Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Výchova a výcvik / Dospělý pes z útulku bez hygienických návyků
Autor Zpráva
galmori
Člen
# Zasláno: 16 Úno 2017 15:09
- Nahlásit

Dobrý den,
uvažujeme o adopci pejska, který je už velmi dlouho v útulku a předtím byl zřejmě týrán, takže mimo jiné, nemá žádné hygienické návyky. Pejsek je cca 5 let starý.
Můžete se prosím podělit o zkušenosti, jak a za jak dlouho se vám podařilo naučit dospělé pejsky čistotě? Máme k dispozici zahradu, takže možnost v době naší nepřítomnosti je zateplená bouda a kotec (než by se naučil, že tady je doma a ze zahrady se neutíká), ale bojím se, jestli je po takové době schopen pochopit, že tam kde se spí, baští a žije, se hromádky a louže prostě nedělají.
Předem díky za reakce!
Veronika

birma
Člen
# Zasláno: 16 Úno 2017 15:47
- Nahlásit

galmori
je schopen se to naučit kdykoliv. Rychlost záleží na spoustě věcech, ale s trpělivostí to zvládnete

m4lin4
Člen
# Zasláno: 4 Dub 2017 10:26
- Nahlásit

galmori
Měli jsme podobny případ. Pejsem, cca 4 roky starý, dlouho v útulku a jako štěně ho týrali.
Už jste se možná rozhodli aa pejska máte nebo nemáte doma sle stejně si říkám že sem dám mou skučšenost.

Nejdříve je důležité ho naučit že vy nepředstavujete nebezpečí. nevím jak je agresivní, ale ten náš byl agresivní na chlapy. nenechal na sebe šáhnout. První dva týdny jssem s ním byla prakticky pořád jenom já, manžel vždycky jenom opodál přihlížel. Měla jsem dovolenou takže co pár hodin jseemn s ním šla ven z kotce se proběhnout po zahradě a udělat hromádky. Jako pes si všechno všude značkoval, to je super. Za všechno chválit až přechvalovat. za hromádku udělanou na zahradě kde jsem chtěla jsme spolu tancovali a dávala jsem pamlsky. za malé úspěchy malé pamlsky tj pár granulí optimanova (jsou voňavé a kvalitní a moc mu chutnali) a za velké úspěchy kapsičku nebo rozmočené optimanovy ve vývaru. všechno dostával z ruky a brzo se naučil

Fousisko
Člen
# Zasláno: 5 Dub 2017 14:58
- Nahlásit

Také jsme měli týraného psa z útulku, který nebyl nikdy zvyklý v domě. Byl to zřejmě kříženec NO s HW; když jsme si ho brali tak ve věku 5 - 7 let. Čistotnosti se naučil kupodivu velmi rychle. Od samého začátku, co byl v domě, se nestalo, že by uvnitř vykonal velkou potřebu, ani se "plně vyčural". Spíše měl tendenci značkovat. Ale i to se celkem rychle odnaučil. Byl to obrovský mazel, takže pro něj bylo největší odměnou mazlení. Od počátku jsme to proto využívali a chválili a mazlili za každou úspěšně vykonanou potřebu venku i za to značkování venku. Tehdy jsme ale používali i zákazový povel FUJ, protože pejsa na to dobře reagoval (zřejmě na něj předchozí majitel asi často řval právě FUJ), takže nám stačilo jen důrazněji říci a zdvižená nožka šla hned dolů a pes byl pochválen a puštěn ven...
Dneska bych zrovna tohle asi řešila už více přes pozitivní posilování a označení správného chování (vlastně klikr tréning)
Každopádně i starší pes s už naučeným "zlozvykem" se dá naučit jinak, ale v podstatě si myslím, že platí trochu přímá úměra tj., čím déle zlozvyk trvá, tím déle může trvat naučit jiné chování...A určitě záleží i na osobnosti psa a motivaci.

m4lin4
Člen
# Zasláno: 12 Kvě 2017 11:47
- Nahlásit

Fousisko zrovna jsme si na tvůj příspěvek vzpomněla. Jdu od nás z centra, včera tam dovezli chudáka vyhublého pesana, asi 5 let, týraný. Na FUJ reaguje strašně špatně, někdy vrčí jindy kňučí, určitě to na něho bývalý majitel hodně křičel. A to podotýkám, že fuj nebylo řečeno jemu, ale o několik metrů dál na dvorku v diskuzi dvou pracovnic o něčem jiném, než o psech...

Fousisko
Člen
# Zasláno: 15 Kvě 2017 07:28
- Nahlásit

m4lin4

Jo, naprosto chápu, co máš na mysli. Je to právě pes od psa. Ten náš byl taky týraný, protože zpočátku se bál nápřahu ruky (byť chtěla jen pohladit), chlapů se bál, klepal se a vrčel, viděl-li někoho z holí nebo děti...Ale na to FUJ nám skutečně reagoval dobře. Když o tom tak přemýšlím, možná to bylo proto, že původní majitel ho bil a to FUJ používal spolu s tím. Pes proto už jen na to fuj raději přestal se vším v danou chvíli, protože pochopil, že když toho nechá už po FUJ, rána nepřijde.
My ho nikdy neuhodili, ale FUJ fungovalo. U nás rychle pochopil, že pokud na to FUJ zanechá nežádoucí činnosti, že bude ještě navíc pochválen, o to lépe pak poslouchal.
U toho chudáčka, co popisuješ Ty, bych to slovo vůbec neříkala a snažila se na něj mluvit co nejvíc klidně, třeba i tiše.
Taky jsem znala psa (od jedněch sousedů), který se rozklepal při každém hlasitějším zvuku. Taky ho měli z útulku, kam se dostal od nějakého ožraly, co po něm pořád jen řval.... Klidný, tichý hlas jeho nového pánečka pro něj pak byl balzám na nervy. Nikdy se ale pejsa nenaučil už zpracovat v klidu děti...jejich pištivé vysoké hlásky ho děsně vždycky vyvedly z míry...klepal se, kňučel....Takže k sousedům pak jezdila vnoučata pouze pod podmínkou, že nikdo nebude ječet a kdo neposlouchal, měl smůlu, babi s dědou ho vrátili okamžitě rodičům. To se pak "parchantíci" rychle naučili být hodní. Sousedi toho psa měli opravdu rádi.

m4lin4
Člen
# Zasláno: 26 Kvě 2017 08:47
- Nahlásit

Fousisko

To bude určitě ono. Ten váš musel být nadšený, když zjistil, že po fuj nebude následovat výprask.
Úplně jsi mi spravila náladu těmi dvěma příběhy

Na toho našeho nového jsme zjistili že tichý hlas opravdu funguje. Vyklubal se z něho mazel, pořád by se tulil. A ne jenom tak, on se celý zkroutí, udělá kotrmelec a nejlepší je, když na člověku celý leží. On si nejde pro pohlazení, on si pro něj přímo běží a je to šikulka, krásně se spravuje, i když do konce života bude mít jizvy a kulhat...

Fousisko
Člen
# Zasláno: 26 Kvě 2017 15:12
- Nahlásit

m4lin4

No to je super, to mám taky hned lepší náladu, když slyším, že se nějakému psímu chudáčkovi ulevilo a je spokojený. To je bezva zpráva.
Ten náš útuláček byl také neskutečný mazel, ten se před námi vždycky hned složil na zem na bok nebo rovnou na záda...miloval drbání na břiše ...anebo se o nás opřel a nechával si drbat kejtičky...Byl zlatíčko....akorát na klíně mazlit nešel...přece jen nějakých skoro 60 cm k.v. a přes 30 kg se už moc na klín nevejde...
Stýská se mi po něm. Ale teď mám taky strašlivýho mazla...V současným psovi mám ty svoje předchozí 3 jakoby všechny v jednom...Tenhle má z každýho něco...To mazlovství právě po útuláčkovi...

cernej caj
Člen
# Zasláno: 26 Kvě 2017 16:08
- Nahlásit

tak to je super

nas tyranej taku utulkac byl kdyz si u nas.zvykl pak bozi skvelej mazlivej a milouckej pesan kterej totalne miloval lidskej kontakt

ono je zajimavy casto jak zrovnq tihle psi sou nakonec vetsi vterky nez psi od stenete/bez pohnute minulosti

zbrnd
Člen
# Zasláno: 27 Kvě 2017 07:05
- Nahlásit

birmae schopen se to naučit kdykoliv.

ty ho znas jo?

Fousisko
Člen
# Zasláno: 29 Kvě 2017 06:58
- Nahlásit

ono je zajimavy casto jak zrovnq tihle psi sou nakonec vetsi vterky nez psi od stenete/bez pohnute minulosti

Naprosto souhlasím...takhle to bylo i u nás... útuláček si pak říkal o mazlení z rodiny postupně úplně všem a pak nakonec i návštěvám, co k nám přišly. Cizím venku na potkání ale nikdy, zas tolik naštěstí nedůvěřoval. Zatímco ten, co jsem měla od štěněte, ten mazel byl sice taky, ale zdaleka ne tolik jako útuláček...

cernej caj
Člen
# Zasláno: 29 Kvě 2017 17:05
- Nahlásit

fousisko
asi si musi uzit to, co nemeli

Fousisko
Člen
# Zasláno: 31 Kvě 2017 07:46
- Nahlásit

černej čaj

asi jo Ti "rozmazlenci" od štěňátek nemají to srovnání...Ti útuláčci jsou holt vděční. V mém okolí je docela dost pejsků z útulku a všichni jsou to takoví mazlové..někteří trošku bojácní ve vztahu k lidem či jiným psům, ale se svými páníčky (aspoň co od některých vím) se rychle sžili a jsou na ně hrozně navázaní, takže i když třeba nemají poslušnost jako takovou, můžou klidně chodit na volno, protože si páníčky hlídají, takže ti ani nemusí volat "ke mně"...protože psi prostě u nich jsou skoro furt anebo jen na vzdálenost pár metrů

birma
Člen
# Zasláno: 2 Čen 2017 19:14
- Nahlásit

Fousisko
Nezobecňovala bych
Jako představa, že útulkáč musí bejt hodnej, milej a vděčnej mi přijde přinejmenším nebezpečná...

Fousisko
Člen
# Zasláno: 26 Čen 2017 12:55
- Nahlásit

birma...jojo, pravda, zobecňovat tu není na místě...samozřejmě ne každý útulkáč je hodnej a milej hned...Ten náš taky nebyl...zpočátku to byl rozložený, hysterický a bázlivý a nemocný pes. Dva roky jsme ho dávali dohromady, ale pak to bylo to nejvděčnější a nejmilejší zvířátko (35kilové ))
Jinak si ale myslím, že když si člověk dá se psem práci, že pak "vděčný" a "milý" je...přinejmenším vůči vlastní rodině.

birma
Člen
# Zasláno: 27 Čen 2017 08:32
- Nahlásit

Fousisko
nějak si nemyslím, že by byl pes schopný cítit vděk, tak jak ho chápeme my.
A zároveň mám za to, že existují psi už natolik psychicky zničení, že u nich milý může znamenat třeba "méně nebezpečný" nebo "nepochcávám se pokaždý strachy"

Fousisko
Člen
# Zasláno: 28 Čen 2017 09:58
- Nahlásit

birma
Já myslím, že to obě chápeme obdobně Proto jsem to "vděčný a milý" psala už taky záměrně do uvozovek. )
Náš hafan byl skutečně potom, co se dal do kupy, hrozný mazel a hrozně se snažil dělat všechno, aby to mazlení dostával jako odměnu....
Ale samozřejmě to není "vděčnost" v lidském smyslu slova.
Já vím, že tahle emoce není psu vlastní tak, jak to chápeme my.
Jen je to někdy zajímavé srovnání, když máš třeba psa od štěněte, který má od počátku perfektní servis, a třeba útulkáře, pro kterého je pak takový servis ohromný luxus a pak vidíš, jak si to náramně užívá, zatímco pro toho prvního je to prostě "jen" přirozenost, protože nic hnusného nezažil...

Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2017

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání