Petice TART

Autor: Roman (pes@cz-pes.cz), Téma: Kynologické akce
Vydáno dne 27. 11. 2014 (3006 přečtení)




Nová stránka 1

O petici si můžete přečíst zde: https://www.facebook.com/czpes.cz



Nová stránka 1

Co je to TART

Na přelomu let 1992 a 1993 vznikla Českomoravská kynologická unie, do které mimo jiných vstoupil i Český kynologický svaz, sdružující v té době téměř všechny zájmové organizace kynologů v České republice. Ke konci roku 1993 schválilo předsednictvo ČMKU návrh nového Zkušebního a soutěžního řádu pro sportovní výcvik psů v České republice, který začal platit 1.1. 1994. Tento zkušební řád se lišil od předešlých zkušebních řádů.

Jako odpověď na nový zkušební řád a na jeho mírnější pravidla, vznikl 9. 6.1994 nový speciální kynologický svaz s celostátní působností nazvaný SKS TART. Členové mohou vykonávat cviky, které se nejvíce podobá využití psa v praxi, tedy pro záchranu lidských životů, ochranu osob a majetku.

Jedná se o odvětví služební kynologie ne o sportovní kynologii.

Zkušební řád SKS TART obsahuje deset zkoušek z výkonu. Náplň těchto zkoušek se řídí obsahem předešlých národních zkušebních řádů, využívá vlohy pro pracovní a sportovní využití psů. Technika a obsah zkušebního řádu SKS TART je vypracována tak, aby se situace co nejvíce přiblížily reálným situacím v praxi. Psi cvičení touto cestou se nejlépe hodí pro službu v ozbrojených složkách státu jako je armáda nebo policie, pro soukromé bezpečnostní služby, nebo k ostraze objektů.

Výcviková komise SKS TART apeluje na chovatelské kluby, které se věnují chovu pracovních a sportovních plemen, aby se zasadili o to, aby zkoušky TARTu byly uznány jako rovnocenné zkoušky pro uznání chovnosti. Tedy, aby potomci psů, které mají složené zkoušky TART, získali průkaz původu. Komise je toho názoru, že tyto zkoušky jsou přiměřené zkouškám, které jsou nyní do chovu uznávané.

Rozdíly mezi sportovní kynologií  a TART

Ve sportovní kynologii se při obranách rozvíjí kořistnický pud, hodnotí se přesnost, poslušnost a radost psa z vykonávaných cviků. Při vypracovávání stop, se klade důraz na přesné vyčuchávání každé stopy. Naopak TART je zaměřen na použití psa v praxi. Cílem TARTu je ze psů vycvičit sebevědomé, nebojácné psy, kteří pracují ochotně a s radostí, to vše při maximální ovladatelnosti. Toto si klade za cíl většina druhů výcviku, ale každé odvětví přistupuje k těmto cílům jiným způsobem a klade důraz na různé prvky.

Pro příklad srovnání a provedení povelů v TART a IPO.

Přivolání podle IPO:

Pes přiběhne na první povel, přesně předsedne před psovoda, hledí psovodu do obličeje a vyčkává dalšího povelu. Je zde kladen důraz na precizní zvládnutí povelu.

 

Přivolání podle TARTu:

Pes přiběhne na první povel, předsedá před psovoda a vyčkává dalšího povelu. Není nutné, aby se díval psovodu do obličeje, ale musí ho sledovat. Pes musí sedět v takové vzdálenosti před psovodem, aby ten na něj pohodlně dosáhl. Není kladen důraz na těsné předsednutí.

 

U obou řádů je kladen požadavek na rychlé a bezchybné provedení.

 

Chůze u nohy podle IPO:

Pes vykonává chůzi u levé nohy psovoda, rameno psa je zároveň s nohou psovoda, pes se nesmí z této pozice vzdálit, musí se dívat psovodu do obličeje. Otočky mají být rychlé a přesné.

 

Chůze u nohy podle TARTu:

Pes vykonává chůzi u levé nohy psovoda, rameno psa je zároveň s nohou psovoda, pes nemusí být v těsné blízkosti psovoda, ani mu hledět do obličeje, stále jej však musí pozorovat a vnímat. Otočky mají být rychlé a přesné, ale krátké pozdržení není bráno jako hrubá chyba.

 

I další povely jsou v provedení totožné, pouze u IPO je kladen důraz na přesnost prováděných povelů, kdežto u TARTu spíše na spolehlivost.

Zcela jiné jsou revír a obrany

V IPU se revír vypracovává za použití umělých zástěn, v TARTu se vypracovává výlučně v terénu a na velkém prostoru a různých podkladech. Se stoupající náročností zkoušek, vzrůstá náročnost terénu. Vyštěkávání je stejné, ale v TARTu malé drcnutí do figuranta není bráno jako hrubá chyba. Revír se v TARTu může i nemusí provádět s náhubkem, a to s ohledem na psovoda a stupeň vykonávané zkoušky.

V obranách se u IPO kouše do pomocného rukávu a je vyhodnocen zákus a provedení. Důraz je kladen na plný zákus. Tomu jsou přizpůsobeny i kousací rukávy. U TARTu se kouše na tzv. ringo oblek, který je vytvořený z obdobného materiálu jako je ochranný rukáv, a pes se může zakousnout prakticky kamkoliv. Také se kouše i na ochranný rukáv. Hodnocena je chuť a vůle zneškodnit protivníka. Nepřípustný je jakýkoliv náznak bázlivosti. Stává se, že pes provede malý zákus, či se z rukávu utrhne, toto není bráno jako hrubá chyba. Hodnocena je ochota a úsilí s jakou chutí je pes odhodlán se znovu zakousnout do figuranta, dokud není odvolán. U IPA je figurant spíše parťák a rozvíjí kořistnický pud u psa. U TARTu se rozvíjí sebevědomí psa a figurant je považován za nepřítele.

U obou musí být pes naprosto ovladatelný a poslechnout na první povel psovoda.

Stopy jsou u obou řádů téměř totožné, liší se až s vyšším stupněm zkoušek. U TARTu je povoleno jít rychleji po stopě, slovní povzbuzení i pochválení psa, celkově je vypracování volnější.

U obou pes nesmí sejít ze stopy.

TART je výzvou pro ty, co chtějí se svým psem pracovat nejen na profesionální úrovni, ale pro ty, co chtějí výcvik oživit, vyzkoušet jiné postupy a způsoby.

Skládání výkonnostních zkoušek není podmíněno vlastnictvím Průkazu původu psa.

Zkoušky dle zkušebního řádu TART:

 

ZMT

Zkouška základního minima

T 1

Zkouška všestranného psa prvního stupně

T 2

Zkouška všestranného psa druhého stupně

T 3

Zkouška všestranného psa třetího stupně

OPT 1

Zkouška psa obranáře prvního stupně

OPT 2

Zkouška psa obranáře druhého stupně

OPT 3

Zkouška psa obranáře třetího stupně

SPT 1

Zkouška psa stopaře prvního stupně

SPT 2

Zkouška psa stopaře druhého stupně

SPT 3

Zkouška psa stopaře třetího stupně