NEMOCI NOHOU

Autor: Roman (pes@cz-pes.cz), Téma: Kynologická historie
Vydáno dne 01. 08. 2007 (18918 přečtení)






Zarůstání drápů.

Psům, kteří jsou chováni ve světnici a málo se pohybují, vyrostou dlouhé drápy. Zarůstání drápu do příslušného mozole pozoruje se jen u přespočetných drápů, poněvadž tyto drápy se silně zakřivují směrem k mozolu. Stane-li se to, dostaví se zánět a hnisání. Takový dráp musí se silnými nůžkami ustřihnouti.

Trhliny, uvolněni drápů a jiné choroby.

Zánět drápu (Panaritium) pozná se, že pes kulhá, prst je oteklý, horký, kůže kolem drápu zanícená a dráp je uvolněný. Zpočátku lze zápal vyhojiti mastí z jednoho dílu dřevitého dehtu, jednoho dílu lanolinu a pěti dílů vaseliny. Nejčastěji musí býti dráp, někdy i s celým článkem prstu, odstraněn.

Trhlina v drápu mívá za následek hnisavý zápal drápu. Nutno ostrým nožem sříznouti okraje trhliny a zamazati ji zahradnickým voskem nebo zalepiti náplastí pryskyřičnou. Zůstane-li pes někde za dráp viseti, utrhne si ho nebo ho uvolní. Kulhá potom a při prohlídce shledáme, že má dráp odchylnou polohu. Zpravidla bude nutno dráp odstraniti. Dá se to obyčejně provésti pouhou rukou. Doporučuje se přiložiti dodatečně obvaz; při těžším případu bude nutno obouti psovi střevíc.

Natlačená tlapka přichází často u psů loveckých nebo tažních. Pes kulhá a jeví při chůzi bolest.

Poranění tlapky může se státi, že si pes zabodne do nohy sklo, hřeb, trn a p. Psu musí se popřáti klid, upraviti mu měkké lůžko, vězí-li v tlapce nebo mezi prsty cizí předmět, musí se záhy odstraniti, než se rána zapálí. Rána se vymyje a štětcem pomaže čistým dřevitým dehtem. Při zápalu obklady octanové. Je-li rána otevřená, vymyje se mýdlovou vodou s jodoformem nebo dermatolem a potom se ováže. Menší oděrky zahojí se pod pryskyřičnou náplastí.

Nůžky na drápy - Gumová obuv pro psa

Zápal blány mezí prsty bývá pozorován u psů s dlouhými a roztaženými prsty; jinak může se objeviti u psů, kteří byli dlouho a nepřirozeně přivázáni. Pes kulhá a zápal probíhá za pouhého zčervenání blány jen v mírných případech, jinak má povahu lišeje a musí se také tak léčiti. Zasýpá se vysušujícím práškem, plavuní, tučkem, nebo se namaže cinkovou mastí; při silném zápalu obklady octanem hlinitým. V těžších případech bude nutno přiložiti obvaz a na jeho ochranu obouti gumový střevíc nebo gumovou botku.