Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Výchova a výcvik / Vyžla napadá buldoka
Autor Zpráva
Verule
Člen
# Zasláno: 15 Kvě 2017 11:58
- Nahlásit

Dobrý den, mám na vás dotaz. Máme devítiměsíční štěně Amerického buldoka, které je naprosto bezkonfliktní. Seznamujeme ho s dvouletým psem Maďarské vyžly. Maďar po buldokovi bezdůvodně "vyjíždí" když si buldoka očichává, vrčí a ježí se hned, jak se k němu buldok přiblíží. Ten se podřizuje, lehá si na záda, otáčí hlavu, nechává se v klidu očichat. Seznamujeme je v neznámém prostředí, pro jistotu mají oba náhubek. Potřebovala bych poradit, jak se zachovat když vyžla začne vrčet a vyjíždět a jak postupovat, aby spolu byli schopni doma normálně fungovat, pokud to půjde.

Fousisko
Člen
# Zasláno: 15 Kvě 2017 13:23
- Nahlásit

Tak pokud se bulda chová normálně (rozuměno komunikuje správně po psím), tak bude chyba na straně Maďara. Může to být nedostatečnou socializací na psy obecně, nebo jen nedostatkem v komunikaci konkrétně s "bull plemenem". Už jsem se setkala s tím, že pes, který normálně jinak vycházel napříč psími plemeny téměř s každým výborně, se v přítomnosti "bulíků" cítil nesvůj...neuměl číst jejich mimiku, protože paní bydlela prostě v lokalitě, kde zrovna nikdo žádné bull plemeno neměl. Pak se ale přestěhovali do míst, kde naopak bylo různých "zmuchlaných ksichtíčků" spousta. Psovi to chvíli trvalo, než si zvyknul a pochopil je.
Pokud ale Maďar vyjíždí i na psa, který dává jasně najevo podřízenost (pokud si bulda rovnou lehne na záda, víc už pro to asi fakt udělat nemůže), pak bych to tipla na ty nedostatky v socializaci na psy obecně. Z toho, co píšeš bych řekla, že se ten Maďar spíš asi bojí, takže on ze svého pohledu rozhodně nejedná bezdůvodně. Pokud se bojí, má důvod vrčet. Na jeho pánovi je, aby psa přesvědčil, že se mýlí a že se bát nemusí.
Já bych to asi zkoušela s tím seznamováním postupně...nepouštět hned psy k sobě...
Nejsem žádný odborník, ale zkusím popsat postup, co se osvědčilo mě při tréninku. Můj předchozí pes si po napadení od RR, když byl ještě štěně, vytvořil blok na RR obecně. Měli jsme tenkrát kliku, že na cvičák začalo chodit poměrně dost RR, takže jsme měli možnost trénovat. A dělali jsme to tak, že jsme kolem RR zpočátku procházeli vždy v takové vzdálenosti, dokud jsem na svém psovi viděla, že je ještě v pohodě a nestresuje se. Zároveň jsem ale věděla, že psa vidí a ví o něm. Vodítko muselo být za každou cenu prověšené (nemusel být nutně pod povelem, ale nesměl tahat). Pes byl chválen a odměňován za neřešení za klidné chování. Postupně jsme se přibližovali a přibližovali, až třeba psi mohli spolu ležet vedle sebe i při odložení a jeden druhého si nevšímal. Když se zvládla tolerance vzájemné, i blízké, přítomnosti s RR, začali jsme zkoušet seznamování - očuchávání. Vždy jsme to po malé chvilce ukončili a psa jsem moc pochválila a odměnila, pokud byl v klidu a nebál se. Pokud jsem viděla, že je nervózní, ihned jsme odešli do vzdálenosti, kde byl v pohodě (ale žádné chlácholení přitom!). Časem se vzdálenost zmenšovala, až pak jednou můj pes sám učinil pokus se seznámit s RR, kterého dosud nikdy nepotkal, v klidu sám od sebe a já věděla, že mám skoro vyhráno.
Nicméně můj haf nikdy nepřestal úplně řešit toho jednoho konkrétního, který ho kdysi napadl. Kolem toho vždy procházel poněkud ostražitě, nicméně už ne s opravdovým strachem, protože věděl, že má ve mně oporu.

Rozhodně nedopusťte, aby Maďar buldu napadl. Pokud je seznamujete na vodítkách, i to může hrát svou roli. Vodítko by nikdy nemělo být napjaté. To takřka vždy vede k tomu, že pes, který je jen trochu "startovací typ" opravdu vyletí.

Verule
Člen
# Zasláno: 16 Kvě 2017 10:08
- Nahlásit

Děkuji za odpověď. Taky mám pocit že je to strachového původu, přeci jen je náš bulďa asi dvakrát silnější než on. Maďar se s bull plemeny nesetkává, jediný bull pes, kterého potkal před naším buldokem, byl dospívající anglický bullterier na výstavě a s tím se prý také serval. Myslím si, že ho neumí správně přečíst a možná to souvisí i s tím, že bulďa dospívá a tak z něj cítí konkurenci. Myslíte, že by to třeba mohla vyřešit kastrace buldoka? Máme ho z útulku, je bez PP, takže na něm množit určitě nechceme.

Neumi
Člen
# Zasláno: 16 Kvě 2017 12:19 - Změnil/a: Neumi
- Nahlásit

kastrace nevyřeší nic, řešit musíš ty a to výchovou a výcvikem a výchovou a výcvikem......

Neboli ty a to svým aktivním přístupem a prací se psy.

Fousisko
Člen
# Zasláno: 24 Kvě 2017 14:30
- Nahlásit

pro Veruli
Určitě zbytečně kastrovat nee, navíc bulďa ještě není dospělý, kastrace by mu teď spíš ublížila.
Jestli Maďara už napadl nějaký "bull-pes", tak ta jeho reakce na Vašeho psa je takřka stopro strachová. Ale jestli jsem to dobře pochopila, tak ten Maďar není Váš... Nemyslím si proto, že byste to měla řešit Vy. Jestliže Váš pes se chová normálně, je to na majiteli "vyžlíka", aby si to vhodně pořešil.

zbrnd
Člen
# Zasláno: 27 Kvě 2017 06:59
- Nahlásit

Utrati oba

Verule
Člen
# Zasláno: 31 Kvě 2017 10:01
- Nahlásit

@Fousisko
Ano, Maďar můj není, je mojí mámy. Pořídila si ho v pěti měsících a jediní psi, se kterými se setkával jsou další maďaři a případně jiní lovečáci, většinou na srazech, výstavách nebo výcviku, s bull plemeny nemá téměř žádnou zkušenost, kromě toho bulíka. Problém je, že zatím stále bydlím s rodiči, proto tento problém řeším, zatím jsou od sebe oddělení, ale rozhodně bych chtěla aby se snesli aspoň na procházkách.

@zbrnd
Díky za radu, hned odpoledne je oba odvezu na veterinu ;)

Fousisko
Člen
# Zasláno: 28 Čen 2017 10:05
- Nahlásit

Verule
aha...No tak pak je to ale na spolupráci s maminkou a ideálně ještě s někým, kdo umí dobře číst psí chování a kdo Vám oběma poradí, jak se psy pracovat....Já mám výbornou zkušenost s tréninky pana doktora Šusty... (mrkněte na jeho web trénink je rozhovor)

Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2017

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání