Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Výchova a výcvik / Přivolání psa, neposlušnost
Autor Zpráva
Eilonwy
Člen
# Zasláno: 5 Led 2017 14:36
- Nahlásit

Dobrý den, máme s mojí barzojkou problémy s přivoláním. Vlastně jsme se to nikdy nenaučily. Když je venku, nejeví zájem ani o hru, ani o pamlsky, zajímá ji jen a pouze její počuchání, zajíci a vzdálené krajiny. Na druhou stranu je to pes, který volný pohyb potřebuje nutně k životu. Vzdala jsem to s ní a vždy trpělivě čekala, až se sama vrátí (většinou zůstala na dohled, někdy ale zaběhla do lesa). Teď mám ale novou krev v žilách a chci to s ní znovu zkusit, i když už má 4 roky. Díky za rady.

Nicky
Člen
# Zasláno: 5 Led 2017 21:18
- Nahlásit

Pořídili jste si loveckého psa, je potřeba počítat s tím, že je to jeho přirozený lovecký pud. Je lépe psa jistit dlouhou šňůrou, než se poslušnosti naučí.

cernej caj
Člen
# Zasláno: 6 Led 2017 09:03
- Nahlásit

zkusila bych taky najit neco, cim jde fakt odmenit, neco fakt chutnyho, masovyho vonavyho... a treba nekdo si moc pochvaluje privolavacsky hry, taky aby pro psa prochazky nebyly vzacny

birma
Člen
# Zasláno: 6 Led 2017 14:14
- Nahlásit

Eilonwy
Ono to jde, ale napřed se s tím psem musí pracovat doma, pak to, co už zná a umí přenést na nejméně zajímavá místa venku a pak až něco zkoušet tam, kde jsou zajímavé pachy. Zájem o pamlsky a hru venku chce budovat. Je to náročnější, ale stojí to za to.
Zároveň to ale chce managment, aby nemohla utíkat.

Eilonwy
Člen
# Zasláno: 8 Led 2017 23:08
- Nahlásit

Díky za všechny rady Jen co opadnou mrazy, pustíme se do toho Budeme tedy postupně budovat, a zkusím na ni místo klasických pamlsků kusy masa.

Eilonwy
Člen
# Zasláno: 8 Led 2017 23:13
- Nahlásit

Ohledně dlouhé šňůry, jak mám zabránit tomu, aby se na ní neuškrtila, nebo si nezlomila krk? Dokážu si představit, že budu postupně povolovat, jak se bude vzdalovat. Když pak ale rychle popoběhne zpátky, zapomene že je na sňůře a rozeběhne se tryskem pryč...? Nikdy jsem to neměla v ruce a nechci udělat chybu, která by ji mohla stát zdraví. Jak se s tím pracuje?

Maya
Člen
# Zasláno: 9 Led 2017 00:03
- Nahlásit

Eilonwy
Místo obojku kšíry.

Neumi
Člen
# Zasláno: 10 Led 2017 13:58
- Nahlásit

netřeba čekat na opadnutí mrazů, naopak je třeba řízeně trénovat okamžitě fčil! - budovat reflex na povel "ke mně" - jak je již výše psáno, ne jen v plném provozu, ale v klidu, nerušeně, i doma (sportovec taky neleze rovnou na olympiádu, ale dlouho dlouho trénuje v řízených podmínkách, piluje ten detail a tamten detail....)

Se stopovačkou se pracuje rychle - popouštíš, navíjíš, pes nesmí mít prostor na rozběh.....můj pastevec má i mimovolně naučený "povel" "šňůra", kdy se teda rozběhl (to jsem ještě tu techniku práce se stopkou neměla tak vytříbenou), i zastavil ho ten škub spolu s mým výkřikem "šňůra"...což mě připomíná, že se mi jako provozně výhodnější a pro psa snazší jeví místo přivolání psa zastavení psa - tím nenutíš psa, aby se odvrátil od předmětu svého zájmu.

U těch kšír je jedna nevýhoda a to je snížená možnost manipulace se psem. Samozřejmě jako čistě mechanická zábrana je to ok,ale při řízeném nácviku přivolání radši ten obojek, kdy si psa otočím i slaboulinkým impulsíkem

Eilonwy
Člen
# Zasláno: 10 Led 2017 16:12
- Nahlásit

Doma to zkoušíme, ale i přes velikost domu není moc prostoru - buď je v pelíšku a spí a to ji nebudím, nebo v pelíšku odpočívá a to ji odtamtud nedostanu ani na ten nejlákavější nejúžasnější pamlsek. Takže z pelechu ji nevolám, protože to zatím nejde. A když zrovna není v pelechu, je někde u mě. Jediné co, tak když vyčíhnu, že leze z pelechu a plánuje jít nahoru, rychle si ji přivolám a odměním.
Máme velkou zahradu, která je celá oplocená, tak jsme dneska cvičily tam. Byla moc šikovná hned jak zjistila, že mám v kapse pytlík plný syrového a sušeného masa. Dlouho tam s ní ale nevydržím, jsem cíťa, takže hned prochladnu, tak to zkoušíme po chvilkách Blbé je, že jak ji to začne nejvíc bavit, já už musím jít dovnitř. Proto ta zmínka o opadnutí mrazů No nemá to se mnou vůbec lehké :-D

Neumi
Člen
# Zasláno: 10 Led 2017 16:41
- Nahlásit

No však jak se trénuje - po chvilkách,přestat v nejlepším....

cernej caj
Člen
# Zasláno: 11 Led 2017 13:46
- Nahlásit

jo, lepsi, kdyz to psa jeste bavi a cvicil by dal nez kdyz se to prepiskne, je unavenej a treba se pak i zacne uz zhorsovat, tak to je spis ke skode

zuzka_zrzka
Člen
# Zasláno: 21 Led 2017 19:14
- Nahlásit

Nechci znít jako tyran, ale známá své bíglici, která neustále zdrhala, pořídila elektrický obojek a říkala, že to byla její nejlepší investice vůbec. Pes prý dostal jednou v životě slabou ránu a od té doby (pokud má na sobě obojek) neutíká. Obojek má v sobě i zvukové upozornění, takže teď prý stačí přes ovladač na psa písknout a pes se vrátí. Přijde mi to jako jediný způsob, jak psovi na dálku dát vědět, že dělá něco špatně - když nefungují slovní povely. S kamarády jsme si dokonce obojek zkoušeli na sobě (připevněný na stehně). Na nízkou úroveň to to opravdu jen zabrní

cernej caj
Člen
# Zasláno: 23 Led 2017 11:06
- Nahlásit

zuzka_zrzka
jedna vec je, ze tohle muze byt nekym povazovano za tyrani zvirat, druha vec je, ze pouzito s rozumem to opravdu muze nekomu pomoct.

Ale doporucovat to takhle bez znalosti majitele a psa muze byt dost cesta do pekel, kdy majitel dava psovi slehy, pes nevi za co...

birma
Člen
# Zasláno: 23 Led 2017 13:26
- Nahlásit

Ono ve chvíli, kdy stačí jedna slabá rána, to jde většinou v pohodě naučit i bez elektriky. Obecně bych řekla, že ten, komu elektrika patří do ruky to zvládne i bez ní

zuzka_zrzka
Člen
# Zasláno: 23 Led 2017 22:58
- Nahlásit

Myslím si, že hodně účinná věc na tom obojku je hlavně ten zvukový signál, který slouží jako varování "vrať se, nebo bude zle...". Něco jiného je, když na vás pes dlabe a vy na něj z dálky voláte a něco jiného je, když mu přímo na krku zapíská obojek.

Ale vlastní zkušenost nemám, jen tu od kamarádky s bíglem. Naštěstí jsem nikdy neměla loveckého psa, který by utíkal. Ty moje gaučáky by spíš něco ulovilo než že by oni šli něco lovit

Samozřejmě souhlasím s tím, že některým lidem el.obojek opravdu nepatří do ruky...ti by ale asi ani neměli mít psa :-/

Neumi
Člen
# Zasláno: 24 Led 2017 06:31
- Nahlásit

Myslím si, že hodně účinná věc na tom obojku je hlavně ten zvukový signál, který slouží jako varování "vrať se, nebo bude zle...".
no ale to, že bude zle a jak to zle vypadá, nejdřív psa musíš naučit a to ne jinak, než tou ránou.....
Určitě bude funkční i jenom ten zvuk jako takové "haló, tady jsem a chci s tebou komunikovat", které ale patrně nebude fungovat u opravdu silně motivovaného psa (a takový pes ti proběhne i ránu)

jak psovi na dálku dát vědět, že dělá něco špatně
no, ono by to mělo být tak, že psu říkáš CO MÁ DĚLAT (ne co je špatně, ale co má udělat, aby to bylo dobře) a to CO (tedy přivolání, zastavení, zalehnutí....) má mít zafixováno tak silně (neboli vybudován reflex), že to přebije i silnou motivaci, která káže psu zdrhnout. Ale to znamená pro psovoda práci, to je fakt....

birma
Člen
# Zasláno: 24 Led 2017 14:10
- Nahlásit

zuzka_zrzka
Samozřejmě souhlasím s tím, že některým lidem el.obojek opravdu nepatří do ruky...ti by ale asi ani neměli mít psa :-/
Do ruky nepatří nikomu, kdo neví nic třeba o reflexním oblouku a milionu dalších věcí (například o tom, že je třeba napřed psa naučit i to, co znamená ona rána, trochu labil pes bude dost možná zdrhat třeba už ne za zvěří, ale někam úplně do pryč, stejně tak pes málo vázaný na majitele. Pes s velkou motivací štvát se zase dost možná nechá spíš usmažit, než aby ztratil kořist...). To že někdo neumí použít elektriku rozhodně neznamená, že mu pes nepatří do ruky.

zbrnd
Člen
# Zasláno: 26 Led 2017 10:25
- Nahlásit

zuzka_zrzka
Myslím si, že hodně účinná věc na tom obojku je hlavně ten zvukový signál, který slouží jako varování "vrať se, nebo bude zle...". Něco jiného je, když na vás pes dlabe a vy na něj z dálky voláte a něco jiného je, když mu přímo na krku zapíská obojek.
jasný a něco jinýho je, kdyz na nej treba mavate .... nebo kdyz nad nim proleti letadlo .... a co z toho plyne?

Neumino, ono by to mělo být tak, že psu říkáš CO MÁ DĚLAT (ne co je špatně, ale co má udělat, aby to bylo dobře) a to CO (tedy přivolání, zastavení, zalehnutí....) má mít zafixováno tak silně (neboli vybudován reflex), že to přebije i silnou motivaci, která káže psu zdrhnout. Ale to znamená pro psovoda práci, to je fakt.... takhle to vubec neni, kdyz pes neposloucha, je dobry ho nechat pro jistotu vykastrovat a davat mu zrat vice omitky
kdyz ani tohle nezabere, proste ho dat pryc a poridit novyho, ten bude mozna kvalitnejsi - jednoduchy jak facka

Radoslav
Člen
# Zasláno: 28 Čen 2017 16:50
- Nahlásit

Kdyz pes neposloucha,je dobryho nechat vykastrovat???
Omlouvam se,ale tento prispevek me(bohuzel)rozesmal,ikdyz je spise k placi.
Naprosto se stotoznuji s tim, ze se psem je prace. S jednim vic, s jednim min. Je to otazka volby plemene, prednosti plemene, predispozic, ale take hlavne otazka vychovy a vycviku.
Zesvych20letych zkusenosri prace se psy, xkrat komunkkaci s vetrinari dnes moc dobre vim, ze KASTRACI nic nevyresite. Je jen psychologicka nalepka majitele,ze pro dany"problem"neco udelal a ocekava samotne vyreseni tohoto problemu.
Zasah do ziveho organizmu jen na zakladesparne vychovy ci vycviku,jedle meho nazoru ZVERSTVO a tady se stotoznuji s tim,ze takovym lidem pes do ruky nepatri. Ano, kastrace ze zdravotnich duvodu ANO,ale z duvodu agrese psa,neodvolani od silnejsi motivace apod...to je zverstvo s bezvyznamnym zasahem do ziveho organizmu.To jemuj nazor.Klidne me za nej kamenujte,ale OSOBNE s tim mam zkusenosti.Nepisu zde to,co jsem se nekde docetl nebo slysel....

Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2017

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání