Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Výchova a výcvik / Běžci co se nečekaně objeví
Autor Zpráva
Kočička
Člen
# Zasláno: 16 Pro 2016 18:18
- Nahlásit

Dobrý den, ahoj.
Jsem na fóru poprvé a měla bych povícero dotazů, tak prosím o trochu trpělivosti, nevím, zda se mi je všechny podaří správně formulovat. Začnu asi jedním konkrétním.
Mám dva psy, křížence středního vzrůstu, cca 5let staré. Jeden chodí na volno, přivolání má. Druhý ho nemá stoprocentní, takže courá šňůru.
Nemáme potíže s odvoláním v situacích jako je že vidí běžet kočku, cválat koně, jet cyklistu, běžkaře. Ve výsledku nemám problém ani s odvoláním od běžce, navíc, pokud vidím, že se běžec blíží, oba psy zavolám (zastavím).
Problém je ve chvíli, kdy se běžec (muž - ženy jim nevadí) vyřítí ze zatáčky, nebo nečekaně nám za zády. Mám oči pořád na stopkách. Přestože se snažím reagovat okamžitě, už se mi několikrát stalo, že psi zareagovali rychleji a vyběhli se štěkotem. Okamžitě co je odvolám, nechají toho, ale jsou to zlomky vteřin a mě to vadí. Jednou dokonce jeden na pána skočil, naštěstí se nic nestalo.
Bydlíme na okraji Prahy a je tu běžců hrozně moc, stejně tak psů. Nechci tahat pesany stále na krátkém vodítku, většině lidí se dá situace vysvětlit, omluvím se a je to dobré. Ale mně samotné vadí, že to dělají a ráda bych nějaké rady, jak psa naučit na takovou situaci nereagovat, případně jak reagovat, pokud se tak již stane. Trestat nějak? Nebo by to situaci jen zhoršilo. Myslím, že to mají jako lov, nebo možná mně brání, ale netuším, proč jen ty muže - běžce a ne nic jiného. Děkuji.

Drakopes
Člen
# Zasláno: 17 Pro 2016 03:32 - Změnil/a: Drakopes
- Nahlásit

"proč jen ty muže - běžce a ne nic jiného?" - testosteron - píše Yura

Kočička
Člen
# Zasláno: 17 Pro 2016 14:56
- Nahlásit

No jo, ale co s tím... Nevím, zda trestat nebo pouze domlouvat, nebo se snažit psy na tyto situace pouze zvykat a snažit se je udržet v klidu.
Těch běžců je čím dál víc a kolikrát jsou i dost nepříjemní a to si jich pes ani nevšímá a oni už z dálky křičí, ač se nic neděje. čokly to pak samozřejmě rozštěká a dotyčnou "věc" považují za agresivní, asi.

cernej caj
Člen
# Zasláno: 17 Pro 2016 16:18
- Nahlásit

Kočička
ja bych netrestala, spis vic zvykat + mit mozna v kapse nejakou echt luxusni namku, na kterou by mohli lip reagoat? rychleji?

worick
Člen
# Zasláno: 18 Pro 2016 12:42 - Změnil/a: worick
- Nahlásit

Kočička
můj pes je lovec, vybíhá za zvěří, ale lidí si nevšímá, kol si nevšímá, na auto někdy štěkne. Nevím, jestli třeba sama neběháte? Já chodila se psy, když byli mladší běhat, samojed v postroji na amortizéru. Vždycky jsem zavelela: klucí, jdeme běžkat a teď, když někdo běží kolem, řeknu jen: pán běžká, sportuje, my jsme taky chodili spolu běžkat, že jo?! Musíme na kraj, aby nespadnul... Prostě ani tak nejde o to, co psu ťápu za kraviny, ale jakovým tónem...spíš asi Možná bych zkusila občas se psy popoběhnout, zvolat běžímééé a pak to použít ve vysvětlování kolem běžců. Prostě...aby si to pes zažil a nebylo to pro něj divné...nebo jak to vysvětlit

Kočička
Člen
# Zasláno: 18 Pro 2016 19:17
- Nahlásit

cernej cajworick
Děkuji moc za rady, snažíme se na tom pracovat pouze pozitivně, tresty a zákazy u nás nikdy moc k ničemu nevedly.
worickřeknu jen: pán běžká, sportuje, my jsme taky chodili spolu běžkat, že jo?! Musíme na kraj, aby nespadnul... Prostě ani tak nejde o to, co psu ťápu za kraviny, ale jakovým tónem...spíš asi jj, to jsme dnes také praktikovali a vypadá to nadějně ;) Tak snad to bude jen lepší, ale znáte to, je to vždy dva kroky vpřed a pak najednou je den blbec a vypadá to, že pes je o míle zpět... ;)

worick
Člen
# Zasláno: 18 Pro 2016 19:50
- Nahlásit

Kočička
Znám. Když byl samík mladý, vystřelil mi na vodítku zkraje chodníku na silnici na motorku. Byla jsem trošku ve střehu, strhnula jsem ho tak, že nedosáhnul, ale začala jsem na něj tak šíleně řvát, že všichni kolem třeštili oči hrůzou. Já ale byla taky hrůzou bez sebe, v představě mrtvého psa i motorkáře Od té doby si to asi zapamatoval a už nikdy takhle nezareagoval. Ale já na to nezapomenu asi do smrti a ve střehu jsem pořád, když se blíží něco na kolech, včetně cyklistů. 150x nechá auto pojet v klidu, po 151. alespoň vyštěkne. Za cyklisty nikdy neběhal, nedávno mi začal vyklusávat vedle cyklisty jak magor, naštěstí pán sem tam jede kolem, tak ho zná, ale mně nelezlo do hlavy, co ho to popadlo. Nakonec jsem to vyhodnotila, že z něj snad cítil háravku, protože se tak choval..umanutě. Ať se vám daří

cernej caj
Člen
# Zasláno: 19 Pro 2016 09:34
- Nahlásit

Kočička
sice to tak vypada, ale pak bude takovych horsich dnu casem min a min, tak vydrzte a doufam, ze se zadari na tom zapracovat

Kočička
Člen
# Zasláno: 20 Pro 2016 13:02
- Nahlásit

Děkuji všem za rady a podporu. Včera a dnes jsme zvládli dohromady 3 běžce mužského pohlaví, přičemž dva vyběhli ze zatáčky nečekaně. Snad se opravdu osvědčuje jak píše worick "pán běžká, sportuje, my jsme taky chodili spolu běžkat, že jo?! Musíme na kraj, aby nespadnul... Prostě ani tak nejde o to, co psu ťápu za kraviny, ale jakovým tónem..."

Jeden musí být ale pořád ve střehu.
Bohužel nám to dnes poněkud pokazil přátelský Ukrajinec, který byl přesvědčen, že by měl hladit mého psa po hlavě, přičemž ten měl zcela opačný pocit. Naštěstí jen štěkot a skákání. Hned jsem je odvolala, ale tyhle věci mě vždy rozhodí a mám pak přesně ten pocit, že jsme zas na začátku...

cernej caj
Člen
# Zasláno: 30 Pro 2016 13:34
- Nahlásit

tak drzim palce at se dal dari, lidi co bez optani sahaj na cizi psi sou taky kategorie sama o sobe

zbrnd
Člen
# Zasláno: 17 Led 2017 13:31
- Nahlásit

vykastrovat
bezce ofc

Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2017

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání