Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Výchova a výcvik / Dva psi - kastrace?
Autor Zpráva
PetraD
Člen
# Zasláno: 23 Kvě 2017 11:55
- Nahlásit

Máme doma psa Rhodéského ridgebacka (1,5 roku) a zvažujeme pořízení druhého, staršího (věk cca 2-5 let), psa větší či střední velikosti. Jaké máte zkušenosti se soužitím dvou nekastrovaných psů, případně jednoho nekastrovaného a druhého kastráta? Ridgeback je v tuto chvíli nekonfliktní a přátelský (ovšem na některé psy a feny už začíná naskakovat), ale chovateli větších plemen jsme byli upozorněni na vysokou míru pravděpodobnosti výskytu dominance a případné agrese vůči ostatním větším psům v pozdějším věku a dostali tak doporučení ho kastrovat co nejdříve, zvlášť pokud ho neplánujeme uchovnit.

cernej caj
Člen
# Zasláno: 23 Kvě 2017 17:32
- Nahlásit

PetraD
nemam pocit, ze by kastrace nejak pomahala anebo resila pricinu agrese

žanda
Člen
# Zasláno: 23 Kvě 2017 17:41
- Nahlásit

kdysi jsem se bavila s naší vete o kastraci. Říkala, aby se pes zklidnil co se rvaček týče, je nutná kastrace u mladého pdsa a ještě je to tak na 5%,že výsledek nějaký bude. U staršího psa to nijak výrazně nezaznamenáš- mluvím o agresi, ne o tom, že bude línější a tlustější. Navíc bude druhýmu vonět jako fenka a o to víc ho bude otravovat. Já osobně bych se kastraci vyhnula,pokud to není ze zdravotního důvodu. Netvrdím, že to někde funguje,ale to asi sám o sobě bl klidnější a submisivnější pes.
Já kastrovala psa v 9tí letech- měl prostatu - ale rozhodně to jeho stav kladně k jiným psům neovlivnil. Naopak jsem odháněla nějakou dobu nápadníkya pak nutila hafana k pohybu,aby nebyl koule.

PetraD
Člen
# Zasláno: 23 Kvě 2017 19:57
- Nahlásit

žanda
Díky moc za názor - právě proto se na to ptám teď, kdy je pes mladý a efekt kastrace by mohl mít smysl, ale zase se do toho nechci hrnout za každou cenu. Načetla jsem si spoustu článků na tohle téma, ale jednoznačnou odpověď bohužel nenašla, i z toho důvodu mě zajímají konkrétní zkušenosti......je mi ale jasný, že co člověk/pes, to jiná zkušenost.

žanda
Člen
# Zasláno: 23 Kvě 2017 20:01
- Nahlásit

PetraD

......je mi ale jasný, že co člověk/pes, to jiná zkušenost.
nejen zkušenost, i názor.
navíc já nejsem příznivec kastrací, to říkám rovnou. Když už jde o zdraví, je to jiná ,ale jinak bych to osobně nedělala.
Jen abych ti nezkreslila tvůj pohled na věc. Samozřejmě, je to pak na tobě.

birma
Člen
# Zasláno: 23 Kvě 2017 21:57
- Nahlásit

Já zas příznivec kastrací z rozumného důvodu jsem.
Když jsem si brala psa, byl schopný i týden nežrat, když v okolí něco háralo, venku nedokázal ani zvednout hlavu, bylo vidět, že mu to fakt přetěžuje nervovou soustavu. Po kastraci se mu zjevně ulevilo.
Vztah ke psům se mu zlepšil v tom smyslu, že psí obšourníci mu vaděj míň, než ti co se přijdou prsit...
A radši nechám vykastrovat mladýho psa, než z nutnosti pak 15 letýho dědu prolezlýho nemocema.
Teď mám psa 3,5 roku po kastraci, línější rozhodně není. Naopak když se nevysiluje šílením po fenách, má víc energie na tréninky čehokoliv (a taky tomu může věnovat víc mozkovejch buněk).

birma
Člen
# Zasláno: 24 Kvě 2017 06:27
- Nahlásit

Ještě mi došlo, že jsem zapomněla napsat jednu věc - kastrovat zvíře dřív než fyzicky i psychicky plně dospěje mi přijde nefér. Jako předcházení agresi (ať už jakékoliv) to sice může fungovat (znala jsem jednu fenu, která byla kastrovaná před prvním háráním a byla schopná orvat skoro jakýhokoliv cizího psa tak, že to bylo na šití, takže spolehlivé to určitě není), ale je to tím, že ten pes nedospěje.
Řekla bych, že tohle je zrovna něco, co se dá zohlednit při výběru plemene a ne to pak řešit umělým zásahem do psychického vývoje psa...

PetraD
Člen
# Zasláno: 24 Kvě 2017 09:23
- Nahlásit

birma

Taky moc děkuji za názor a zkušenost. Pokud se pro kastraci rozhodnu, pak samozřejmě v době, kdy pes už bude fyzicky a psychicky dospělý, tzn. nejdříve od 1,5 roku dále. Nemyslím si, že výběr konkrétního plemene má takový vliv na to, jestli pes bude v dospělosti agresivní nebo bude jevit náznaky dominance - tohle je záležitost čistě individuální (byť nepopírám i částečný vliv genetiky a výchovy).....jde mi spíš o potenciální problémy při soužití 2 větších psů, případně o chování k ostatním psům a fenám - přeci jen to není žádný malý pes, ale 40-kg tele a přestože na výchově a základní poslušnosti neustále pracujeme, jsou situace, kdy se ty jeho pudy kočírují hůř a ne všichni pejskové jsou pak z jeho pozornosti nadšení. Např. nedávno jsme absolvovali trénink canicrossu, kde se "zamiloval" do jedné fenky a neustále měl tendenci na ní naskakovat, přestože nehárala, což ona nesla nelibě a následně to rozhodilo celou skupinku. Chápu, že je to teď puberťák, který teprve dospívá, ale bojím se spíš, jak se to vyvine do budoucna......aby taky nešílel pro psech a fenách místo toho, aby se soustředil na výkon.

Neumi
Člen
# Zasláno: 24 Kvě 2017 10:59
- Nahlásit

jednoznačnou odpověď bohužel nenašla
nenašla, protože neexistuje!

Nemyslím si, že výběr konkrétního plemene má takový vliv na to, jestli pes bude v dospělosti agresivní nebo bude jevit náznaky dominance
Má. Jsou vyloženě smečková plemena a plemena "solitérní". Je to o pravděpodobnosti. Hlavní slovo ale bude mít povaha a zejména nervová soustava jedince.

přestože na výchově a základní poslušnosti neustále pracujeme, jsou situace, kdy se ty jeho pudy kočírují hůř
zlaté pravidlo říká, pořiď si druhého psa, až máš prvního důkladně zvládnutého

Např. nedávno jsme absolvovali trénink canicrossu, kde se "zamiloval" do jedné fenky a neustále měl tendenci na ní naskakovat, přestože nehárala, což ona nesla nelibě a následně to rozhodilo celou skupinku
tohle je ale o tobě......

birma
Člen
# Zasláno: 24 Kvě 2017 11:49
- Nahlásit

PetraD
kdy pes už bude fyzicky a psychicky dospělý, tzn. nejdříve od 1,5 roku dále
To ale pes většího plemene není dospělý ani fyzicky natož psychicky. A u opravdu dospělého psa zase kastrace nemá vliv na agresi (až na některý výjimky)
Nemyslím si, že výběr konkrétního plemene má takový vliv na to, jestli pes bude v dospělosti agresivní
Takže je podle tebe jedno (co se vztahu k ostatním psům týká), zda si pořídíš pitbula nebo nějakého honiče?
nebo bude jevit náznaky dominance
moc nevím, co myslíš dominancí
kde se "zamiloval" do jedné fenky a neustále měl tendenci na ní naskakovat, přestože nehárala, což ona nesla nelibě a následně to rozhodilo celou skupinku
Bránilo ti něco, ho vzít na vodítko, dát do kennely nebo do auta? Pokud pes obtěžuje okolí, měl by to majitel podle mě řešit.

Fousisko
Člen
# Zasláno: 24 Kvě 2017 14:17
- Nahlásit

Tak já si myslím, že soužití dvou psích samců je především o majiteli. Pokud si nebudu jistá, že to zvládnu, do druhého psa prostě nepůjdu. Měla jsem v minulosti dva psy spolu - nekastrované. Jeden choďák od štěněte, druhý kříženec HW s NO z útulku. Choďákovi byl rok, když jsme mu pořídili kámoša z útulku - dospělého psa (prošel týráním, nesocializovaný, nic neuměl). Kluky jsme seznámili na neutrální půdě. Měli jsme možná kliku, že na to první seznámení si hned padli do noty. Postupem času si mezi sebou sami zcela nenásilně vyjasnili pozice, moje zásahy do jejich vztahu byly skutečně minimální. Oba psi respektovali nás - páníčky, jako autoritu, takže pokud už byla nějaká neshoda mezi nimi, stačilo, že oba dostali signál od nás, že takhle ne...znova už konflikt poté nepokračoval.
Oba psi byli povahou takoví, že ani s jinými psi neměli potřebu záměrně vyvolávat konflikty...ani jeden z nich nebyl ten typ, který musí na potkání "každýmu šéfovat". Takže jejich soužití bylo super. Někdy si i spolu hezky hráli, ale každopádně se navzájem respektovali.
Teď mám naopak pubertálního knírače, který děsně touží být "šéfem zeměkoule" a k němu bych si tedy ještě rozhodně druhého psa nelajsla, a to ani fenku. Prostě dokud nezvládneme opravdu pořádně poslušnost vždy a všude a mentálně nedozraje, tak si musím nechat zajít chuť.
Je krásné mít dva psy, ale musím na to mít (a teď nemluvím o penězích).

Neumi
Člen
# Zasláno: 24 Kvě 2017 18:22
- Nahlásit

Oba psi byli povahou takoví, že ani s jinými psi neměli potřebu záměrně vyvolávat konflikty
V prvé a hlavní řadě je to o povaze psa, psů.

Toto téma je uzavřeno. Nemůžete zaslat odpověď.

miniBB forum software © 2001-2017

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání