Zimní soustředění záchranných psů v Malé Fatře

Autor: Roman (pes@cz-pes.cz), Téma: Služební kynologie
Vydáno dne 27. 03. 2009 (8418 přečtení)
Záchranáři Malá Fatra Zimní soustředění ZBK JmK ČR je nedílnou součástí výcvikového plánu Záchranné brigády kynologů Jihomoravského kraje ČR.Letos poprvé jsme využili možnost vyjet trénovat vyhledání v lavinách do zahraničí, a to do pohoří Malé Fatry na Slovensku (přesněji do hor nad městečkem Varín v okrese Žilina). Horské svahy v okolí Chaty Pod Jedlovinou (asi 4 km nad Varínem) skýtalo psovodům nejen příjemný estetický zážitek ze zasněžených okolních hor, ale především výborné podmínky pro nácvik vyhledávání v lavinách.

Na soustředění, které se konalo ve dnech 19. až 22. února 2009, se sjelo celkem devatenáct psovodů, z toho deset z řad ZBK JMK ČR a devět z Rescue team Slovakia, tedy z organizace, se kterou v poslední době velmi úzce spolupracujeme. První a jediný problém jsme měli při příjezdu, kdy jsme se i přes použití řetězů nemohli dostat k chatě a museli jsme veškerý materiál odnosit asi 500 m na zádech. Dál už následovaly jenom příjemné věci. Výcvik probíhal od čtvrtečního rána dvoufázově, 3 hodiny dopoledne, 3 hodiny odpoledne, kromě pátku, kdy jsme trénovali ještě noční vyhledání. Během soustředění jsme cvičili hlavně vyhledávání osob v lavinách (respektive v tréninkových záhrabech), dále jsme k výcviku využili i jednu horskou chatu a její sklepení. Sobotní dopoledne jsme si zpestřili tréninkem na sutinách ve Varíně.

I když vyhledání v lavinách není prioritou našeho výcviku, řekl bych, že toto zimní soustředění bylo velmi příjemným zpestřením naší činnosti jak pro psy, tak i pro psovody. Někteří psi byli ze sněhu jako u vytržení a velmi si cvičení v zimní přírodě užívali. Celé cvičení pro nás bylo velmi přínosné v mnoha ohledech. Psi se výrazně zdokonalili v práci na sněhu. Psovodi měli možnost poznat vliv (jak pozitivní, tak i negativní) čtyřdenního intenzivního výcviku na psychiku a výkonnost svých psů. A velmi pozitivní byla i možnost výměny zkušeností a poznání nových lidí, kteří mají stejného koníčka.

Závěrem jenom dodám, že to byl velmi příjemně strávený prodloužený víkend, a všem přeji více takových akcí.

Zdroj: ZBK JMK ČR
Autor: Miroslav Švestka

Bernský salašnický pes Cid hledal v lavině s nadšením. Kynologové z České a Slovenské republiky při společném výcviku.
Australský ovčák Brett značí nález osoby Společné foto psovodů ZBK JMK ČR a Rescue Team Slovakia
Autor: Petr Meduňa
Zdroj: ZBK JMK ČR