Závody psů v plavání

Autor: Roman (pes@cz-pes.cz), Téma: Kynologické akce
Vydáno dne 01. 07. 2010 (5098 přečtení)
26.6. úspěšně proběhl na Slezské Hartě šestý ročník závodů psů v plavání. Plave se na třech tratích – 50, 100 a 200 metrů. Každá trať je vyhodnocena zvlášť. Pravidla jsou jednoduchá – žádná nejsou ;-)Pes může být libovolně motivován. Jediná zakázaná věc je násilné tažení psa, který plavat nechce. Už na startu se pozná kdo je začátečník a kdo ostřílený borec. Začátečníci mají většinou pouze plavky a psa. Ostřílení borci už jsou vybaveni neoprénem, ploutvemi, plaveckými brýlemi…a ve vodě jim to většinou není nic platné pokud se pes rozhodne plavat jiným směrem, popřípadě dá přednost zdechlé rybě v rákosí.

Letos jsme se poprvé dočkali použití moderní techniky. Fenka parson russel teriéra byla motivována modelem skůtru na dálkové ovládání. Při třetí trati na dvě stě metrů se jí podařilo hračku dohonit, zakousnout…a pak se vznášela uprostřed přehrady. Doplavat s ní na břeh nedokázala a pustit odmítala. Museli zasáhnout záchranáři a vylovit Jackii i se skůtrem v tlamě. Je to už jejich druhý zásah na našich akcích. V prvním ročníku závodu lovili gumovou pískací mrkev, pro kterou fenka německého ovčáka odmítla plavat 50 metrů. Trénink se prostě vždycky vyplatí. Ale pozor, trénujte pouze plavání. Nebo se vám může stát, že se psí šampion během finálové rozplavby zakousne do bójky vymezující trať a odmítne pustit. Jako loni americká stafordšírka Aischa. Bójku držela dobrých deset minut….a stopky mezitím neúprostě odměřovali čas.

Plavání psů - Slezská Harta

Zúčastnit se může pes jakéhokoliv plemene. Běžně u nás startují nejen klasičtí labradoři a novofulanďáci, ale i droboučcí drajvoví teriéři, ovčáci (němečtí, belgičtí i australští), bíglové, kokříci i jiní španělé. Prostě kdo má doma vodomila, je u nás vítán.

Pokud chcete ještě letos změřit své síly je pro vás určen závod 21. srpna v Ratenicích (okr. Kolín). Propozice i přihlášku najdete na šňapích stránkách – www.canisterapie.net. Přijďte se pobavit a strávit krásné odpoledne ;-)

Výsledky šestého ročníku na Hartě:

50 m:
1.Stanislava Žádníková + Chilly, AST
2. Jiří Volf + Asta, labrador
3. Michal Žádník + Aischa, AST

100 m:
1. Jiří Volf + Asta, labrador
2. Stanislava Žádníková+ Chilly, AST
3. Michal Žádník + Aischa, AST

200 m:
1. Jiří Volf + Asta, labrador
2. Stanislava Žádníková+ Chilly, AST
3. Michal Žádník + Aischa, AST