Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Výchova a výcvik / Jak vycvičit bojácné 10měsíční štěně
Autor Zpráva
Katy84
Člen
# Zasláno: 6 Kvě 2017 04:28
- Nahlásit

Dobrý den, mám 10ti měsíční fenku Yorkshirského teriéra od miminka od chovatelky, kam jsem za ní jezdila ještě než mohla od maminky ke mně domů
Kdykoliv se ji snažím vycvičit (zavolání, sedni, lehni vstaň) utíká a schovává se, když přijde na "veselé" zavolání (no pojď sem ke mě Sárinko) tak stačí jak řeknu "sedni"(hezky, normální tón hlasu) začne se klepat, utíká nebo si lehne a klepe se jakoby něco provedla.
Snažím se ji posadit, upravit nožky atd. pochválím, dám pamlsek, celá se přikrčí (tj.nesedí pokud ji nedržím v sedu), klepe se a ani o pamlsek nejeví zájem..
"Vstaň" totéž. lehne si, schoulí se a klepe se.
Aby stála na "vstaň" musím jí držet jako hadrovou panenku.
Podotýkám, že jsem ji NIKDY neuhodila, brala jsem ji jako miminko, žádný traumatický zážitek neměla.
Nevím, možná jsem s výcvikem začla pozdě?
Nejsem žádná (omlouvám se) "Paris Hilton" abych měla psa na okrasu v taštičce.
S předchozími pejsky jsem nikdy takovýto problém neměla.
Pomůže mi někdo?

Walda
Člen
# Zasláno: 6 Kvě 2017 09:23 - Změnil/a: Walda
- Nahlásit

Katy84

přijde na "veselé" zavolání (no pojď sem ke mě Sárinko)

Tohle je správně, z tohohle způsobu komunikace vyjděte.

stačí jak řeknu "sedni"(hezky, normální tón hlasu) začne se klepat, utíká nebo si lehne a klepe se jakoby něco provedla

Prostě vám vůbec nerozumí, co po ní chcete. Hádám, že to má souvislost s vaším řešením některých výchovných situací (možná třeba loužičky...? nevím) , soudím z toho, že píšete .... jakoby něco provedla, k tomu nějak musela dojít, sama to jistě nevymyslela, to není psí způsob.

jsem ji NIKDY neuhodila

To je dobře, ale neporozumění v komunikaci může pramenit z mnoha jiných věcí.

možná jsem s výcvikem začla pozdě?

To jistě ne, o tom to není.

S předchozími pejsky jsem nikdy takovýto problém neměla.

Nezměnilo se u vás v rodině v poslední době něco? Možná, že v době, kdy jste měla minulé pejsky byla u vás úplně jiná atmosféra a vy si to ani neuvědomujete.

Myslím, že by vám nmejvíc pomohl někdo zkušený, kdo by se na způsob vaší vzájemné komunikace s fenkou přišel podívat do prostředí, kde běžně probíhá.

A na pár věcí se zeptám:
Co čistotnost, funguje?
Jak často fenku venčíte?
Na jak dlouhé procházky a jak často chodíte?
Jak procházky probíhají, chodí fenka na volno?
Hraje si s jinými psy?

davidkova renata
Člen
# Zasláno: 6 Kvě 2017 10:03
- Nahlásit

Katy84
já teda jen krátce..nevolila bych manipulaci fyzickou při cvikách,zkuste třeba pomocí klikru ,navádění,některej pes fyzickou manipulaci nezvládá

Walda
Člen
# Zasláno: 6 Kvě 2017 10:35
- Nahlásit

davidkova renata

Eště vždycky to může být Psíček

corgi
Člen
# Zasláno: 6 Kvě 2017 12:58 - Změnil/a: corgi
- Nahlásit

Katy84
Snažím se ji posadit, upravit nožky atd. pochválím, dám pamlsek, celá se přikrčí (tj.nesedí pokud ji nedržím v sedu), klepe se a ani o pamlsek nejeví zájem..
Jak už se píše nade mnou - nedotýkejte se jí. Vyberte ten nejlákavější pamlsek a do pozice (např. do sedu) jí naveďte jen tím pamlskem v ruce (tiše, bez mluvení). Až se posadí, okamžitě dejte pamlsek a řekněte povel s nějakou milou povzbudivou pochvalou. Tedy ne nejdřív povel (stejně mu nerozumí) několikrát zopakovaný a pak nějaká pro ni nepříjemná manipulace a pamlsek za to, že ji snese. Ona teď vůbec neví, co po ní chcete a za co dostává tu odměnu. V tom stresu nakonec odměnu ani nechce.

davidkova renata
Člen
# Zasláno: 6 Kvě 2017 18:42
- Nahlásit

Walda
ště vždycky to může být Psíček

a to je fakt todlecto =D

Katy84
Člen
# Zasláno: 8 Kvě 2017 16:42
- Nahlásit

Děkuju moc za odpovědi.

"Tedy ne nejdřív povel (stejně mu nerozumí) několikrát zopakovaný a pak nějaká pro ni nepříjemná manipulace a pamlsek za to, že ji snese. Ona teď vůbec neví, co po ní chcete a za co dostává tu odměnu. V tom stresu nakonec odměnu ani nechce.
Moc děkuju, tohle mě nenapadlo...

K dotazům:
Situace v rodině je opravdu úúplně jiná.

Ano, když udělala loužičku (a to už ví přesně kam se dělají) tak byla k ní přinesena, a dostala vynadáno, aby věděla za co a pak se dala na podložku (teď už ven) a tam už klidným hlasem, že tam je to správně (ikdyž už se pak nevyčůrala).
To ale si myslím, že chápe, čůrá častěji než jsou procházky, proto má podložku a chodí tam teď už z 95% případů, těch 5% nevím proč, že by nedoběhla je blbost, byt je malý(1+1) a "čůrací místečko pro případ nouze" si vybrala sama...
Spíš mi to přijde jako "naschvál" jen nevím za co..

Fenku venčím dle počasí, tedy ne zcela pravidelně, 3x denně půl hodiny, pokud je hezky a je čas, třeba i 2 hodiny je venku (+ ještě 2x klasicky).
(jak byla zima, prostě jsem se mohla na hlavu stavět a stejně se vyčůrala až doma...)
Teď čůrá pokaždé když je venku, v mezičase případně na podložku.
Možná poradíte zcela zpravidelnit čas, vyhodit podložku, (chodit častěji-to už snad není nutné ne?)
Ale to mi až takový problém nedělá, že jde občas na podložku když nejsem doma...

Na vodítku je podél cest a tam kde jezdí auta, jakmile se dostaneme na louku, je na volno...
Na zavolání z 99% přiběhne zpět ke mě, pokud "lítá" :-D

K lidem se chová nevšímavě, pokud ji zrovna "neťuťánkujou" ale to já nesnáším, takže ji volám k sobě, pokud se nechá zlákat.

S jinými psy si nehraje, "nechá se očuchat" případně taky čuchne, ale nevšímavě, to se naopak snažím podporovat tak, že když vidím někoho s menším psem, jdu k němu vysvětlím dotyčnému situaci, pejsci v pohodě, ale Sára "nevšímák"...
čeká až se půjde zase dál...
Sama od sebe k pejskům nejde...

S dětma ji nechávám si hrát, myslím tím pobíhat (hrát si na honěnou)
Děti miluje, ale žádné braní na ruce atd.!
A tím myslím ani děti z rodiny (to se mi nelíbí a naštěstí ani jí ne) není žádná hračka!!!

A ještě dotaz, nikdy nebyla sama doma déle než 6 hodin, můj předchozí pes zvládl v pohodě i celou noc nebo od rána - venčení až do večera - venčení (VYJÍMEČNÉ situace)...

birma
Člen
# Zasláno: 9 Kvě 2017 09:46
- Nahlásit

Katy84
když udělala loužičku (a to už ví přesně kam se dělají) tak byla k ní přinesena, a dostala vynadáno, aby věděla za co
Což stejně nevěděla
Spíš mi to přijde jako "naschvál" jen nevím za co..
Psi naschvály v 99,99999% případů fakt nedělají, to je myšlení pomstychtivých opic (čti lidí)
A ještě dotaz, nikdy nebyla sama doma déle než 6 hodin, můj předchozí pes zvládl v pohodě i celou noc nebo od rána - venčení až do večera - venčení (VYJÍMEČNÉ situace)...
A ten dotaz j tedy co?

corgi
Člen
# Zasláno: 9 Kvě 2017 16:22
- Nahlásit

Katy84
Ano, když udělala loužičku (a to už ví přesně kam se dělají) tak byla k ní přinesena, a dostala vynadáno, aby věděla za co a pak se dala na podložku (teď už ven) a tam už klidným hlasem, že tam je to správně (ikdyž už se pak nevyčůrala).
Takže v počátcích společného soužití, kdy jste si měli mezi sebou budovat pevný vztah, ujistit štěně, že vy jste ten pevný opěrný bod v tom novém, neznámém světě, že se na vás může spolehnout, že jste tady ten "bůh", ke kterému může s důvěrou vzhlížet, že je s vámi sranda, ale že v tom vašem světě existují jasně vysvětlené hranice, jste si to hned zkazila nadáváním "bez důvodu" (pro vás to důvod mělo, pro štěně ne) a zcela nečitelným chováním. Bohužel, budete toho psa asi delší dobu přesvědčovat, že s vámi to bude fajn život. Ono to půjde, ale ne hned.

Walda
Člen
# Zasláno: 9 Kvě 2017 22:27 - Změnil/a: Walda
- Nahlásit

Katy84

Jednu z věcí, ke které směřovaly mé dotazy, už shrnuly birma s corgi. Bohu žel je to velká a zásadní chyba.

S předchozími pejsky jsem nikdy takovýto problém neměla...Situace v rodině je opravdu úúplně jiná.

V korelaci těhle dvou vět, když vás znovu napadne ta otázka, proč teď máte s fenkou problémy, když s předchozími psy jste je neměla, zkuste zapřemýšlet, co se v souvislosti se změnami v rodině změnilo VE VÁS. A nemusí to být nic na první pohled negativního, jen to snižuje důvěru psů ve vás. Může to být i zvýšená emotivnost, víc lásky, cokoli, co pes vyhodnotí jako slabost.

Chápu, že se vám nelíbí, když se cizí lidé sápou po vašem štěněti a fenku odvoláváte, ale v rámci její socializace a zvykání na dotyky bych jí kontakt do určitého věku dovolil. Chvíli jí nechat v kontaktu a pak v rámci výcviku odvolat.

V 10 měsících by už měla čistotnost fungovat bez chyb (kromě velké radosti, třeba při vítání oblíbeného člověka), takže venčení 3x za den nestačí a určitě bych odboural jakékoli nouzové venčení - pleny. To, že si sama vybrala venčicí místo, může znamenat, že pro ní (malou) i byt 1+1 je dost veký na to, aby ho považovala za větší, než svoje nejužší teritorium a klidně se do nějakého místa chodila venčit. To by pak mohla dělat celý život.

Neumi
Člen
# Zasláno: 10 Kvě 2017 06:25
- Nahlásit

proč teď máte s fenkou problémy, když s předchozími psy jste je neměla, zkuste zapřemýšlet, co se v souvislosti se změnami v rodině změnilo VE VÁS. A nemusí to být nic na první pohled negativního, jen to snižuje důvěru psů ve vás. Může to být i zvýšená emotivnost, víc lásky, cokoli, co pes vyhodnotí jako slabost.

Anebo a jelikož, stejně jako my lidé jsme různé, tak i psi jsou různé, tak ta změna nemusí být právě v zadavatelce, ale poprvé narazila na citlivou labilku, která jí chyby, které předchozí psi "spláchli", prostě neustojí a neodpustí a reaguje jak reaguje. A nemusí jít ani o chyby, prostě to zvíře potřebuje zřetelnou podporu od svého člověka a té se jí patrně zatím moc nedostalo....

Walda
Člen
# Zasláno: 11 Kvě 2017 00:09
- Nahlásit

Neumi

Ano, možné je i obojí zároveň. A protože tu trochu hádáme bez křišťálové koule, jde o to, co je pravděpodobnější.

Fousisko
Člen
# Zasláno: 11 Kvě 2017 09:06
- Nahlásit

Jak to tu čtu, myslím, že by se to dalo shrnout ve stručnosti takto: začít s fenečkou budovat vztah a vzájemnou důvěru úplně od začátku a panička by si měla asi něco přečíst o tom, jak pes přemýšlí, protože z toho, co paní píše, mám dojem, že psovi přisuzuje vlastnosti, které nemá a mít nemůže...

Většina problémů pramení z pouhého nepochopení člověka a psa...bohužel pro psy...

Radoslav
Člen
# Zasláno: 28 Čen 2017 16:08
- Nahlásit

Dobry den,
Dle mych zkusenosti z toho coisete mivyplyva jedine-pokud je pravda vse co pisete(fenka nikdy nedostala fyzicky ani naznakem,nebyla tyranaapod),tak vas problem spociva pouze v pristupu pri vycviku(mnohdy neni VUBEC nutne sahat na psa,aby splnil pozadovany povel).Je to o vedomostech a spravnem vedeni psa. Vedet zakladni principy komunikacese psem, pravidla vychovy a vycvikuktera nejsou zase az tak slozita otazkou pak zustava,aby jste predesla zbytecnym neduham pri vycviku(spatny vycvik a s tim spojene spatne navyky)a poteteeezko a dlouho odstranovane to nezadouci, byloby vhodne vycvik absolvovat pod nekym, kdo vas upozorni co muzete delat spatne.Podotykam ze metod vycviku je nescetne a kazdemu cloveku i psu sedi jina,nicmene vysledek konkretniho cviku je u vsech psu stejny.Jak ma vypadat sedni,lehni apod
Klidne napiste vice,rad Vam odpovim popr. poradim, kdyz budu moct
S pozdravemadrzenim palcu pranim
R..Ch

birma
Člen
# Zasláno: 28 Čen 2017 16:15
- Nahlásit

Radoslav
nechceš si dělat tu reklamu jinde?

Radoslav
Člen
# Zasláno: 28 Čen 2017 16:22
- Nahlásit

Ja si nedelam reklamu,to nepotrebujije dulezite si najit nekoho(KOHOKOLI),kdo poradi a pomuze.Reklama opravdu vypada jinak
Hezky den preji

birma
Člen
# Zasláno: 28 Čen 2017 19:39
- Nahlásit

Radoslav
Jinak než vytažení spousty starých dotazů a vytapetování je nic neříkajícím odstavcem zakončeným odkazem na web, kde se dotyčný dozví, že si ho onen radílek rád vezme za klienta za pěknou hodinovku?

Radoslav
Člen
# Zasláno: 28 Čen 2017 20:10
- Nahlásit

Klobouk dolů před Vámi svůj příspěvek jsem psal z hlavy a to dokonce své vlastní. Jestli máte pocit tapetování či tahání starých dotazů, je to váš subjektivní dojem (ale určitě rozdílnost našich názorů na danou věc nepatří sem do tohoto tématu)
Nicméně nebudu Vás soudit podle dvou odstavců, kterými jste reagoval na můj příspěvek. Máte svůj pohled na věc a ten Vám nikdo (ani já) nebere . Myslet si mohu cokoli a to taky dělám
Přeji hezký den

Radoslav
Člen
# Zasláno: 28 Čen 2017 20:12
- Nahlásit

Jinak pane birma, kdyby jste měl jakýkoli dotaz na mou odbornost nebo věcí s kynologií spojených, klidně mi napiště zprávu. Já (na rozdíl od mnohých, jak vy nazýváte "radílků" mám jednak spokojené klienty, ale taky letité zkušenosti. A jen ať to nepochopíte špatně- to není vychloubání, to je nastolení faktů

birma
Člen
# Zasláno: 28 Čen 2017 20:51
- Nahlásit

Radoslav
tahání starých dotazů,
Takže odpovídat v červnu na něco, co zapadlo například v lednu je vedeno čirou snahou pomoci někomu, kdo se tu už v životě neobjeví, že?
pane birma
Doufám, že mi odpustíte, že se i nadále budu radši vyskytovat ve svém ženském těle a nebudu ho kvůli vám měnit
kdyby jste měl jakýkoli dotaz
Já měla jen ten jeden původní. Nevím jak vás napadlo, že by mě zajímala vaše odbornost a tisíce děkovných dopisů

Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2017

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání