbá a ví, že přes vodítko si svoji vůli dokážete vynutit a bez něj máte smůlu. Má konečně volnost kterou chce, tak proč by ji nevyužila.

Fígl je v tom udělat svoji společnost pro štěně lákavější než je cokoliv v okolí. Takže spousta her a odměn. Ve chvíli, kdy trestáte (zvlášť pokud neumíte trest přesně načasovat a odhadnout intenzitu), si dost ze své zajímavosti ubíráte - proč by k vám chodila, když může být zase sekec?
A další věc co mě napadá - pokud jste chtěli mít psa, který bude mít skvělé přivolání, pravděpodobně jste si neměli pořizovat mix huskouna...

corgi
Člen
# Zasláno: 24 Říj 2017 10:39
- Nahlásit

Pětiměsíční štěně a má "pubertu"? "Období vzdoru"? Takový prcek nemá znát nic jiného, než super hry, dovádění, radost z toho, že VY jste zdrojem všeho příjemného, zábavného a zajímavého!
Píšete o povelu, rozkazu, výcviku, tvrdém režimu. Ale máte v rukách opravdu jen a pouze malé štěně. To neznamená, že nemá mít daná pravidla, ale znamená to, že teď máte budovat základy pro to, co později bude výcvikem, drilem (fuj slovo), prací. Teď má vše vycházet ze hry a zábavy. Nevím, jakým stylem jste nacvičovali přivolání. Nepíšete, jakým způsobem si hrajete, jak s ní trávíte čas, proč by vás vůbec měla mít ráda (a tímpádem měla chtít k vám přijít).
Doporučila bych přehodnotit postoj k psovi a zapracovat především na sobě a svém vztahu k němu. Pokud toto sami nezvládnete, najděte člověka, který vám pomůže (psí škola, výcvikář - ne klasický cvičák s drilem a ostnatými obojky).

birma
pokud jste chtěli mít psa, který bude mít skvělé přivolání, pravděpodobně jste si neměli pořizovat mix huskouna
Velká pravda...

Maya
Člen
# Zasláno: 24 Říj 2017 11:37
- Nahlásit

corgi
no jo ja jsem nechtela strasit Sarkasmus tim ze to co ma doma neni pubertak ani omylem ale slovy moji 6lety netere maly stenatecko ktery jeste nema rozum a nevi co dela (to kdyz ji loni Loki zral vlasý a obleceni)
puberta prijde az ten pes bude mit o 20 kg vic a sebevedomi vetsi nez panicek

Fousisko
Člen
# Zasláno: 24 Říj 2017 12:50
- Nahlásit

Souhlasím s výše uvedenými názory, jen si dovolím pro dokreslení trochu přirovnání
Malé mimčo, které ještě neumí chodit, taky nezlobí, protože je zcela odkázáno na rodiče...Projevovat svou vůli způsobem, který se rodičům někdy třeba nelíbí, začíná obvykle až právě s okamžikem, kdy se naučí chodit, ale ještě spíš o něco později.
Protože většina psů žije podstatně kratší život, než většina lidí, je u nich všechno z našeho pohledu zrychlené...Štěně běhá sice velmi brzy, ale do toho půl roka (a některé ještě déle) je to opravdu mimino, které je velmi závislé na svém člověku, proto se od něj ještě ani příliš nevzdaluje, protože ten člověk je přece jen jakousi jeho jedinou jistotou (záleží na konkrétním jedinci a jeho povaze). Některá štěnda začínají s hlubším zkoumáním okolí třeba už ve třech měsících (jako třeba můj haf ), jiní jsou opatrnější a drží se "máminy sukně" třeba fakt do půl roka i déle.
Každopádně jsou to pořád prckové, kteří potřebují ne dril a výcvik, ale formou vhodných her a motivace jen zatím nastavovat hranice.
Plně souhlasím s názorem, že člověk, který chce mít 100%ně poslušného psa musí pro toho svého psa být opravdu "alfou-omegou", a to se nedá vynutit. Musíme se prostě snažit být pro svého psa zajímavější, než cokoli jiného.
Vím, že se to hezky říká a už mnohem hůře provádí. Já taky rozhodně nemám 100%ně poslušného psa....Jsou prostě situace, kdy pro něj nejsem nejzajímavější....Jako např. když hárá jeho nejmilejší kámoška...To prostě radši v tu chvíli nevolám "ke mně" (nebudu si kazit povel) a rovnou si pro něj dojdu Tam, kde prostě tu jistotu nemám, že by poslechl (či jde o potencionálně nebezpečnou situaci - u silnice, mezi davem lidí apod.) ho zkrátka mám raději na vodítku a snažím se, aby se soustředil na mě...
V tom štěněcím věku je moc důležité dělat se psem každou chvíli něco nového, aby se nespadlo do stereotypu...Z vlastní zkušenosti vím, že všechno nové (míněno hry, podněty zvenčí...)mého psa zajímá, baví a lze to využít jako motivace k tomu, čeho chci zrovna dosáhnout. Konkrétně můj (hodně temperamentní, sebevědomý a nezávislý) pes stereotyp ve hrách opravdu nesnáší. Jakmile je mu hozen třeba míček už po třetí, po čtvrté už ho prostě nepřinese...už ho to nebaví...takže po čtvrté už ho ani neházím a beru něco jiného či úplně jiný styl hry.
Takže ještě poslední tip ke štěndům....To, co s nimi děláme, bychom měli dělat jen do chvíle, kdy vidíme, že je to ještě baví a skončit ve chvíli, kdy ještě jeví zájem. Vystihnout ten okamžik není vždy lehké, ale když člověk svého psa dobře zná a pozoruje, dá se to docela dobře.

Neumi
Člen
# Zasláno: 26 Říj 2017 09:28
- Nahlásit

skřížení chovné fenky belgického ovčáka malinois a křížence huskyho
tož jestli budou geny huskyho silné, tak...

procházíme patrně prvním obdobím vzdoru
prostě si začala uvědomovat sama sebe, už to není něčí ocásek

Dnes jsme ji po týdnu tréninku s přidělaným ale nedrženým vodítkem pustili opět na volno a celá situace se opakovala stejně jako týden předtím. Najednou jako by ohluchla - nereaguje na žádné povely, nepřijde ani na dobrotu, míček nebo klacík opět nefunguje a opět jsme ji skoro hodinu venku naháněli, než se nám podařilo ji chytit.
ajaja, jste pos....co jste mohli
týden je úplně absolutní nic! takto jste ji akorát naučili rozlišovat "je na mě dosah x není" . Pokud jste sáhli ke stopce, tak necht ji má venku permanentně neboli furt ne týden, ale minimálně dokud nevyroste z puberty, což je někdy v průběhu 2. roku! Přivolání musí být doslova vryto do mozku coby reflex, tzn. automatická reakce (přičemž může být vhodnější jiný povel, kterým psa zastavíš - já mám na pastevce jako "silný" povel stůj). Když vypustíš z pusy povel, musíš na 100% zajistit, že bude splněn!

Doufám, že to není o tom to "jen" přetrpět a trpělivě vyčkat.
no, to byste se dočkali....

birma
Člen
# Zasláno: 26 Říj 2017 14:40
- Nahlásit

jeden zajímavý článek na téma psí puberty (v angličtině)

Vernypes
Člen
# Zasláno: 19 Lis 2017 10:36
- Nahlásit

Dobrý den, doporučujeme se také obrátit na odborné výcvikáře ze cvičáků, sestavili jsme seznam psích cvičáků podle krajů, najdete tedy vhodný i ve Vašem okolí, podívejte se na https://vernypes.cz/psi-cvicaky/

Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2017

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání