Bernský honič (Berner Laufhund) Autor: Roman (pes@cz-pes.cz), Téma: Chovatelství Vydáno dne 17. 11. 2005 (12112 přečtení) Bernští honiči se podle klasifikace Mezinárodní kynologické federace řadí do 6. skupiny – honiči a barváři; jsou považováni za honiče střední velikosti. Původ
„Zlatá léta“ velkých lovů byla v 17. a 18. století, což bylo období parforsních lovů, to znamenalo rozkvět a další vývoj plemen loveckých psů v celé Evropě (na kontinentě i na Britských ostrovech; např. ve Francii v tomto období řada šlechtických rodů chovala smečky loveckých psů a pyšnila se vlastní „rasou“). PopisBernští honiči jsou jednou ze čtyř barevných variet švýcarských honičů, mezi které dále řadíme honiče luzernské, jurské a schwyzské.
Srst je krátká, hladká a hustá, na uších a hlavě vůbec velmi jemná. Pokud jde o zbarvení, to je u bernských honičů trikolorní: základ tvoří barva bílá s černými skvrnami či černým sedlem na hřbetě, hnědé pálení se vyskytuje na lících, nad očima a někdy též kolem řitního otvoru. Pohyb má být plynulý, harmonický, vedení končetin přímé a rovnoběžné. Kompletní český překlad příslušného standardu včetně barevného vyobrazení všech čtyř variet švýcarských honičů viz www.bernsky-honic.cz. CharakteristikaPokud se týká typické povahy plemene, jsou to veselí a aktivní tvorové, naprosto nekonfliktní a veskrze přátelští. Z výstav si nezvykle často odnášejí v posudcích větu, že jde o sympatickou bytost, milé stvoření, přátelského psa otevřené povahy apod. V bernském honiči získáte především věrného přítele, jehož převažující vlastností je bezmezná oddanost pánovi a jeho rodině, zvláště pak dětem.
Bernské honiče lze přirozeně (a s úspěchem) využívat k loveckým účelům, ovšem jak s pokračující civilizací možnosti původního uplatnění loveckých psů nenávratně mizí, jsou bernští honiči pro své skvělé vlastnosti stále častěji chováni jako příjemní a veselí společníci, kteří se s úspěchem ujímají role rodinných psů; jejich dobrosrdečná, klidná a jemná povaha je k tomu přímo předurčuje, neboť vůbec neznají agresivitu. V České republice se bernští honiči chovají od začátku devadesátých let 20. století (první vrh byl odchován v roce 1993). Nejnověji narozeným štěňátkům z českých chovatelských stanic se přidělují tetovací čísla kolem 400, takže jde o typické málopočetné plemeno se vším všudy, tzn. na jedné straně s nutností důsledně dbát o efektivní velikost populace a na druhé straně s menší konkurencí při prezentaci na výstavách.
S použitím fotografií ch.s. BOHEMIA HILL a ch.s. SYRINX BOHEMIA |