Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Pes a paragrafy / Zákon zakazující volný pohyb psů v lese?
. 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . >>
Autor Zpráva
Teeny
# Zasláno: 6 Bře 2005 14:51
- Nahlásit

Dobrý den,
V novinách našeho regionu jsem se dočetla toto: '' Řada zákonů např. zákon o lesích a zákon o myslivosti ukládá návštěvníkům přírody některé povinnosti. Podle zákona je zakázáno na lyžích, na koních, na saních jezdit mimo lesní cesty, ......, A JE ZAKÁZÁNO NECHAT VOLNĚ POBÍHAT VŠECHNA DOMÁCÍ ZVÍŘATA (TEDY I PSY). Znamená to tedy, že existuje zákon, podle kterého pes MUSÍ být v lese na vodítku? Vždy jsem četla o tom, že může být navolno, ale pod vlivem majitele a nesmí pronásledovat zvěř. Ovšem autor článku píše o tom, že takovýto zákon existuje. Pokud je to pravda, o který zákon konkrétně jde? Existuje vůbec?
Děkuji.

Evicka
Člen
# Zasláno: 7 Bře 2005 08:44
- Nahlásit

Myslím si, že takový zákon neexistuje, tj. není nikde výslovně uvedeno, že musí být na vodítku. Alespoň zákon o myslivosti to rozhodně není. Tam je stanovena ta podmínka do 200 m od majitele a ovladatelný, Tedy zhruba. Přesné znění je z.č. 449/2001 Sb.Jde spíš o takové nepsané pravidlo, které je zaměřeno především na to, že málokterý pes se, pokud je na volno, zdrží, aby nehonil zvěř. Navíc tak majitel psa předchází zbytečným konfliktům s myslivci a předchází také tomu, že by event. jeho pes mohl být při pronásledování zvěře zastřelen.

Sali
Člen
# Zasláno: 7 Bře 2005 09:03
- Nahlásit

Evicka
po mě ještě nikdo nikdy nechtěl psy na vodítka,pokud je opravdu dokážu udržet pouze na cestě a ve své blízkosti...kdyby se měli rozlítat po lese,benevolence by rychle skončila....
Ono je to opravdu o ohledech, ten les není jen rekreační oblast pro lidi a jejich psy,ale především domov spousty živočichů....

Sali
Člen
# Zasláno: 7 Bře 2005 09:06
- Nahlásit

Už se mi i stalo,že jsem našlapala stopu s posledním úsekem blízko posedu,a když jí chlap s čubou zvedal,přijel myslivec a poprosil nás k posedu se psem nedocházet...stopu jsme ukončili v půlce na vhodném předmětu....on chtěl tam zasednout snad počítat srnčí a asi by mu jich tam po našem pinožení moc nepřišlo....a nikoho to nebolelo.

Fan
# Zasláno: 7 Bře 2005 10:31
- Nahlásit

To my šli po lesní asfaltové cestě se psy bez vodítka , byli od nas max. 2m po cestě, ne mimo... jel kolem myslevec v autě, zastavil u nas, psy jsme uz měli u sebe, zrovna kvůli jedoucimu autu, takže viděl, že s odchytem nebyl problem...zastavil a velmi "příjemným" tonem nam řekl, ať si je okamžitě dáme na vodítko, nebo přijdou k úrazu....

Evicka
Člen
# Zasláno: 7 Bře 2005 10:50
- Nahlásit

Heleďte, už se zase vracíme k diskuzi, která tady už jednou proběhla, tj. blbci myslivci a jejich přístup k našim čtyřnohým miláčkům. Já trochu změním téma. Chi na vás všechny, kteří tyto stránky čtete apelovat, obzvláště v této, pro divokou zvěř tak náročné povětrnostní situaci. Prosím, aby jste teď nikdo svou nezodpovědností nedopustili, aby vaši psi honili zvěř. Obzvláště pro srnčí zvěř je toto období- hodně sněhu, dlouhá zima a mrazy, velkou zatěžkávací zkouškou a srnčí umírá jako na běžícím páse. Proto jakékoliv zbytečné rušení této zvěře má na její zdravotní stav obrovský vliv v negativním slova smyslu. Spíše vás chci poprosit, komu není živá příroda lhostejná, aby jste svou troškou přispěli do mlýna a pokusili se alespoň nějakou vhodnou potravou přikrmit zvěř na místě, kde víte, že se zdržuje nebo pokud jdete kolem nějakého krmelce. To si myslím ocení každý myslivec a ocení to i vaše svědomí.Nepovažujte prosím má slova za nějakou bezcílnou propagandu, ale není dne, kdy by jsme nenašli nějaký uhynulý kus v důsledku strádání, nemoci, apod. Je to moc smutný pohled a jaro v nedohlednu.

Sali
Člen
# Zasláno: 7 Bře 2005 11:00
- Nahlásit

Evicka
prosímtě pro blbé jako jsem já: co se může se srnčí skrmovat,aniž by jí to oddělalo zažívák?

Evicka
Člen
# Zasláno: 7 Bře 2005 11:12
- Nahlásit

Už jsem to taky kdesi na výše zmíněném foru psala, ale ráda zopakuji. Veškeré obiloviny, kukuřice, šroty,ovesné vločky, ale v přírodní podobě. Dále jsou vhodná jablka, brambory, řepa,mrkev, suchý, neplesnivý chleba, rohlíky. Žádné pečivo s náplní. Potom kaštany, žaludy, bukvice, seno, sláma. Existují samozřejmě i speciální směsi, ale ty nenutím nikoho kupovat.

jeany
Člen
# Zasláno: 8 Bře 2005 10:09
- Nahlásit

Opravdu můžu dát srnkám do krmelce i rohlíky a chleba? Když to navlhne, nebude jim z toho špatně? Já nosím do lesa kaštany a žaludy, které každý rok sbírám právě kvůli lesní zvěři.

Evicka
Člen
# Zasláno: 8 Bře 2005 11:24
- Nahlásit

Jeany, jsi můj člověk. Ano, můžeš je tam dát, v přiměřeném množství. Nasypat tam najednou celý pytel je absolutní kravina. Pak to navlhne a hlavně zplesniví. ˇJe nutné tam dát takové množství, které zvěř v krátké době sežere a častěji doplňovat. Kaštany a žaludy jsou vynikající. Jen tak pro zajímavost na sběr těchto plodů máme speciální nástroje. Veškerá mládež základní školou povinná ví, že u nás se dají lehce vydělat penízky, takže k nám neustále nosí igelitové tašky s touto vzácnou surovinou a my jim za to platíme. Sušíme plody ve skleníku a na podzim tam toho je pořádná hromada. Doufám, že se taky nenajde nikdo, kdo mi řekně něco o zneužívání dětské práce, jak už jsem to taky jednou od jedné natvrdlé matky jednoho z našich pomocníků slyšela. Sama mu nedala ani korunu a vadilo jí, když si od nás kluk donesl stovku. Byznysu je musíme učit odmala. A pro některá venkovská děcka je to jediný způsob, jak přijít k nějaké korunce na útratu.Takže Jeany, můžeš, ale raději míň a častěji.

nefer
Člen
# Zasláno: 8 Bře 2005 11:32
- Nahlásit

No vidíš, a já se zrovna chtěla zeptat jestli se to ve školách ještě praktikuje. My jsme sbírali kaštany běžně (a zadarmo) a nepamatuji si maminku, která by si stěžovala. Taky ti udělám radost, už se mi zase nekupilo suché pečivo, tak vyrazíme k lesu.

