Pes, cestování a EU - doplnění

Autor: Roman (pes@cz-pes.cz), Téma: Chovatelství
Vydáno dne 27. 06. 2004 (8679 přečtení)




Vzhledem k nadcházejícímu období letních dovolených a možným velkým problémům, které by mohly vzniknout celé řadě občanů v EU při naplňování nařízení (ES) č. 998/2003 (tj. zavedení pasů pro malá zvířata od 3.7.2004), bylo na jednání stálého veterinárního výboru v Bruselu dne 9.6.2004 rozhodnuto, že: od 3. července do 1. října 2004 platí tzv. "přechodný režim".



To znamená, že v tomto přechodném období mohou majitelé psů, koček a fretek při cestách mezi členskými zeměmi EU, a dále při zpětném návratu ze třetích zemí na území České republiky:

  • použít pas pro malá zvířata se splněním podmínek výše uvedeného nařízení (tj. pas, identifikace zvířete, vakcinace proti vzteklině v řádném termínu),

nebo

  • zvířata musí cestovat s mezinárodním očkovacím průkazem, ve kterém musí být potvrzena vakcinace proti vzteklině v řádném termínu, s potvrzením dobrého zdravotního stavu zvířete a osvědčením úředního veterinárního lékaře, že zvíře pochází z oblasti s příznivou nákazovou situací.
    Pokud občan vstupuje zpět na území EU v jiném členském státě než v ČR, musí splnit požadavky dané národní legislativou tohoto členského státu vstupu, tj. v současné době platné podmínky.

Od 1. října 2004 bude možné cestovat pouze s pasem dle nařízení (ES) č. 998/2003.

Velká Británie, Irsko a Švédsko si stanovily určitá omezení pro vstup zvířat z členských zemí EU:

  • Velká Británie a Irsko požadují vyšetření titru protilátek proti vzteklině, které bylo provedeno 6 měsíců před vstupem do země, dále požadují ošetření proti echinokokóze (odčervení) provedené 24 – 48 hodin před vstupem do země,
  • Švédsko požaduje stanovení titru protilátek proti vzteklině minimálně 120 dní po provedené vakcinaci,dále požaduje ošetření proti echinokokóze (odčervení) provedené ne více než 10 dní před vstupem do země.

Velká Británie – www.defra.gov.uk/animalh/quarantine/
Irsko – www.irlgov.ie/daff/
Švédsko – www.sjv.se

Při cestování do třetích zemí, bez ohledu na platnost nařízení, musí být splněny požadavky dané národní legislativou konkrétní třetí země.

Norsko – www.mattilsynet.no
Švýcarsko – www.bvet.admin.ch

Zdroj: Státní veterinární správa