Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Výchova a výcvik / Štěně vyjíždí po autech
Autor Zpráva
bublik19
Člen
# Zasláno: 4 Pro 2012 21:45
- Nahlásit

Dobrý den,
máme doma štěně NO (5 měsíců), bohužel už od mala je velmi bojácný, ale místo aby strachem utíkal, na všechno neznámé vyjíždí - ať už to jsou lidi, zvířata nebo hlučné věci. Naštěstí se nechá dobře ,,ukecat" na pamlsky a díky chození na cvičák na kurzy poslušnosti a trávení alespoň pár hodin týdně s jinými pejsky, jeho chování ke psům zvládáme - i když pokud nějakého pejska potkáme, snaží se za každou cenu k němu dostat a rve se, ale to chce čas a cvik.
Ale to hlavní proč prosím o radu: Máme obrovský problém s auty, sice rád autem jezdí a nikdy žádný incident s autem neměl, ale vždy, když nějaké projede okolo nás, tak se rve, chce za ním vystartovat a začne příšerně vyvádět (řve, štěká, kňučí) - bohužel nepomáhá vůbec nic, ani pamlsky (ty ignoruje), ani povely, které jinak celkem plní slušně. Zkoušely jsme i vytažení za obojek (to bylo po zlém), i píšťalku nebo po poradě i Klikr, ale nic nepomáhá. Elektrický obojek zkoušet nechceme, i z toho důvodu, že jeho nevyrovnanou povahu by to mohlo ještě více poškodit. Jsme z toho už zoufalí, chceme s pejskem chodit na výlety a kvůli tomuto to nebude možné. (P.S.: vyjíždí i po cyklistech - a vlastně všem, co se víc a rychle hýbe).
Moc děkuji za jakoukoli radu. Iveta

PetraK
Člen
# Zasláno: 4 Pro 2012 22:08
- Nahlásit

já bych to udělala takhle : zvykejte ho na tyhle věci postupně a hlavně ve vzdálenosti, kdy ještě zvládá se na vás soustředit. Zaměřte se teď na to. Nevím v jakém prostředí žijete a jaké máte možnosti. Šla bych prostě někam do míst, kde mám možnost být od aut dostatečně daleko aby mě štěně vnímalo a zvládlo se na mě soustředit. Pokud chodíte na cvičák, tak nějaký ten povel štěndo už zná, takže třeba jednoduché sedni s tím, aby se opravdu soustředilo na vás, vy jste ho mohla pochválit a odměnit,Postupně tu vzdálenost zkracujte - po kouskách, které ještě štěně zvládá. Když zjistíte, že jste postupovala moc rychle, nevadí, vraťte se o kus dál a tam si to procvičte.... Je to na delší dobu, ale štěně se tak ochodí a naučí se na vás soustředit. V situacích, kdy vás auto, cyklista míjí v běžném životě /chce to mít štěně pochopitelně na vodítku/, nereagujte , protože není na co, není jak upoutat jeho pozornost, ještě to nemá zažité a jděte dál, jako by se nic nedělo. tak bych to zkusila já. ale třebas příjde někdo s něčím jiným.

bublik19
Člen
# Zasláno: 4 Pro 2012 22:21
- Nahlásit

Bydlíme na vesnici, kde aut projede dost. Ale bydlíme blízko lesa a za domem máme louku a pole, tak chodíme hlavně tam. Když je v klidu a nic ho neruší, tak poslouchá výborně, sice ještě nemáme zvládnutou chůzi u nohy, pořád mě předchází a musím ho stále upozorňovat, ale vím že to chce cvik. Jinak i přivolání zvládá bravurně, i když běhal se psi, tak na zapísknutí a přivolání okamžitě přiběhl, ale když běží za autem podél plotu na zahradě, tak ani to pískání nepomáhá. Ale je pravda, jak píšete, že to chce zkoušet v určité vzdálenosti. Jelikož když s ním cvičím na zahradě, např. povel zůstaň a jede auto, tak zůstane, sice musím být u něho a stále mu povel opakovat, ale zůstane, je to přes 20m daleko od cesty. Tak hold musíme trénovat a pilovat tento povel (hlavně) a doufat, že se časem zklidní - přeci jenom je ještě hodně mladý. Ale díky za radu

LucieS
Člen
# Zasláno: 4 Pro 2012 22:22
- Nahlásit

bublik19
Souhlas s Petrou, jen bych ještě dodala, že teď vás to štěně potřebuje NĚKOLIK HODIN DENNĚ. Prostě teď to nesmíte prošvihnout, musíte se mu věnovat na maximum, a to aspoň do roka věku. Opravdu DENNĚ ho vyvézt do rušného prostředí, nechat pohrát se psy, trénovat.
Pokud je doma zavřený v kotci, tak ho strčit do baráku, ať je přítomen každodennímu dění. I tím se pes učí.

PetraK
Člen
# Zasláno: 4 Pro 2012 22:26
- Nahlásit

LucieS
, že teď vás to štěně potřebuje NĚKOLIK HODIN DENNĚ. Prostě teď to nesmíte prošvihnout, musíte se mu věnovat na maximum, a to aspoň do roka věku. Opravdu DENNĚ ho vyvézt do rušného prostředí, nechat pohrát se psy, trénovat.
Pokud je doma zavřený v kotci, tak ho strčit do baráku, ať je přítomen každodennímu dění. I tím se pes učí.

jo přesně, to je velmi důležitý.

bublik19
Jelikož když s ním cvičím na zahradě, např. povel zůstaň a jede auto, tak zůstane, sice musím být u něho a stále mu povel opakovat, ale zůstane, je to přes 20m daleko od cesty.

přesně, přesně - všechno(tím myšleno povely) nejdřív učit v klidovém prostředí a pak přidávat postupně ruchy. S tím, že ale do různých situací a ruchů ho budete tahat a nic moc po něm nechtít, od toho ho máte na vodítku. Prostě jdete normálně nic zvláštního se v podstatě neděje. Je-li kde , sednout si v rušném prostředí na lavičku, být štěněti tichou oporou, svačit si společně u toho a ukázat mu, že v podstatě vůbec o nic nejde.

bublik19
Člen
# Zasláno: 4 Pro 2012 22:33
- Nahlásit

Díky za názory a rady. Naštěstí mám možnost být se psem celý den, už ode dne, kdy jsme si ho přivezli. Učíme ho být i v ohradě, kde je hlavně v době naší nepřítomnosti, jinak je přes den na zahradě (+ samozřejmě hraní (miluje aporty) a procházky) a doma je taky často, přes noc má pelíšek v domě a není výjimkou že mi navečír chrní v posteli :-D
Ale to s tím sezením někde u rušného prostředí, je dobrý nápad. Přinejhorším, když bych ho nemohla na vodítku už udržet (přeci jenom má už 25kg - je děsně vysokej a kostnatej) tak využiju lavičku na přivázání jako pomocníka. Od zítra začnu hledat nějaké takové místo. Díky díky moc

LucieS
Člen
# Zasláno: 4 Pro 2012 22:37
- Nahlásit

bublik19
Od zítra začnu hledat nějaké takové místo.
No, ono by to nemělo být jedno místo. Prostě ho vemte, naložte do auta, dojeďte do nejbližšího města a tam hodinu trajdejte po měste, proloženo sezením na lavce a sváčou.
Aspoň obden, ten zbytek dní budou procházky v klídku vesnice.
Obávám se, že bez toho města se nehnete a bude to jenom horší.
Resp. pes nebude na žádný výlety použitelnej.

Fifi
Člen
# Zasláno: 4 Pro 2012 22:49
- Nahlásit

bublik19
ale když běží za autem podél plotu na zahradě, tak ani to pískání nepomáhá.
Na to pozor, tohle loveni aut za plotem opravdu muze prerust v dost osklivy zlozvyk i venku. Nejde steneti vymezit na zahrade prostor tak, aby se k plotu s projizdejicimi auty nedostalo, nebo aspon vizualne, aby je nevidel?
Jinak souhlas s ostatnimi, tahat prcka (5mesicni stene NO za prcka furt mentalne povazuju) co nejvic do provozu, mit ho jisteneho, otrkavat, courat, smejdit, najit si i dalsi zkuseny psi kamose, jestli ma snahu se rvat se psama, ktery potkava (asi je na voditku).

bublik19
Člen
# Zasláno: 4 Pro 2012 23:16
- Nahlásit

Bohužel není možné jakkoli zahradit přístup k plotu, aby neviděl na cestu, ale plot nevede až k cestě, je od ní asi 20m (možná víc), ale většinou běží sem a tam a pak přiběhne.
V prvním popisu jsem to špatně napsala - on na tom vodítku, když potká jiné psi, tak se rve - ale tím jsem myslela, že se rve k nim, snaží se k nim dostat, štěká, tahá a neposlouchá. Zatím se ještě s žádným psem neporval. Na cvičáku sice po psem vyjížděl, štěkal a cenil zuby, ale nekousnul nikoho, vždy se nechal uklidnit a našel si psi, kteří mu povahově sedli a s těmi běhal. Teď chodíme 1-2x týdně s 2letou fenkou NO, kterou bere úplně v pohodě, běhá s ní a má ji rád. Včera se k nám přidal jeden toulavý malý pejsek a náš hafan ho bral taky v pohodě a běhal s ním - měl tedy raději náhubek (začínáme ho na něj učit). Ale jsou někteří psi, které rád nemá a vždy po nich vyjede ošklivě - jsou to většinou ti, kteří taky hned útočí - dokonce na našeho jeden útočil i když mu bylo teprve 8. týdnů - což jsem nechápala, většinou jsou na štěňata dospělí psi hodní.

RaduM
Člen
# Zasláno: 5 Pro 2012 08:29
- Nahlásit

bublik19
dokonce na našeho jeden útočil i když mu bylo teprve 8. týdnů

Vzhledem k téhle zkušenosti dost možná začal preventivně vyjíždět na psy, od kterých cítí hrozící nebezpečí. Kamarádky fenka byla pořád naprosto v pohodě, až na ni jednou na cvičáku dost ošklivě vyjela jiná fena, obě byly na vodítku, ale tu druhou fenu panička neudržela. Od té doby vždycky, když je na vodítku vyjíždí na feny, které nezná.
To že se za ostatními psy "rve" mi něco připomíná Náš to v podstatě, i když v menší míře dělá i ve dvou letech. Prostě psy a hru s nimi miluje nade všechno. Teda malinko začíná převažovat hra s paničkou, protože na tom tvrdě makáme, ale je to dřina. Co mu teda místo honění aut nebo psů nabídnout jinou - lepší hru.
Přeci jen ovčák je pes pastevecký, takže má tendenci honit všechno co se hýbe, náš to jako malý taky začal dělat, ale nechal si hodně rychle vysvětlit, že to dělat nemá, aut, cyklistů a běžících dětí si už nevšímá, ale chce to opravdu ho tomu vystavovat často a té reakci (honění) se snažit zabránit, ať už hrou, povely nebo jakoukoliv jinou (přijatelnou) činností. A v případě že na zahradě honí auta bych ho do odbourání nenechávala na zahradě bez dozoru, aby nedostal příležitost to tam dělat.

PetraK
Člen
# Zasláno: 5 Pro 2012 08:40
- Nahlásit

bublik19

No, ono by to nemělo být jedno místo.

tohle je důležité - Lucie má pravdu, myslela jsem to tak nějak obecně - chce to ty místa pochopitelně měnit

a tohle je taky důležitý , co píše RaduM

A v případě že na zahradě honí auta bych ho do odbourání nenechávala na zahradě bez dozoru, aby nedostal příležitost to tam dělat.

protože jak píše Fifi - mohl by se z toho stát zlozvyk a s tím se pak blbě něco dělá.

To vyjíždění na některé psy opravdu může vycházet z toho špatného zážitku a pesan se řídí heslem - nejlepší obrana je útok. Za sebe bych to řešila tak, že bych se v takových případech snažila si pesana navázat na sebe - nějakým povelem, aby se na mě musel soustředit - asi už umíš odhadnout, kdy tak bude reagovat a tak tomu předejít tímhle. Plus ne nechat řádit s ostatními, s kterými problém nemá a kteří jeho nechají v klidu.

kachna_
Člen
# Zasláno: 5 Pro 2012 08:51 - Změnil/a: kachna_
- Nahlásit

bublik19
chodit, chodit, chodit mezi psy a lidi - psí výstavy, cvičáky, místa s velkou koncentrací lidí atd. Píšu v rychlosti, tak se omlouvám, to nejdůležitější mi vypadlo, zkoušeli jste si jí na pár hodin sednout k nějaké rušné silnici? Páč vyjíždění po autech za plotem je sice blbej zlozvyk, ale dá se to udržet za tím plotem a nepřenášet do situací venku (třeba náš pes za plotem na cyklisty štěká a honí je, ale ven by za nima nevyběhnul - omylem vyzkoušeno)
Partner má podobného plašana a hodně mu zabralo naučit psa na míček na šňůrce a vždycky mu ho na začátku procházky narvat do držky. S míčkem v tlamě se dost blbě štěká a vrčí a honí.
Pozor na cvičáku, chce to hodně dobře vybírat figuranta na obrany, dobrý figurant dokáže psovi krásně zvednout sebevědomí, neznalý v něm akorát podpoří to "vyjančení" (nevím, jak to napsat).
RaduM
v případě že na zahradě honí auta bych ho do odbourání nenechávala na zahradě bez dozoru, aby nedostal příležitost to tam dělat.
tohle je dobrá rada. Taky pozor na volně pobíhající psy kolem plotu.

bublik19
Člen
# Zasláno: 5 Pro 2012 13:22
- Nahlásit

Ještě jednou díky moc za rady a názory. Dneska jsem tedy vyzkoušela jít na chvíli k silnici, sice tam moc velký provoz nebyl, ale aspoň nějaká auta. Nešla jsem až k ní, chodili jsme okolo rybníka, který tam je - kde jsme potkali hejno kačen - též nová zkušenost :-D a když občas něco projelo, tak sice koukal, ale byl v klidu a já dělala jako že nic, chvilku jsme cvičili, chvilku chodili jen tak. Trošku mě to povzbudilo, že to bude lepší, jenom to prostě chce hodně času a cviku.
Též jsem dneska poprvé zkusila na procházce ohlávku, nevím jakou s ní máte zkušenost vy, nebo co na ní říkáte, ale já jsem s ní spokojená, už u mého prvního pejska, který bohužel chůzi u nohy neuměl se to velice osvědčilo.
A ještě bych chtěla poprosit, jak děláte ty játrové sušenky? někde jsem to tu v diskuzích četla, ale nevím kolik čeho. Díky moc.

PetraK
Člen
# Zasláno: 5 Pro 2012 13:27
- Nahlásit

bublik19

tak to je dobře, že jste se do toho pustili a že vám to jde.
S ohlávkou zkušenosti nemám, osobně dám přednost vodítku a pamlsku v ruce, který pesana motivuje, aby se soustředil na mě a pamlsek si vysloužil Stejně jako s těmi auty - nejdřív cvičit chůzi u nohy v klidném prostředí, ruchy přidávat postupně a zase ve vzdálenosti jakou pes ještě zvládá. Uvidíš , že tahle cesta je trvalejšího charakteru, než cesta s ohlávkou.

Játroví dělám následovně: do robota hodím půl kilo kuřecích jater, rozmasakruju to, přihodím jedno, dvě vajíčka, stroužek česneku, trochu majoránky a pytlík - tedy půl kila ovesných vloček, zase to rozmasakruju, vykydnu na plech vyložený pečícím papírem, rozmatlám stěrkou po plechu a dám péct do vyhřáté trouby. Dobu nevím, tak 10? 15? minut prostě až je to hotový.

bublik19
Člen
# Zasláno: 5 Pro 2012 14:05
- Nahlásit

PetraK

Děkuji za recept, o víkendu ho vyzkouším. S tou chůzí u nohy pokračujeme i bez ohlávky na místech, kde není tolik ruchu, ale když s ním potřebuji jít přes silnici nebo v místech, kde má příliš mnoho čuchání tak je to ideální. Já jsem ho už zkusila na mém prvním pejskovi a bylo to super, je to nenásilné, nijak mu to neubližuje - nejsem moc zastánce stahovacích obojků, kor když se na tom pes pak škrtí a tohle je v pohodě.

PetraK
Člen
# Zasláno: 5 Pro 2012 14:44
- Nahlásit

bublik19
Děkuji za recept, o víkendu ho vyzkouším.

není zač, je to jednoduchý, rychlý, člověk ví co tam dal a psi to mají rádi.

S tou chůzí u nohy pokračujeme i bez ohlávky na místech, kde není tolik ruchu

tak fajn, já to jen asi špatně pochopila. jak říkám, nemám s ohlávkou zkušenost, na vodítkové chůzi jsme v podstatě pracovali už od začátku, takže jsme vystačili s vodítkem. Tak hodně trpělivosti přeju.

Vero
Člen
# Zasláno: 5 Pro 2012 16:38
- Nahlásit

bublik19
nevím jakou s ní máte zkušenost vy, nebo co na ní říkáte,
Dej pozor, abys psáka nemusela na ohlávce vodit už pořád. Tou ohlávkou se neřeší to, aby se pes naučil chodit na vodítku, resp. tím nasazením, jako pomůcka k učení to asi jde taky použít.

Nám to pomohlo, když jsem si vzala dospělého psa, co neznal vodítko, abych s ním mohla hned do provozu a rychle se někam opravdu dostat. Ale krom toho jsem pohyb normálně učila i bez ohlávky.

bublik19
Člen
# Zasláno: 5 Pro 2012 20:21
- Nahlásit

Vero

Já jsem tu ohlávku taky začala poprvé používat asi u 6 letého psa, křížence NO, kterého jsme měli jako prvního psa, já byla ještě hodně mladá, abych mohla se psem jezdit někam na pořádný cvičák a ten co byl poblíž byl nanic - vlastně tam jenom lidi pomlouvali, ale pořádně neporadili ( ani teď, po 10letech to není jiné - smutné. Internet taky teprve u veřejnosti začínal, tudíž jsme neměli moc informací a triků na výchovu, tak jsme tu chůzi na vodítku nezvládali, jinak poslouchal výborně. Pro ten případ ta ohlávka byla výborná a nosil ji jenom když jsme šli do města, kde jsme potřebovala aby chodil u nohy, jinak si běhal na volno.

bbajjjaaa
Člen
# Zasláno: 26 Pro 2016 17:53
- Nahlásit

Ahoj, už je to dlouho, co se tohle řešilo, ale zajímalo by mě, jestli zadavatelka nějak problém vyřešila. Zbavil se toho pes? Mám stejný problém, vyzkoušela jsem toho už tolik, nic nepomáhá. Díky

Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2017

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání