Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Výchova a výcvik / Psův majetek
Autor Zpráva
Eilonwy
Člen
# Zasláno: 10 Led 2017 10:16
- Nahlásit

Myslíte si, že by měl mít pes svůj majetek, jako například misku a pelíšek? V takovém vlastnictví, že mu jeho člověk do pelíšku nesmí vlézt a misku nesmí vzít, když je v ní žrádlo?
Nemůžeme se doma dohodnout, já zase tvrdím, že by to měly být moje věci, které psa nechávám užívat a chci, aby si to uvědomoval - do pelíšku mu sem tam vlezu, někdy ho dám vyvětrat ven, misku s žrádlem držím v ruce, dokud se pes nenažere, a pak ji dám rovnou do dřezu.
Když si pes myslí, že jsou ty věci jen a pouze jeho, vyjíždí potom po každém, kdo se k jeho věcem přiblíží.
Díky

corgi
Člen
# Zasláno: 10 Led 2017 16:44
- Nahlásit

Eilonwy
tvrdím, že by to měly být moje věci, které psa nechávám užívat
Tenhle náhled na soužití psa a člověka je podle mě strašně depresivní. Shazující to kouzlo vzájemného vztahu dvou tvorů jiného živočišného druhu. Degradující psa na "uživatele", případně "sluhu", potažmo "otroka" a jeho člověka na "pána", "dárce", "blahorodí". Pokud je ta možnost mít štěně od úplného začátku, vůbec bych takovéhle hlouposti neřešila. Pokud je nějaký důvod začít něco z toho řešit - např. osvojím si dospělého psa se zlozvykem vrčení u misky - je třeba si uvědomit, že pes jenom nabízí chování, které se z nějakého důvodu naučil, aby tím něco získal. Nechce mi "ukázat, kdo je tu pánem", ani mi "není nevděčný", ani nechce "být majitelem všeho, co používá".
Možná to vidím blbě, ale ze vztahu svých psů ke mně nějak tuším, že to blbě nevidím

Gerda
Člen
# Zasláno: 11 Led 2017 10:17
- Nahlásit

corgi
jo, vidim to stejně. Navíc...ta miska je Kadlova, já z toho jíst moc nechci, stačí mi talíř a na pití sklenička nebo hrnek...takže jo, miska je jeho, úplně jeho )))

birma
Člen
# Zasláno: 11 Led 2017 11:48
- Nahlásit

Nikdy mě nenapadlo řešit, jestli je miska moje nebo psova. Nemám potřebu mu do ní lézt, když žere, stejnak mám lepší věci na práci (třeba si zatím vyčistit zuby). Do pelíšku mu lezu, když chce podrbat, taky ho pravidelně peru ale nechci mu tím nic ukazovat a dokazovat, prostě chceme být spolu a pelech potřebuje občas vyprat...
Jo a psa jsem si brala dospělého s vrčením u krmení. No a už nevrčí. Asi mu došlo, že mu nic neberu, tak proč by si to bránil.

Eilonwy
Člen
# Zasláno: 11 Led 2017 12:47
- Nahlásit

Dřív vrčela i jen když někdo prošel kolem ní, když žrala. To už nedělá, ale bývá často nervózní, a tak kolem ní všichni chodí po špičkách. Chtěla jsem jí ukázat (tím držením misky v ruce) že jsem to přece já, kdo jí to jídlo dává, tak přeci taky nemám potřebu jí ho brát.
Do pelíšku podle ní nesmíme, vrčí a vyjíždí, i když ji chci jenom pohladit. Všude jinde to nedělá, jen v pelechu. A když se jí pak náhodou podaří něco ukrást, odnese si to do pelechu a tam si to v klidu baští. Je pak problém jí to vzít, protože si tam nenechá šáhnout a kouše všude kolem sebe. A když si takhle žužlá čokoládu, nebo celé plato mých antibiotik, bývá to dost nepříjemné.
Proto jsem to chtěla zkusit jinak, celou dobu jí ty věci necháváme tak, jak píšete. Napadá vás jiná cesta, jak se tohohle nešvaru zbavit?

cernej caj
Člen
# Zasláno: 11 Led 2017 13:17
- Nahlásit

Eilonwy
tak pokud driv vrcela a i ted je nervozni, tak ma asi strach, ze by ji to nekdo mohl sebrat.

ale jak psali holky, neni to o tom, ze si pes mysli, ze sou jeho a proto vyjizdi ale treba se tam citi bezpecne a nechce byt otravovanej a kdyz zavrci a vy zmizite, posili si chovani, ze vrceni funguje, protoze ho pak nechavate delat, co chtel...

nicmene veci, co sou pro psa nebezpecny rozhodne nenechat v psim dosahu. I kdyby se muselo do koupelny zamykat nebo budou antibiotika v horni skrince v lince, proste idealne zamezit tomu, aby se k nebezpecnym vecem sam dostal.

je taky otazka, jestli treba mate doma deti, ktere ho porad nekde obtezuji a pes kdyz fakt chce klid, de do pelechu kde vi, ze ten klid mit bude?

birma
Člen
# Zasláno: 11 Led 2017 15:56
- Nahlásit

Eilonwy
Napadá vás jiná cesta, jak se tohohle nešvaru zbavit?
Jo
Odměňuju to, že se přibližuju a pes nevrčí. Takže pokud vím, že na metr nevrčí, dojdu na metr, něco mu hodím (ideálně lepšího než co má v misce) a odcházím (i můj odchod je odměna pokud je to to, čeho chce pes docílit). Postupně vzdálenost zmenšuju, ale v nepravidelném rozvrhu (každá další lekce není nutně těžší než předchozí, ale postupně se ztěžuje průměr lekcí).
Pokud vrčí, neodcházím hned ani se nepřibližuju (samozřejmě pokud akutně nehrozí, že mě připraví o půlku obličeje, pak se dekuju prootože zdraví je přednější než výchova), odejdu za chvíli, až sama uznám za vhodné (ideál pokud pes přestane vrčet, ale pokud nepřestává, prostě se po chvíli bez ohledu na psa rozhodnu a jdu, nevšímám si ho). Příště vzdálenost zvětším, protože jsem to zjevně přešvihla.
Celý to řešim v klidu, bez emocí, rychlých pohybů, řevu, hlasitých zvuků. Nedívám se na psa přímo, nezírám mu do očí, pokud to jde, stoupnu si bokem, pokud se přibližuju zezadu, vždycky ho upozorním, že se tam někde vyskytuju. Celkově se snažím, aby to z pohledu psa vypadalo, že jsem se tam náhodou ocitla, náhodou mi něco upadlo jeho směrem a odešla jsem, bez výrazný snahy o interakci z mé strany.
Ale jakoukoliv agresi lépe řešit naživo s odborníkem. není třeba žít v neustálém strachu, že když pes vrčí u žrádla, tak mě dozajista sežere, ale zároveň to prostě je způsob komunikace a je blbost to ignorovat a myslet si, že nikdy nemůže kousnout.

Eilonwy
Člen
# Zasláno: 11 Led 2017 17:41
- Nahlásit

cernej caj
Když vrčí, napomenu ji důrazně, ale bez křiku, že to nesmí. Po chvíli se seberu a odejdu.
Samozřejmě všechny věci uklízíme, nebo zavíráme v pokojích, kam sama běžně nechodí. Někdy se ale prostě stane... - člověk spěchá, zapomene... Stává se to ale jen výjimečně a čím déle jsme v soužití se psem, tím víc jsme si zvykli dávat pozor.
Žádné děti tu nemáme, pes má klid víceméně pořád a všude v domě. Pelech má ale ve spodním patře, kde je botárka a východ z domu, takže tam má "zašívárnu", ticho a klid a navíc přesný přehled o tom, kdo přišel nebo odchází. Nedělí ji od nás žádné dveře a tak si courá podle nálady.

birma
Určitě to takhle zkusím, díky! Za 14 dní jsme objednané k psímu vychovateli, aby mi poradil, jak spravit chyby, které jsem udělala a jak si najít lepší cestu k psovi. Chci na tom ale pracovat už teď, abych mohla zkoumat a řešit i nějaký ten progress

birma
Člen
# Zasláno: 11 Led 2017 19:34
- Nahlásit

Eilonwy
Vrčení nezakazovat. Když tě poslechne a přestane vrčet, tak to neznamená, že jí přestala vadit ta věc. A když ty nebudeš vědět, že jí to vadí a budeš pokračovat, dotlačíš ji k ještě horšímu varování nebo dokonce přímé akci...

cernej caj
Člen
# Zasláno: 12 Led 2017 08:17
- Nahlásit

Eilonwy
birma to krasne popsala, tak aspon budete mit naslapnuto a doufam, ze vychovatel bude nejakej sikovnej clovek. On to dneska taky dela kde kdo, ale nastesti uz neni problem najit cloveka, co na to jde "dobre"

jj, jak rika birma, radsi bych taky brala ze lepsi ze zavrci, nez aby vrcet prestala a pak treba rovnou startovala

Eilonwy
Člen
# Zasláno: 12 Led 2017 12:17
- Nahlásit

birma
To mě třeba nikdy nenapadlo. Říkala jsem si, že tím "zákazem" jí dám najevo, že mi vadí, že jí něco vadí a ať se uklidní. Nedokážu totiž pochopit, co jí může vadit... Díky

cernej caj
Co jsem četla články toho vychovatele, tak jde na psy taky jenom přes pamlsky a odměňovací metodou, i když se snaží vyřešit nějaký problém (s vyjížděním, štěkáním a pod.). Takže to samé, co píšete s birmou tady Plus by teda měl i fungovat trochu jako "psycholog", že vystaví psa různým situacím a podle toho zhodnotí, jestli je v pohodě, agresivní nebo vystrašený a následně zvolí nějakou taktiku. Takže se moc těším, je to pro mě těžké, vždycky jsem žila s kočkami a teď jsou pro mě některé psí "kusy" nepochopitelné...

Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2017

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání