Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / VÝBĚR GRANULÍ / Krmit střední štěně granulemi pro velké štěně?
Autor Zpráva
Petas
Člen
# Zasláno: 17 Čen 2014 21:01
- Nahlásit

Jak už napovídá nadpis, zajímá mě Váš názor na to jestli je dobré krmit od malinka štěně, které bude mít v dospělosti cca 18 kg, granulemi, které jsou určené pro psi s váhou v dospělosti nad 25 kg?

Jedna chovatelka mi tvrdila, že je to velmi dobré. Tak nad tím pořád přemýšlím...říkám si o co mají ti větší psi lepší granule. Taky mi vrtá hlavou jestli by štěně moc rychle nevyrostlo a nemělo pak problém s klouby a podobně....

Díky za zkušenosti a rady

Nicky
Člen
# Zasláno: 17 Čen 2014 21:33 - Změnil/a: Nicky
- Nahlásit

Ahoj Petas, 18 nebo 25 kg bych asi neřešila. Důležitější je, jaké granule a hlavně musí být štěněcí, právě kvůli tomu, co píšeš. První rok psa je nejdůležitější, co se týče výživy, tím čím krmíš, tzv. psa uděláš. Je lepší první rok krmit prvotřídníma granulema a pak možno o něco horší. Prostě nešetřit.

zbrnd
Člen
# Zasláno: 17 Čen 2014 21:38
- Nahlásit

zajímá mě Váš názor na t jestli je dobré krmit od malinka štěně granulemi
Můj názor je, že to není dobré.

Petas
Člen
# Zasláno: 17 Čen 2014 21:38
- Nahlásit

Nicky
Ahoj, díky za odpověď.
Štěněcí určitě koupím...přemýšlím nad Royal Canin a Eukanubou (pro borderu)...

Petas
Člen
# Zasláno: 17 Čen 2014 21:40
- Nahlásit

zbrnd
Proč myslíš, že to není dobré? Neříkám, že koupím pro ty velké psi, jen mě zajímá, proč mi to ta chovatelka doporučovala...

zbrnd
Člen
# Zasláno: 17 Čen 2014 21:44
- Nahlásit

krmit prvotřídníma granulema
Tak co třeba tyto?

Petas
Člen
# Zasláno: 17 Čen 2014 21:48
- Nahlásit

Nad těmi jsem taky přemýšlela, kamarádka má austr. hon. psa a krmí jí tím a ona teď vypadá spíš jak vetší staf. bulteriér ....ale to neřeší přece otázku s váhou...

zbrnd
Člen
# Zasláno: 17 Čen 2014 22:02
- Nahlásit

Petas
Proč myslíš, že to není dobré?
Myslím si to proto, že jsem přesvědčen o tom, že granule jsou prostě špatná krmě. Samozřejmě konec konců i naše jídlo je velmi často špatná krmě, nicméně ty granule jsou v průměru ještě horší krmě. A ani moc nezáleží na tom, co je deklarováno ve složení na pytli či webu distributora či výrobce, ale spíše na tom, jaké jsou kvality vstupních surovin pro jejich výrobu.

jen mě zajímá, proč mi to ta chovatelka doporučovala...
No nic ve zlýmm, ale tak se prostě zeptej ji, co ji vede k tomuto jejímmu přesvědčení, pak to třeba zde napiš a lidi Ti k tomu napíší názor. těch důvodů může být spousta. Třeba prostě to tak "má zažité".
My lidé často vycházíme jen z toho, co se říká, dělá a podobně.
Menší příklad. Když před asi sedmi lety na podobném foru jako toto (ifauna.cz) probíhaly diskuze o tom, jestli je lepší krmit granulemi nebo prostě negranulemi, bylo nás vyloženě pár, co tvrdili, že granulemi raději ne. Za to jsme byli málem považování za kacíře.
Uplynulo pár let a když se dnes koukneš na většinu diskuzí, najdeš už četnější skupinky lidí, kteří tvrdí, že granule ne, když to dnes někdo tvrdí, není už až tak černá ovce jako tenkrát.

Ale konkrétně k Tvému dotazu. Jestli budeš štěně nevelké krmit granulemi pro velké plemeno, nejspíš to zásadní chyba nebude. Nejspíš mnohem větší roli sehraje jakými granulemi. Chyba by spíše byla krmit štěně velkého plemene třeba granulemi pro štěňata malého plemene nebo zátěžovýma granulema apod. Ale nemusí to tak být, problémy nastat mohou, jenže ty stejně nejspíš nikdy nezjistíš, jestli je způsobilo to, že byl špatně vybrán druh granulí co se určení pro pvelikost psů týče či jestli jsi krmla zrovna granulemi třeba z Číny, v kterých byly rozemleti ..... kdovícoakdovíkdo ... nebo třeba bude vše OK, to si prostě nevybereš a tak mi přijde rozumnější krmit pokud možno takovou krmí u který můžeš co nejspřesněji určit, co to vlastně je.

Nicky
Člen
# Zasláno: 17 Čen 2014 22:03
- Nahlásit

Petas můžeš pohledat, alternativa ke granulím je Barf, něco si o tom najdi. Volba je na tobě. Za mě ke granulím, Royal a Eukanuba, když se vyráběly v původních zemích, tak to byly prvotřídní granule, ale od té doby, co se vyrábí bůh ví kde, je to odpad. Za sebe doporučím FirstMate, Belcando, Arden Grange. Vyzkoušeno, ověřeno.

zbrnd
Člen
# Zasláno: 17 Čen 2014 22:12
- Nahlásit

Petas
....ale to neřeší přece otázku s váhou..
No jak jsi sama psala ono nejde přímo o váhu, jako takovou, ale o váhu v souvislosti té, aby štěně zjednodušeně řečeno nerostlo rychleji, než co zvládne organismus.
No a ono zase není u zdravého organismu až tak jednoduché dosáhnout toho, aby se toto stalo. Jako důkaz myslím slouží to, že i třeba v živočišné výrobě při chovu užitkových zvířat to trvalo nějakou dobu vymyslet, jak na to, aby třeba kuřata byla dvojnásobné velikosti. Ale tam k tomu bylo používáno mnohem více prostředků než jen krmení o určité tučnosti řekněme zjednodušeně.
Takže jsem přesvědčen, že myšlenka, že musíš nadávkovat štěněti přesně to, co ono potřebuje, je chybná.
Přeci zdravý jedinec má svůj metabolismus, který se snaží příjmy jednotlivých látek korigovat sám. Jistě, když budeš cíleně krmit psa třeba čistě jen svalovinou, je šance na problém vyšší. A samozřejmě taky třeba u těch obřích plemen, které jsou prostě tzv vyšlechtěny člověkem k obrovskému vzrůstu což mnohdy hraničí s mutanty, tak tam je ta pravděpodobnost taky větší, Čím přešlechtěnější pes, tím větší pravděpodobnost problémů, ale to taky nevěřím, že lze spolehlicě ovlivnit granulemi neb když už pomiu vše ostatní musely by to být granule vyrobeny přímo pro ten tvůj exemplář.

zbrnd
Člen
# Zasláno: 17 Čen 2014 22:17
- Nahlásit

Petas můžeš pohledat, alternativa ke granulím je Barf, něco si o tom najdi.

Petas
tak alternativ je více, dá se taky krmit třeba vařeným masem a přílohou, dá se krmit třeba i zbytky z člověčí kuchyně, reálná situace je bohužel taková, že nikdo není schopen jasně odargumentovat, co je v podstatě horší, protože může být horší kterákoliv z variant, neboť prioritně záleží na tom, co to jídlo bude nakonec reálně obsahovat

Petas
Člen
# Zasláno: 17 Čen 2014 22:19
- Nahlásit

díky za odpovědi, zvolím tedy i pro lepší pocit granule podle doporučeného váhového rozdělení

Petas
Člen
# Zasláno: 17 Čen 2014 22:22
- Nahlásit

zbrnd
výběr značky bude horší...četla jsem si něco o K9...ale zajímá mě ještě tvoje zkušenosti, reps. co máš za rasu, věnuješ se chovu, sportu? díky

zbrnd
Člen
# Zasláno: 17 Čen 2014 22:25
- Nahlásit

Petas
No to je rozumný a co zuby, už nekrvácejí?

Petas
Člen
# Zasláno: 17 Čen 2014 22:39
- Nahlásit

zbrnd
koupila jsem nějakou tu řasu, takže co se týče dásní je to lepší a snad časem nebude mít problém , ale možná že mu tu hubu moc zkoumám ...

zbrnd
Člen
# Zasláno: 17 Čen 2014 22:42
- Nahlásit

Petas
.ale zajímá mě ještě tvoje zkušenosti,
Moje zkušenosti s granulemi jsou špatné. Přesně odpovídající tomu, co o nich píši nicméně to je absolutně nepodstatné, nelze z toho nic vyvozovat. Aby člověk mohl cokoliv podstatného vyvozovat ve směru kvality granulí či stravy na základě osobních zkušeností, musel by mít k dispozici sledování spousty parametrů na velkém vzorku psů. Takže nezbývá, než si buď dělat názor na základě informací, které člověk vyhodnotí jako hodnověrné a smysluplné nebo prostě něčemu věřit. Možností jaké informace vyhodnocovat je dnes poměrně hodně. Ke spoustě informací je zatím přístup jen se prostě nehledají tak snadno jako třeba složení na pytli či deklarace "výrobce", že jeho maso je prvotřídní, proto jeho provoz splňuje náležitá ISO.

co máš za rasu
žádnou, to nějak souvisí s tím krmením?

věnuješ se chovu, sportu?
nikoliv, nikoliv, to taky nějak souvisí s tím krmením a jeho kvalitou?

A co yt zuby? Jak to dopadlo? Krvácí stále?

Petas
Člen
# Zasláno: 17 Čen 2014 22:54
- Nahlásit

zbrnd
co máš za rasu
žádnou, to nějak souvisí s tím krmením?

věnuješ se chovu, sportu?
nikoliv, nikoliv, to taky nějak souvisí s tím krmením a jeho kvalitou?

myslím, že se stravou to trochu souvisí, vidíš přeci jak pes také díky granulím prospívá, jestli je dostatečně akční...proto mě to zajímalo (předpokládala jsem že K9 krmíš, když mi jí doporučuješ)

zbrnd
Člen
# Zasláno: 17 Čen 2014 23:07
- Nahlásit

Petas
myslím, že se stravou to trochu souvisí, vidíš přeci jak pes také díky granulím prospívá, jestli je dostatečně akční...proto mě to zajímalo
jak jsem již psal, to rozhodně nevidíš. Na to, aby bylo něco takového "vidět", by člověk musel testovat dost velký vzorek psů a hlavně ten vzorek neustále testovat a neustále testovat taky to, co jim dává, a to testovat i na věci, který se vůbec netestují, jinak jsou ty výsledky pozorování značně neobjektivní a takřka nic neurčující...lze z nich odvodit tak akorát věci typu:
krmím psa tím a tím a on stále žije případně, krmil jsem psa tam tím a on umřel nebo třeba je nemocnej, ale pokud bys chtěla vyvozovat tu závislost na tom krmení, ať už jakémkoliv, potřebuješ trochu více než může jedinec zvládnout.

předpokládala jsem že K9 krmíš, když mi jí doporučuješ
Já pouze reagoval otázkou na čýst textu tuším od Nicky. Rozhodně jsem je nedoporučil, dokonce jsem i psal, že obecně na granule nemám dobrý názor. Ale to K9, co jsem linkoval, to moc ani granule skoro nejsou, rozhodně ne takové, jako všechny ty ostatní, o kterých byla zde zmínka.

krisikowa
Člen
# Zasláno: 28 Úno 2015 12:44
- Nahlásit

Já bych to nedělala. Cvičitel na cvičáku nám říkal, že pak kosti rostou rychle a dělají se v nich laicky řečeno praskliny.

NakrmPsa
Člen
# Zasláno: 29 Bře 2015 20:37
- Nahlásit

Dobrý den Petas,
co mohu určitě poradit, tak granule u štěněte nepodceňovat. Poněvadž stádium vývinu je opravdu velmi důležité a jak psali už přede mnou pejskaři, tak výběr granulí pečlivě vybírejte. Pro Vašeho pejska se zaměřte, aby tam bylo označení PUPPY a ve většině případech jsou krmiva jak pro střední, tak i velká plemena stejná. Dám příklad: Medium/Large Puppy jsou přesně ty granule.
Jestli také mohu ještě poradit, tak Royal Canin není tou úplně ideální volbou. Jsou opravdu složením mnohem lepší krmiva a v podstatě ve stejné cenové relaci

Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2017

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání