Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Chov psů, chovatelství / Může kastrát oplodnit fenu?
. 1 . 2 . >>
Autor Zpráva
bullvnouzi
Člen
# Zasláno: 17 Kvě 2008 08:18 - Změnil/a: bullvnouzi
- Nahlásit

Teda doufám, že panííí promine. Zkusím to sem hodit. Třá až bude v pondělí u netu, tak tu bude mít nějaký rady...

Pes, kastrovanej cca před třema měsíci, včera obskočil háravou fenku. Podařilo se jim i svázat, bohužel. Štěňata samo neplánovaný, fena má tuším 7 měsíců, je to její první hárání. A ještě jsou každej jiný plemeno.

Na veterině řekli, že je tak 90% šance, že březí nebude. Trochu mě zaráží těch 10%. Co si o tom myslíte? Nebo máte plís někdo nějaký zkušenosti?

Neessi
Člen
# Zasláno: 17 Kvě 2008 08:33
- Nahlásit

bullvnouzi

I kastrace nemusí být povedená,takže i malý zbytek varlete funguje.
Ať paní udělá za 2 týdny gravi-test(za 20 Kč v lékárně-nechá pod močící fenou testovací proužek a uvidí)

bullvnouzi
Člen
# Zasláno: 17 Kvě 2008 08:36
- Nahlásit

Neessi
To jo. To jí bylo doporučeno. Prej za 28 dní sono a když jo, tak pod kudlu a kastrace se vším...

Neessi
Člen
# Zasláno: 17 Kvě 2008 08:56
- Nahlásit

bullvnouzi
Prej za 28 dní sono

Test za 20,-kč je levnější než sono a ta kastrace v 7 měsících je trochu silná káva,ne?

bullvnouzi
Člen
# Zasláno: 17 Kvě 2008 09:01
- Nahlásit

Neessi
Jenže co s tím jinak? Takový křížence... A vyvolávat potrat? Co o tom čtu, tak je to dost hrozný ty injekce.

A tuším, že kolegyně jde též kastrovat fenu a vet jí řekl snad tři měsíce po prvním hárání. Tak to by nebyl takovej rozdíl zase.

Jsou ty testy spolehlivý?

Tchor
Člen
# Zasláno: 17 Kvě 2008 09:01
- Nahlásit

kastrovanej pes kteryho jsem mel doma se dokazal s fenou svazat bez problemu a opakovane, akorat fene dalo vic prace ho k tomu prezsvetcit, k opolozeni, ale nikdy nedoslo.

Tchor
Člen
# Zasláno: 17 Kvě 2008 09:07
- Nahlásit

bullvnouzi
Tak to by nebyl takovej rozdíl zase.

Rozdil je v dospelosti feny kdy k dokonceni vyvoje jsou potreba hormony produkovany ve vajecnicich.

reneeska
Člen
# Zasláno: 17 Kvě 2008 09:07
- Nahlásit

Z toho nic nebude, SNAD.

Neessi
Člen
# Zasláno: 17 Kvě 2008 09:08
- Nahlásit

bullvnouzi
Jsou ty testy spolehlivý?

Jsou.Klidně může udělat pro jistotu za týden ještě jeden.Buď chytí přímo to močení,nebo tím proužkem otře loužičku.
Vyzkoušela jsem to ,funguje to stejně jako u ženských.

bullvnouzi
Člen
# Zasláno: 17 Kvě 2008 09:09
- Nahlásit

Tchor
Rozdil je v dospelosti feny kdy k dokonceni vyvoje jsou potreba hormony produkovany ve vajecnicich.
A to jest kdy? Pouč mě plís. Feny jsem nikdy nezkoumala.

reneeska
Taky doufám...

Neessi
Člen
- Nahlásit

Tchor
k opolozeni, ale nikdy nedoslo.

no jistě,když byla kastrace dobře udělaná,ale víš dobře,že se ne vždy zadaří.

reneeska
Člen
- Nahlásit

Ale kastruje se i před háráním ne, někdo to dokonce doporučuje (já s tím moc nesouhlasím). Ale co je lepší, kastrace jakoby v době hárání, pokud z toho něco bude, nebo porod v 7 měsících?

bullvnouzi
Člen
# Zasláno: 17 Kvě 2008 09:10
- Nahlásit

Neessi
To je fajné. Lepší za 14 dní, než čekat 28...

Tchor
Člen
# Zasláno: 17 Kvě 2008 09:11
- Nahlásit

test to udelat chce, ale pokud je to u psa stejny jako u lidi tak nechat tam kus varlete by bylo docela umeni.

Neessi
Člen
# Zasláno: 17 Kvě 2008 09:13
- Nahlásit

Tchor

Pokud fena hárá,tak je potvrzení hormonální tvorby a také uvolňování vajíčka z vaječníků.Ne každá nedospělá fena zabřezne,ale na to se už vůbec nedá spoléhat.Záleží na fyzické disposici,výživové formě .........

Neessi
Člen
# Zasláno: 17 Kvě 2008 09:14
- Nahlásit

Tchor
ale pokud je to u psa stejny jako u lidi tak nechat tam kus varlete by bylo docela umeni.

Bohužel i tohle se stává,umělců je mezi vety docela dost.

Neessi
Člen
# Zasláno: 17 Kvě 2008 09:16
- Nahlásit

reneeska
Ale co je lepší, kastrace jakoby v době hárání, pokud z toho něco bude, nebo porod v 7 měsících?

obojí je blbý,ale kvůli vývoji feny ,bych ji raději nechala porodit.

bullvnouzi
Člen
# Zasláno: 17 Kvě 2008 09:26
- Nahlásit

Neessi
Dyk pak bude upe podtržená. Troska...

Neessi
Člen
# Zasláno: 17 Kvě 2008 09:58
- Nahlásit

bullvnouzi
Dyk pak bude upe podtržená. Troska...

Po porodu při zachování hormonální rovnováhy se vzchopí,ale po kastraci je to konečná.

aren
Člen
# Zasláno: 17 Kvě 2008 10:02
- Nahlásit

Co vím, tak v Srbcích si užívají kastráti s fenkama běžně. Oplození nehrozí, pokud je pes spolehlivě vykastrovaný.
Mně se stalo jednou, že mi fenku Sáru obskočil kastrovaný pudl, nechala jsem je spolu v domění, že se nemůže nic stát. Vet se pak taky zmiňoval o 10%, které by mohly pramenit z toho, že by pudl byl kryptorchid a to varle tam bylo a nebylo by vidět (byl to útulkáček, doklad o kastraci jsme neměli). Z toho důvodu jsme šli na ty injekce 5., 7. a 9. den po nakrytí, Je to ale asi pěkné svinstvo, bo Sárečka po tom měla zánět i falešku, co jindy nemívá.

Radecha
Člen
# Zasláno: 18 Kvě 2008 15:54 - Změnil/a: Radecha
- Nahlásit

Při kastraci feny se bohužel opravdu může stát, že kousek tkáně vaječníku na pahýlu zůstane. K hormonální produkci totiž stačí jen několik buněk (milimetr), což se někdy nedá dobře rozlišit (např. je-li fena tlustá, "hluboká", krvácí atd).

U psa - samce je to technicky jiné - celé varle je vizualizováno (vyjmuto), následně podvázáno a odříznuto, semenný provazec je relativně dlouhý (je tam velká rezerva). Proto je pravděpodobnost, že by příčinou byla špatně provedená kastrace, prakticky nulová. Riziko spočívalo pravděpodobně spíše v tom, že by pes byl kryptorchid nebo v přetrvání před kastrací nahromaděného spermatu ve vývodnách cestách, pokud nebylo jisté, kdy přesně byl pes kastrován.

Co se týče diagnostiky březosti u fen - lidský test nefunguje! Pokud to někomu vyšlo, je to shoda okolností - test je založen na detekci lidského gonadotropinu (HCG) v moči těhotných žen.

Co se týče řešení nastalé situace, současné trendy vet. medicíny jsou takové: prokázat graviditu - lze sonograficky po 21 - 28 dnech březosti a pokud březí opravdu je, rozhodnout se pro řešení
1) pokud fena nemá být chovná, je ideální kastrace - před a po prvním hárání má statisticky nejpříznivější vliv na omezení tumorů mléčné žlázy (krom ostatních výhod), čili v tomto případě, pokud byli majitelé pro kastraci stejně rozhodnuti, asi nejlepší řešení
2) nechat fenu porodit (u prvního hárání ne uplně optimální, zejména ne u velkých plemen)
3) hormonální přerušení březosti - ALE POZOR: terapie praktikovaná dříve (injekce 5., 7., 9. den po krytí) jsou pro fenu strašně nebezpečné - mají velké množství závažných vedlejších účinků - zánět dělohy, poruchy krvetvorby a funkce kostní dřeně (leukémie). Existuje alternativa - tzv. řízený potrat, který se ovšem provádí mnohem později, až po prokázání březosti na sonu. Léčbě tak nejsou vystaveny feny, které ve skutečnosti březí nejsou. Obnáší to injekční a perorální kůru, feny často zvrací, ale vedlejší účinky a rizika jsou v porovnání se starší metodou nesrovnatelně menší.

bullvnouzi
Člen
# Zasláno: 18 Kvě 2008 16:05
- Nahlásit

Radecha
Já myslela, že Neessi mluví o nějakém spešl fením testu a ne testu pro žencký...

Jinak pes byl kastrovanej tuším v listopadu, tže sperma by tam nemělo být, ne?

Radecha
Člen
# Zasláno: 18 Kvě 2008 16:12
- Nahlásit

bullvnouzi

Aha, já to pochopila že mluví o lidským. Každopádně z fení moči se to zjistit nedá.

Nemělo. Pokud nebyl krypťák (a někdy se to stane, že to lidi ani nevědí), tak by neměl být problém.

Ale i tak je kastrace doporučitelná (i když ne hned zejtra), pokud to stejně plánují, je z hlediska zdraví feny nejpřínosnější stihnout to před prvním (maximálně příznivé vyhlídky) nebo po prvím (velmi dobré vyhlídky) hárání. Po dalších cyklech se zdravotní přínos rychleji snižuje (ale samozřejmě jen pokud jde o prevenci tumorů, ostatní výhody zůstávají).

bullvnouzi
Člen
# Zasláno: 18 Kvě 2008 16:14
- Nahlásit

Radecha
No plánovat to neplánovali. Ale pokud bude březí, tak to tak dopadne zřejmě.

Radecha
Člen
# Zasláno: 18 Kvě 2008 16:21
- Nahlásit

bullvnouzi

Snad nebude...

Neessi
Člen
# Zasláno: 18 Kvě 2008 16:29
- Nahlásit

Radecha
Každopádně z fení moči se to zjistit nedá.

Dá. Vylučování chorigonadotropiunu močí je ověřené a logické.
Je pravda,že veterinární testy se nevyrábí,ale myslím,že to nebude dlouho trvat a na trhu se objeví.Aspoň v to doufám.
Humánní testy -detekční papírky jsem vyzkoušela a u březích fen fungují.

Co se chybných kastrací psů týká,zažila jsem dva případy u malých plemen .4 měsíce po kastraci nakrytí feny u čivavy a druhý případ byl rok po kastraci u bišonka.

Radecha
Člen
# Zasláno: 18 Kvě 2008 16:46 - Změnil/a: Radecha
- Nahlásit

Neessi

Vylučování chorigonadotropiunu močí je ověřené a logické.

Je to někde publikované - testování březosti fen sekreci choriongonadotropinu? Nebo odkud čerpáš info?
Taková metoda není pokud vím v současnosti nikde popsaná. V krvi feny se během březosti mění hematologické parametry, ale nejsou specifické a k diagnostice březosti se použít nedají. U některých zvířat je stanovení březosti z krve nebo moči možné (přímo či nepřímo).

Co se týče chybných kastrací - nedovedu si představit, že by někdo odřízl nekompletní varle. Je to podobné, jako kdybys měla švestku na provázku cca 5-10 cm dlouhém a přešmikla ji v půlce, místo aby ses strefila doprostřed šňůrky. Jestli spíš fenka nebyla "překryta"... Fakt nevím, jak by se to mohlo někomu podařit.

Ps. - pokud dodáš odkaz na zdroj popisující diagnostiku březosti u fen papírky citlivými na lidský choriongonadotropin, ráda se podívám.

Radecha
Člen
# Zasláno: 18 Kvě 2008 17:09 - Změnil/a: Radecha
- Nahlásit

Jinak diagnostika březosti u fen je srozumitelně popsaná třeba tady:
http://www.celysvet.cz/diagnostika-gravidity-u-fen y.php

nebo tady:
http://www.vetcentrum.cz/stodulky/index.php?menu=l ekar&id=502

Řešení nežádoucí březosti pak tady:
http://www.vetcentrum.cz/stodulky/index.php?menu=l ekar&id=271

Neessi
Člen
# Zasláno: 18 Kvě 2008 18:21
- Nahlásit

Radecha
Je to někde publikované - testování březosti fen sekreci choriongonadotropinu? Nebo odkud čerpáš info?

Veterinární literaturu sleduji jen podle potřeb,ale endokrinologie je u savců-šelem dost podobná,jako lidí.
Takže odkaz ti nedodám,protože netuším,kdo by se tím z vetů zabýval( i když můj vet je ochotný ke všem metodám a pokusům a dokonce jednu dobu používal i naši-humánní laborku)
Stačí si to vyzkoušet-fakt to funguje.
Jinak HCG fen z krve -tzv.ředěnou metodou-se především blbě přepočítává,protože testry jsou nastaveny na lidi.Kdežto v moči se zjišťuje pouze přítomnost HCG.

sarax
Člen
# Zasláno: 18 Kvě 2008 18:25
- Nahlásit

Neessi
protože testry jsou nastaveny na lidi.Kdežto v moči se zjišťuje pouze přítomnost HCG.

jj a o tom že testy fungují i na feny jsem slyšela od lidí co se psama dělají a dělají nejen s nima a ani mi to nepřišlo divný

. 1 . 2 . >>
Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2020

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání