Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Výchova a výcvik / Československý vlčák
Autor Zpráva
any234
Člen
# Zasláno: 30 Lis 2016 18:17
- Nahlásit

Takže, je mi 12let (věk považuji za jeden ze základních faktorů k radě).
Teď už jsem asi měsíc zamilovaná do úžasného neznámého psího plemene, tedy do Československého vlčáka. Četla jsem si o něm vše možné a došla jsem k závěru, že je to velice krásný a inteligentní pes. Rodiče jsou ovšem jiného názoru a nechtějí mi psa dovolit, hlavně proto, že bych se o něho nedokázala postarat a je prý moc veliký, takže zatím se asi koupě vlčáka nekoná. Chtěla bych se pouze zeptat, jestli tady někdo nemáte náhodou s tímto nádherným stvořením nějaké zkušenosti, třeba se mi budou hodit do budoucna. Předem děkuji za odpověď.🐕🐶

worick
Člen
# Zasláno: 30 Lis 2016 20:06
- Nahlásit

Já sama ne, ale má ho moje blízká příbuzná, 52letá. Před touto fenou měli několik loveckých plemen, fenu německého ovčáka a stafordšírku. Přesto (nebo právě proto - k tomuto plemeni musí mít člověk jiný přístup) fenu moc nezvládli. Napadá hlavně psy tedy, ale napadá i lidi. Ven pouze na vodítku a s košem. Mají na ni vysokou pojistku, jelikož několikrát utekla, když někdo nezavřel pořádně vrata a naposled platili 50tisíc za ošklivě pošramocenou sousedovic malou fenku. Takže za mne: opravdu ne. Až budeš dospělá, pořiď si pejska jakového budeš chtít, protože to už za něj poneseš plnou zodpovědnost - teď by to bylo všechno na rodičích neřkuli, že za pár let nastoupíš někam na střední, nemusí to být v místě bydliště a starost o psa bude jen na nich.

any234
Člen
# Zasláno: 30 Lis 2016 20:22
- Nahlásit

Aha... děkuji moc za odpověď. Toto jsem se nikde nedočetla a ani jsem nenašla nikoho, kdo by toto plemeno znal, natož aby ho vlastnil. Je tedy na místě, že jsem teď změnila na Československého vlčáka pohled. Když jsem se dívala na jiná fóra, lidé si tyto psy velice vychvalovali, ale i tak jsem se chtěla někoho zeptat takhle. Stále se mi sice líbí a až budu dospělá (záleží, jak to budu mít s časem) možná to s vlčákem zkusím, ale podle všeho to bude chtít velikou námahu a mít nad psem navrch.

cernej caj
Člen
# Zasláno: 1 Pro 2016 18:06
- Nahlásit

on to pro nekoho muze byt opravdu skvely pes, ale urcite pokud sou rodice nakloneni pejskovi, neco mensiho snadneji vychovatelneho by bylo asi lepsi. cevecko neni pes pro kazdeho. zacranna stanice tawi (najdes na fb) se o problemove psy stara. tam ti urcite radi poradi, ale je to napul vlk, i kdyz zdomacnely, ma sva specifika v povaze dost vyrazna... a co pise worick neni ojedinele, znam od videni dost psu, kteri bez kose nemuzou byt v pritomnosti jinych psu. vsichni psi maji svoje ale a cevecko jich ma hodne, tech ale. urcite pro mladou slecnu by ale bylo vhodnejsi vybrat neco mensiho, co bez potizi udrzis venku na voditku, snadno se prizpusobi rezimu pana a urcite je to velky zavazek do budoucna. naklady na zradlo a veterinu navic hrozne stoupaji s velikosti zvirete.

any234
Člen
# Zasláno: 10 Pro 2016 15:15
- Nahlásit

Pejska bych si přála moc hlavně z toho důvodu, abych měla nějaký koníček a zábavu. Baví mě se starat o zvířátka. Očividně si psa budu moci koupit až ve vyšším věku a asi by si nesedl s naším kocourem. Děkuji za odpovědi a že jste mi upřesnili povahu tohoto plemene a hlavně náklady. Toto se opravdu nikde dočíst nedá...👍

cernej caj
Člen
# Zasláno: 10 Pro 2016 20:18
- Nahlásit

any234
tak ja myslim, ze muzes s rodici vybrat nejakeho mensiho pejska, ktery ma v povaze vazbu na lidi, ovcacti psi treba byvaj i lip cvicitelny, protoze je prace s clovekem vic bavi. Proc se nepodivat treba na selticku, nebo jine plemeno treba kolem tech 10 kilo, coz je uz rozumne velky pes a pritom ti neutrhne pulku tela, kdyz se rozhodne, ze je na voditku a musi nutne cuchat zrovna tenhle roh. Pokud navíc rodice psu uplne nakloneni nejsou, je to problem, protoze v tvem veku porad jeste potrebujes, aby rodice nejakou merou k peci o psa prispivali (at krmeni, veterinar), nebo treba kdyz budes cely den ve skole nebo pojedes na tyden na lyzak, o pejska se musi nekdo starat.

Dospely clovek si hromadu veci kvuli psovi odepre (treba nejezdi tam, kam nemuze bez psa), coz slecna skolou povinna casto ani nema moznost ovlivnit (skolni zajezd treba do zahranici je skvela sance jak se zdokonalit v jazyku a neco videt a je skoda o to prijit treba proto, ze rodice nejsou ochotny se o pejska postarat). Nebo v pripade, ze budes nemocna. Pes, to neni jen 3x denne chodit vencit (pokud ses v byte), ale taky se mu venovat, hrat si s nim, chodit s nim na dlouhe prochazky. Co kdyz za 2 roky pujdes na stredni skolu do jinyho mesta a budes na intru?

porizeni pejska je proste velka zodpovednost, ale pokud myslis, ze bys ji zvladla a rodicum vadi jen vlcak kvuli velikosti, urcite najdete kompromis v necem mensim.

Pokud jsou rodice striktne proti jakemukoli pejskovi, nezbyva, nez si pockat, az se osamostatnis ale i tak muzes treba chodit vencit psa po domluve v utulku a vyjit si nekdy (mozna nutno v doprovodu rodice) na prochazku.

any234
Člen
# Zasláno: 11 Pro 2016 10:59
- Nahlásit

Ano, už jsme kolikrát uvažovali o border kolii. Já jsem právě asi před několika lety viděla psa, který je hodně podobný vlku. Vždy jsem se nad ním jen rozplývala, ale moc jsem se jím nezabývala. Tento rok jsem nastoupila na gymnázium a k nám ke škole chodí právě paní s dospělým a šťenětem cévéčk. To už jsem se o něj začala zajímat. Jinak mojí rodiče nejsou silně proti pejskovi, ale moje mamka je taková "kočičí", takže teď máme doma malého kočičáka. Koupě psa se asi nebude pár let konat.

Rodiče si též myslí, že bych se o takto velkého psa (jak oni říkají "Tak velké tele") nedokázala postarat, co se týče venčení a hlavně sbírání psích exkrementů. Má kamarádka psa má a vždy když jdeme ven, pokaždé ji prosím ať jdeme s ním, protože venčení a hraní s pejskem ohromně baví. Samozřejmě jsem si zkoušela i výcvik a taky mě moc bavil. Jsem si vědoma všech nákladů a hlavně té velké zodpovědnosti.

Děkuji moc za tuto odpověď. Dost jsem se u čtení zamyslela.☺

cernej caj
Člen
# Zasláno: 11 Pro 2016 12:18
- Nahlásit

any234
tak máš aspoň plán do budoucna Já si jako dítě z atlasu, co jsem dostala k narozeninám, vybrala mýho budoucího psa. A v 25 sem si ho i pořídila Od paní, co k Vám chodí aspoň můžeš zjistit hromadu inforací.

jinak teda je hromada plemen, kteří zvlášť od štěněte s kočičákem v pohodě vyjdou, když jsou spolu v jedné domácnosti a nemusí to být vůbec problém v tomto směru, takže pokud rodiče pejsku nakloněni jsou, tak bych se mrkla po něčem menším ovčáckem (zrovna bordera může být solidní divoch, tu bych hodně rozvažovala), nebo ze společenských plemen. Projdi si nad nějakým atlasem plemena s rodičema, prostudujte si vytipovaná plemena na internetu a kdo ví, třeba to nebude pro příštích pár let nemožné.

any234
Člen
# Zasláno: 17 Pro 2016 11:16
- Nahlásit

Četla jsem vaše příspěvky mamce. Docela ji překvapilo, že border může být divoch. Jinak se chci zeptat, cernej caj, jaký plemena by jste z vlastní zkušenosti poradil/a. Spíše něco pro začátečníky (nikdy jsme psa neměli, pouze kočky) a hlavně aby vyšel s kočkama. Moc děkuji za všechny rady.

birma
Člen
# Zasláno: 18 Pro 2016 11:08
- Nahlásit

any234
vybírejte z FCI skupiny 9 - společenská plemena. Máte největší pravděpodobnost, že takový pejsek nebude příliš divoký a bude spíše tolerovat začátečnické chyby ve výchově. Zároveň je velká pravděpodobnost, že bude hodný k lidem i dalším zvířatům a mazlivý

Kočička
Člen
# Zasláno: 18 Pro 2016 19:02
- Nahlásit

birma
Dívám se na tu FCI skupinu, máte jistě pravdu, co se týče ovladatelnosti a výchovy. Já měla jako dítě středního pudla a zvládla jsem kompletní výcvik (výchovu) úplně sama. Všude bez vodítka, pes fungoval jak hodinky. Přesto bych si dnes těžko mezi spol. plemeny vybírala (kvůli vzhledu). Snad až na toho hladkosrstého Kromforländera, ten je velice pěkný. Ani jsem to plemeno neznala.

any234
Člen
# Zasláno: 19 Pro 2016 23:15
- Nahlásit

Moc děkuji za rady. Zítra jedeme se třídou pomáhat do útulku, tak se tam porozhlédnu. Mimochodem ten hladkosrstý něco (vůbec netuším, jak to napsat, omlouvám se) je opravdu krásný. Ještě jednou moc děkuji za všechny rady. Ještě se podívám po všech plemenech z té FCI skupiny.

cernej caj
Člen
# Zasláno: 20 Pro 2016 07:27
- Nahlásit

jinak za me klidne i ta selmie

Maya
Člen
# Zasláno: 20 Pro 2016 08:10
- Nahlásit

ja bych z tyhle skupiny brala papilona, nepreslechteny skvely pejsek

any234
Člen
# Zasláno: 20 Pro 2016 17:46
- Nahlásit

Všichni pejsci jsou moc krásný, všechny jsem ukazovala mamce. Přijde mi, že jsou všichni ti opravdu krásní pejskové dlouhosrstí, my bychom potřebovali nějaké plemeno, které je krátkosrsté. Je to kvůli té péči o srst samotnou. Už jenom z toho důvodu, že pejsci jsou často malého vzrůstu a dítě v mých letech se často ptá, jestli se ta srst při proběhnutí kaluží nezablátí. Potom pejsek z procházky vyběhne domu a rodiče rozhodně nadšený nebudou. Pak znám případy, kdy nějací vandalové např. nalepili na srst žvýkačku atd. Opět moc děkuji za typy, ale opravdu bych spíše já osobně preferovala nějakého krátkosrstého.

cernej caj
Člen
# Zasláno: 20 Pro 2016 19:13
- Nahlásit

any234
kratka srst je vetsinou tvrda a pichlava, kam se zapichne, tam zustane zapichnuta, zatimco dlouha srst se lip sunda ale zas je mnohem vic videt.

pece o srst neni vubec narocna, v obdobi linani venuju psum podle potreby par minut denne a jinak to vetsinou moc nehrotim.

dlouhosrstej pes, kdyz si zablati a zamokri packy, je potreba bud ho osusit rucnikem, osprchnout a osusit nebo jen nechat odlozenyho treba v predsini na koberci, nez to oschne a opada (z chlupu), pak se jen preluxuje a pes pripadne procisne, tlapy je nutno otrit.

Kratkosrstej pes bude mit nohy stejne zablaceny jako kratkosrstej, takze i ten bude potrebovat ocistu alespon nohou, kdyz uz ne urousanyho briska.

osobne sme nechavali po mokrych prochazkach psy chvili v predsini na predsinovym kobercu, kde oschly a opadali (taky je lepsi vymenovat pytlik ve vysavaci nez do odpadu v koupelne smyvat pisek a kaminky - hrozi ucpani)

my sme to delavali tak, ze se psi nechali oschnout na koberci v chodbe a pak se bud dosusili, docistili, otrely tlapy mokrym hadrem.

ona ta delsi srst je dost casto "samocistici" takze i blato az odpadne tak srst je v podstate bez potizi.

taky je potreba bud naucit pejska, ze se musi po kazde prochazce cekat na otreni tlapicek anebo ho mit na voditku tak, aby do otreni nikam nevletel.

any234
Člen
# Zasláno: 2 Led 2017 13:25
- Nahlásit

Aha... Jenom jsem se tak (když už mám tu možnost, že?) chtěla zeptat, jestli je lepší oříšek nebo nějaké čistokrevné. Často totiž slýchám, že oříšci jsou méně nachylni na různé nemoce, déle žijí... uvažovala jsem právě, jestli by bylo dobré si na začátek koupit nějakého toho oříška. Nestojí tolik peněz a myslím, že si takhle můžu zkusit práci se psem než se hned ze začátku pustit do nějakého šlechtěného plemene jako je třeba cévéčko. Kdybych se totiž o takto drahého psa špatně starala (třeba i nevědomky) a on by na to zemřel, rodiče by asi o psu už neuvažovali ani náhodou. Tak se chci ještě zeptat jestli by bylo lepší, pořídit si takto ze začátku nějakého toho oříška?

cernej caj
Člen
# Zasláno: 2 Led 2017 17:45
- Nahlásit

any234
muze to byt tak, ze orisek muze byt zdravejsi, protoze to neni prekrizena rasa.

Rozhodne NEKUPOVAT ORECHA a NEKUPOVAT CISTYHO PSA BEZ PP. protoze to se jen nekdo snazi napakovat na neznalych lidech, kteri chcou pejska jako kamarada a nevedi, ze jen davaji penize vetsinou do rukou nekoho neduveryhodneho.

U pejska s PP jsou vetsinou rodice vysetreni na problemovy veci vyskytujicici se u plemene, navic chovatel zna zdravotni stav predku (z rodokomenu napr.)

Samozrejme ale kazdej pejsek muze byt nemocnej, muze se u nej objevit nejaka zdravotni vada nebo si muze treba zlomit nohu.

Jediny, co na voriskovi "nestoji" tolik penez je porizovaci cena. Casto je nizsi proto, ze chovatel nechova ve vhodnych podminkach, nenaockuje na vse co je nutne, atd, atd...

Casto se da nestandartni jedinec (spatna barva) koupit opravdu za par penez a pokud napriklad nemate penize na to, koupit psa s papirama za 6t, jak se budou resit zdravotni naklady? loni sem mela fenu na operaci, ze spatne slapla a pretrhla si krizovy vazy. takova operace u mensiho psa stoji i 12 000 kc a to je "levnejsi" metoda, ktera treba u sportovniho nebo tezkyho psa neni dobra varianta...

pokud se budes starat spatne o jakyhokoli psa a on zemre, tak 1) pokud jsi dite skolou povinne, maj za tebe zodpovednost rodice a meli by dohlizet na to, ze pes je v poradku i po zdravotni strance atd, atd 2) jestli diky nevhodne peci o psa (by teda musela byt sakra nevhodna) ten pes zemrel, je uplne jedno, i kdyby byl zadarmo, uz by ti zadnej pes do ruky nepatril - ale to se pak vetsinou tyka tyrani, hladoveni atd. Pes jen tak nevhodnou peci, kdyz s nim budes malo chodit ven, davat mu min kvalitni stravu nebo ho nebudes cesat fakt neumre jen pro tyto duvody...

pokud zvazujete stene oriska proto, ze by se vam nechtelo moc davat vysoke naklady za porizeni psa s papirama (psa, kde znate minimalne jednoho rodice, zdravotni minulost obou rodicu a dostanete smlouvu, takze kdyby cokoli, s rozumnym chovatelem jde spousta veci resit, ale jste ochotni a pocitate s tim, ze porizovaci naklady psa jsou jedny z mala a nejvetsi je zradlo/veterina a tuplem v pripade psa, co ma zdravotni problemy, vemte si radsi pejska z utulku.

Ono nakonec v utulku udelate dobry skutek jak pro psi stene, tak i pro starsiho pejska, o kterem v utulku maji informace, vi zda je treba vhodny pro zacatecnika a nebudete tim podporovat mnozitele, kterym jde primarne o zisk...

ono staci ty zpravy jak si nekdou koupil jorsksirka na benzince bez papiru o par tisic levneji, jorksirek umrel, chovatel na telefon nereaguje a uvedena adresa v inzeratu je smyslena a neexistuje...

birma
Člen
# Zasláno: 4 Led 2017 12:51
- Nahlásit

any234
Nestojí tolik peněz a myslím, že si takhle můžu zkusit práci se psem než se hned ze začátku pustit do nějakého šlechtěného plemene jako je třeba cévéčko. Kdybych se totiž o takto drahého psa špatně starala (třeba i nevědomky) a on by na to zemřel, rodiče by asi o psu už neuvažovali ani náhodou
V tom případě by to bylo jen dobře a pokud by tvůj hlavní problém byl ten, že nebudeš mít dalšího, bylo by někde něco hodně špatně...

any234
Člen
# Zasláno: 8 Led 2017 16:20
- Nahlásit

cernej caj našla jsem si fenku z útulku, jsou jí 2 roky, ale vlastnice nevěděla, co je to za křížence. Pouze bylo vidět, že je tam border kolie a něco... Děkuju za radu. Rozhodně vezmu na vědomí.

birma samozřejmě, že v tom není jen, že bych neměla dalšího psa. Napsala jsem to špatně pochopitelně.

cernej caj
Člen
# Zasláno: 11 Led 2017 13:49
- Nahlásit

any234
tak to neni vzdycky jednoduchy presne urcit, navic to ani nemusi byt uz smeska dvou ras, ale nekolika.

Určitě to prober doma s rodiči a třeba nějakou společnou cestu najdete

zbrnd
Člen
# Zasláno: 17 Led 2017 13:07
- Nahlásit

Ja bych Vam doporucil Dobrmana s PP. Dozivaji se nyni tak zhruba dvou let, takze okusite jaky to je mit psa, pak si zabbnete s klukama, trochu s Vami pomlati puberta a pes pri tom nebude zavazet a tudiz ani trpet a az se zase zklidnite, budete mnohem lepe vedet co a proc chcete ci nechcete.

any234
Člen
# Zasláno: 31 Led 2017 17:39
- Nahlásit

Děkuji všem opět za radu. Moc jste mi všichni poradili při výběru pejska. Rozhodně si pořízení psa pořádně promyslím.

zbrnd
Člen
# Zasláno: 9 Úno 2017 13:37
- Nahlásit

any234
neni zac, chcete poradit i chovku na ty dobrmany?

Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2017

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání