Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Výchova a výcvik / čůrání doma
Autor Zpráva
zuzka_zrzka
Člen
# Zasláno: 20 Led 2017 22:28
- Nahlásit

Dobrý den,
ráda bych znala seriózní názor na výchovu psů ohledně čůrání doma na podložku. Abych vysvětlila můj problém...Mám dvě fenky (papillon - takže malí pejsci). Jedné je už 14 let, druhé jsou teprve 2 roky. Jelikož se stará fenka občas v zimě nastydne, naučili jsme jí chodit na savou plenu do koupelny (občas se netrefí, tak v koupelně jsou alespoň dlaždice a dá se to rychle vytřít). Malá byla na plenu naučená když byla štěně. Přes den obě fenky doma vydrží většinou bez počůrání (a to občas přijdu z práce i po 10 hodinách!).

Teď se ovšem pravidelně každé ráno na podložce objeví louže. Začala jsem trochu špionážovat a na několik nocí jsem do koupelny dala kameru, abych zjistila, kdo se tam v noci chodí venčit a k mému překvapení to byla právě mladší fenka. Abych jí tedy nekřivdila, tak jednu noc si tam odskočila i ta stará

Má otázka tedy směřuje k tomu, jestli mám nechat mladou zdravou fenku venčit se doma, popřípadě jak tomu mám zabránit, abych neomezovala tu starou? Bojím se, aby si na to ta mladší nezvykla...spíš nechci, aby byla naučená, že může čůrat doma. Pak budu mít strach ji brát i na návštěvy, aby tam náhodou něco neprovedla Bohužel pak občas totiž nerozlišuje plenu od jiných podložek (koberečky, záchodové podložky, rohožky, apod.). Doma jsme se všech těchto koberečků a podložek museli nadobro zbavit a máme už jen dlažbu a plovoučku.

Navíc mi přijde divné, že ve dne vydrží a v noci ne. Přitom intervaly venčení jsou stále stejné a ze záznamu z kamery jsem zjistila, že se na plenu jde vyčůrat už třeba po 5-6 hodinách od posledního venčení. Nemáte s tím někdo zkušenost? Může to dělat naschvál a nebo ze zvyku?

Přemýšlela jsem zatím o několika řešeních. Zde jsou:
1) sebrat oběma fenkám plenu a oběma zakázat čůrání doma - trestat je ráno? ale ta starší za to asi už bohužel nemůže...
2) sebrat jim po posledním venčení vodu
3) pro starší fenku mám i nandavací pleny, tak by se to asi dalo řešit i tak (ale nenosí je ráda a v noci se jí občas sundají)
4) chodit s nimi v noci? ale bohužel mě neumí vzbudit, když potřebují vyvenčit :-/

Jak byste to na mém místě řešili? Budu ráda za jakékoliv přínosné rady Díky všem!

Maya
Člen
# Zasláno: 20 Led 2017 22:44
- Nahlásit

zuzka_zrzka
Čím krmíte a kdy? To s tím taky může souviset. Bod 1 a 2 bych asi vyloučila, to mi přijde krutý. Osobně bych asi zkusila fenky na noc rozdělit tak, aby starší měla přístup do koupelny a mladší ne. Mladší samozřejmě když si čůrání doma zafixuje, tak se to bude už odnaučovat těžko.

Maya
Člen
# Zasláno: 20 Led 2017 22:45
- Nahlásit

zuzka_zrzka
A pro svůj klid bych asi nechala vyšetřit moč mladší fenky, jeslti náhodou nemá zánět.

zuzka_zrzka
Člen
# Zasláno: 20 Led 2017 23:03
- Nahlásit

Já si myslím, že kdyby měla zánět, tak by se počůrávala i ve dne...ale to vydrží klidně i 10 hodin bez vyvenčení.

Krmím je granulemi, výjimečně rýží/těstovinami s masem (ale to opravdu jen zřídka). Granule mají k dispozici pořád, nemají problém s přejídáním, takže je mají v misce, dokud je nesnědí.

Abych mohla té mladší zabránit chodit na plenu, musela bych je obě někam zavřít...ony totiž spí obě ve svém pelechu v ložnici. Musela bych jednu zavřít někam mimo ložnici. Ale bohužel jsou obě zvyklé spát s námi v jedné místnosti. To by mi zase přišlo trochu jako trest pro jednu z nich.

Maya
Člen
# Zasláno: 21 Led 2017 19:34
- Nahlásit

zuzka_zrzka
Tak pořídit klec, alespoň na čas, může mít pelech v ní, být na ní naučená a v noci tam být zavřená. Když bude klec dostatečně velká, tak žádný problém. Nebo vysledovat, jestli nežere ty granule víc večer, po granulích psi hodně pijou a je možný, že se pak na noc víc napije než přes den.

zuzka_zrzka
Člen
# Zasláno: 21 Led 2017 19:38
- Nahlásit

Zkusili jsme dnes odebrat vodu a jídlo na noc a ráno ani jedna louže. Je to opravdu takové trýznění pro psy, pokud v noci nemají možnost pít?

Jinak mám na psy kennelku, takže zavírání na noc by samozřejmě šlo. Ale to už mi přijde jako stejný trest jako odebrání vody...

Maya
Člen
# Zasláno: 21 Led 2017 22:24
- Nahlásit

zuzka_zrzka
Asi bych jim prvně sebrala spíš ty granule, bez nich nebude mít důvod tolik pít a když už sebrat vodu, tak i s těma granulema, protože po granulích fakt pes potřebuje pít.

Karolina77
Člen
# Zasláno: 22 Led 2017 11:09
- Nahlásit

Myslím, že odebrání vody týrání je. Obzvlášť, pokud máte klasické ústřední topení. Víš jak blbě se dýchá s vysušenou sliznicí?
Malá plemena obecně mají rychlejší metabolismus, takže i častěji vylučují, proto bych jim možnost vyprázdnit se kdykoli, nebrala.
Známá to vyřešila tím, že pro svého jorkšíra koupila otevřené WC pro kočky a dala plínku tam. Tím se pejsek z "čůrám na jakýkoli hadr na podlaze" naučil na "čůrám do svého záchůdku"
Pokud ti jde hlavně o to, aby fenky někde na návštěvě neudělaly ostudu, mohlo by toto být řešení.
Pokud ti však vadí, že se venčí v bytě, tak ta kennelka není špatné řešení. Nebo prostě v noci vstávat....

zuzka_zrzka
Člen
# Zasláno: 22 Led 2017 13:42
- Nahlásit

S otevřeným záchodem by byl bohužel asi problém, protože máme i kočku Tak aby mi tam nechodila ona místo psů...

Díky za všechny rady, zkusíme i noc v kennelce a uvidíme, jak to dopadne

Maya
Člen
# Zasláno: 22 Led 2017 19:33
- Nahlásit

Karolina77
Neznám nikoho s malým psem, kdo by v noci vstával a chodil venčit, to je fakt blbost, i malej pes přes noc vydrží. Záchod pro psa pořizujou jen lenoši, kterým se nechce venčit před spaním a brzy ráno a za mě je to humus. Tady je prostě problém ten, že ta starší fenka tam chodí a ta mladší to cejtí a jde teda taky, třeba i jen přečůrat, asi se jí ani nemusí nijak extra chtít a je dost pravděpodobný, že nikde jinde by to neudělala.

Karolina77
Člen
# Zasláno: 23 Led 2017 11:02
- Nahlásit

No, když jsem měla trpasličího jezevčíka, venčila jsem večer cca ve 23,00 a ráno v 5,30 což je šest - max sedm hodin. Deset hodin rozhodně nevydržel. Obzvlášť, když ho pak čekala další dlouhá doba bez venčení co jsem byla v práci. A lidí, co mají pro minipsy doma záchůdek znám celkem dost. Myslím, že pro ty psy je to vstřícné řešení.

zbrnd
Člen
# Zasláno: 26 Led 2017 10:33
- Nahlásit

zuzka_zrzka
Jak byste to na mém místě řešili? Budu ráda za jakékoliv přínosné rady Díky všem!
Dal bych psy pryc, kdyz bych se o ne nebyl schopen starat.

Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2017

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání