Pěstounská rodina

Autor: Roman (pes@cz-pes.cz), Téma: Tisková zpráva
Vydáno dne 07. 02. 2005 (5502 přečtení)




Centrum humanitní kynologie ELVA Máte rádi pejsky? Máte kynologické zkušenosti? Chcete pomoci postiženým lidem? Centrum humanitární kynologie ELVA má řešení: "Pěstounská rodina"



Podmínky se dají shrnout v zásadě takto:

1) vychovávat a vést psa v bytě = nikoli v kotci u domu tak, jako by to měl být Váš vlastní příjemný, nekonfliktní společník - kamarád

2) poskytnout mu zvýšenou možnost socializace - s ohledem na to že jeho budoucnost je pracovat ve ztížených podmínkách (v Praze v metru, v chumlu turistů na frekventovaném náměstí apod.)

3) trénovat základní výcvik - ne snad na přesnost (usednout přesně u nohy psovoda tak aby špička bot lícovala s drápky předních běhů psa atp.) ale na spolehlivost /přijde na zavolání vždy za jakýchkoli okolností a usedne u nohy psovoda tak aby se mu dalo snadno v klidu manipulovat s postrojem /obojek, vodítko/ venčí se na povel a na trávníku - ne na chodníku.

Co je cílem pěstounské rodiny?

Je to tzv. předvýchova speciálně cvičeného psa…

add 1) pes umí žít v bytě jako klidný tichý společník = je čistotný, neleze na gauč, křeslo, umí jít "na místo!", nežebrá, neničí věci, nekrade jídlo ze stolu, neskáče po lidech, není agresivní, uštěkaný, nebojí se žen,mužů, dětí, postav v čepici, lidí s holí, lidí s dešťníkem, lidí na bruslích atd....

add 2) pes se umí běžně v klidu chovat ve městě, na nádraží, v restauraci, v cizím bytě na návštěvě, mezi jinými psy v parku, v MHD, v klidu čekat před obchodem atd..

add 3) pes umí spolehlivě: sedni! lehni! zůstaň! ke mně! chůze u nohy, na místo! fuj! aport! /přines!/, a povel „staka !“ /na tento povel se pes vyprázdní/.

Toto je tedy takový IDEÁL ke kterému je snaha pěstouna se přiblížit... někdy ale např. pes nemá rád aport - nemá k němu vlohy - tak ho "nelámeme" - nenutíme. Výchova i výcvik probíhá vždy formou hry a motivace… Vše je dobré konzultovat s trenéry Centra ELVA.

  • K adopci jsou štěňátka od 3 - 4 měsíce, ale i dorost okolo 10 měsíců.
  • Pejsek je v pěstounské rodině do svých 18 – 20 měsíců.
  • Pro pěstouny jsme kdykoli k dispozici ke konzultaci přes Email , telefony a fax. Po dohodě termínu i osobně.
  • Konzultuje se i zdravotní stav (když má pěstoun podezření že je něco v nepohodě).

Máte-li již nějaké zkušenosti s výchovou a základním výcvikem psů a rozhodli jste se pomoci postiženým lidem formou obdržení statutu PĚSTOUNSKÁ RODINA:

  1. kontaktujte nás emailem = napište nám stručný náčrt kynologických zkušeností, podmínky ve kterých chcete pejska vychovávat, kolik lidí a jak se bude v rodině na výchově podílet.
  2. Odpovíme Vám a navrhneme osobní schůzku.
  3. Zaškolíme Vás pro výkon Pěstounské rodiny.
  4. Předáme Vám adoptivního pejska / fenku.
  5. Obdržíte každý měsíc sjednanou finanční částku na účely vázané pěstounskou činností, částka se pohybuje dle dohody s Vámi od 0,-Kč /Sponzorská pěstounská rodina/ do 1000,- Kč.
  6. Budeme udržovat stálý kontakt s Vámi.
  7. V ten pravý čas svého svěřence předáte zpět do Centra ELVA, kde se mu dostane speciálního výcviku, zkoušek a předání do jeho cílové rodiny- k postiženému člověku.

Andrea Tvrdá
(jednatel, trenér psů, canisterapeut, koordinátor)
www.elva.cz
andreabaja@seznam.cz
mobil: 607 725 304