Evicka
Člen
# Zasláno: 8 Bře 2005 12:14
- Nahlásit

No, já z vás nakonec udělám přátele myslivosti, když už ne myslivců. Tak to bych se tady do té agitace měla pustit ještě s větší vervou. Nefer, ale dej to nejlépe do krmelce do krmítka. Pohodit pečivo jen tak v lese není dobrý nápad. Jednak zapadne sněhem, zvlhne a znehodnotí se. Takže nejlepší je krmítko v krmelci, které je většinou zastřešené a relativně v suchu. Ale ať tam nejdeš jen s pečivem. Co takhle vzít nějaká jabka nebo mrkev?

nefer
Člen
# Zasláno: 8 Bře 2005 13:05
- Nahlásit

A neboj, i když mám čubinu v lese volně, nehoní zvěř a ani ji neplaší (takoví psi vážně existují )

stremka
Člen
# Zasláno: 8 Bře 2005 13:10
- Nahlásit

Evicka
přátelé myslivosti myslím že jsme.Ale nejsme přátelé myslivců a to proto jen že myslivci nemají rádi kynology jiné nežli myslivecké.Teda jestli můžu mluvit za fórum nevím ale toto je můj názor

Evicka
Člen
# Zasláno: 8 Bře 2005 14:37
- Nahlásit

I mezi myslivci je skutečných kynologů a znalců psích duší a povah velmi málo. Většinou jsou to jen takový chytrolíni a rádoby radilové. Spousta myslivců má psy bez PP a i když už psa lov. plemene s PP mají, málokdo z nich dělá zkoušky lovecké upotřebitelnosti. Výcvik loveckého psa je poměrně zdlouhavý a náročný. Jsou tací, kteří parforsním způsobem nadupou psa během krátké doby, ale takový pes se na zkouškách okamžitě pozná. Reaguje přecitlivěle, nepracuje s chutí a opravdovým zájmem. Takový pes nikdy nemůže dosáhnou na posty vítězů. Výcvik takovýmto způsobem je většinou komerční záležitost. Ale připravit skutečně špičkového psa trvá i několik let.

stremka
Člen
# Zasláno: 8 Bře 2005 14:45
- Nahlásit

Evicka
měla jsem tu čest poznat jak někteří rádoby kynologove- myslicvi cvičili své psy a vůbec nechápu jak můžou s takovým přístupem ke psům milovat přírodu.Proto se ve mě utvrdil názor na myslivce že ta jejich láska prochází akorát tak žaludkem.Ale v povaze to milovníci přírody a zvěře určitě nejsou.

Teeny
# Zasláno: 8 Bře 2005 14:57
- Nahlásit

Taky se musím přidat- otec kamarádky je předsedou myslivců ( či něčím takovým), pořídili si labradorku (s PP) a chtěl ji dát někomu vycvičit-prostě si s ní tu práci nedá, lepší je přijít k hotovýmu a pak jen využívat. Nakonec ji teda nikam nedal, ale na zkouškách- vlohy: fena byla výborná, pracovala sama, prostě ideální lovečák, ALE poslušnost žádná, byli vyzváni k výcviku, že je psa takhle škoda. Podle mě, když už myslivec, tak se vším všudy, ne zastřelit a sežrat.

Evicka
Člen
# Zasláno: 8 Bře 2005 15:02
- Nahlásit

Tak bych ti někdy přála setkat se třeba s náma, protože já naši rodinku považuji za takovou, jaká by rodinka myslivce měla být. Doufám, že se teď příliš nevychloubám, to bych nerada. Ale ani já nemůžu souhlasit s některými ujetými názory obzvláště starší generace. Tam ta láska asi hodně prochází žaludkem, ale snad mladší ročníky uvažují jinak. Naši lovečtí psi jsou na http//www.pospichal.wz.cz. A pes Enrico je nejlepším pracovním psem v ČR za rok 2004, kromě toho má spoustu jiných prac. titulů. Takže pokud mluvím o výcviku lov. plemen, tak vím o čem mluvím. Určitá míra profesionality musí být i v oboru myslivosti a ochranyx přírody. Na ochránce se rád pasuje každý, ale o zvířatech něco vědět a znát,to se v hlavě samo neocitne a chce to skutečný zájem. Nejen mudrování.Tak je berte s rezervou.

stremka
Člen
# Zasláno: 8 Bře 2005 15:11
- Nahlásit

brala bych je s rezervou ale kdyby neměli flintu na rameni.Aspoň že teď už je můžou kontrolovat aby nechlastali.Jinak takových jako jsi ty s rodinou si vážím ale myslím si že jste jen vlašťovky.

Evicka
Člen
# Zasláno: 8 Bře 2005 15:11
- Nahlásit

Teeny, nedej se zmýlit, že úspěšně absolvovala zkoušky vloh. Labradorům jsou některé vlastnosti vrozené, nemusí se u nich příliš rozvíjet. Zkoušky vloh vlastně je prověřují předpoklady k dalšímu ,složitějšímu výcviku, proto jsou velmi trefně nazvány zkoušky VLOH, tj. vrozených vlohových vlastností psa pro další loveckou praxi. Zkoušky vloh nečiní psa lovecky upotřebitelným a neopravňují jeho majitele, aby jej za takového psa vydával. I když na druhou stranu jsou to pozitivní zkoušky v tom, že si majitel otestuje svého pejska, zda má na to, aby z něj něco bylo nebo ne a jak projeví určité vlastnosti, event. specializaci.

Evicka
Člen
# Zasláno: 8 Bře 2005 15:13
- Nahlásit

Vlaštovky musí existovat, aby se to pohnulo k lepšímu.A flint se nikdo nebojte, rozhodně si nikdo nedovolí vás jimi ohrožovat. To už je trestný čin a to si každý rozmyslí. Následky, obzvláště pro myslivce jsou potupující.

Teeny
# Zasláno: 8 Bře 2005 15:26
- Nahlásit

Evicka
No já tomu moc nerozumím, jen jsem chtěla poukázat na to, že je ostuda, aby byl někdo, kdo má vlastně pod sebou několik dalších myslivců, poučován o tom, že si má vychovat psa. Ono je jasné, že si vybral kvalitní fenu, ale pokud se má hodnotit to, k čemu přispěl on, tak to u nich vypadá, že psa na hon ano, ale jinak o další výcvik nezájem.
Už nechci pomlouvat , jen jsem se chtěla zmínit o vztahu myslivce k jeho psovi.
Jinak kéž by vás bylo víc

nefer
Člen
# Zasláno: 8 Bře 2005 15:31
- Nahlásit

A flint se nikdo nebojte, rozhodně si nikdo nedovolí vás jimi ohrožovat.

mě třeba ne, ale mého psa může srážka s takovým blbcem stát život i kdyby byl milionový a to bohužel s trestným činem mnoho společného stále nemá

Terri
Člen
# Zasláno: 8 Bře 2005 18:30
- Nahlásit

Evička
Evičko, i já si Tě vážím, pokud děláš (děláte), to co píšeš. A to asi jo. Ale musím se bohužel přidat k těm, co mají tu zkušenost, že jejich myslivecké okolí je spíše lovecké. Alias ti naši se těší nejvíc na srnčí guláš a pořádný hon. O ničem jinem nemluví.. Je fakt, že chodím kolem cca 5ti krmítek a vždy tam něco najdu, ale tady tito se neozývají. Zato před i po - čili mimo honební sezónu - je u nás plno střelby. A furt mě odněkud někdo vyhání, vyhrožuje, tváří se blbě atd.

Snažím se aspoň teď nechodit se psem tam, kde vím, že se potuluje stádečko "našich" srnek.

Evicka
Člen
# Zasláno: 9 Bře 2005 07:39
- Nahlásit

Je mi jasné, že hodně myslivců má rádo zvěřinu, já netvrdím, že my ne. Je to vynikající druh masa a dá se připravit na tisíc způsobů. Navíc je to maso naprosto zdravé, čisté, bez jakýchkoliv "příloh" užitkového chovu. To už ale k myslivosti patří. Snad by jen bylo taktické a etické o tom tak veřejně nemluvit. Navíc v chlapech přeci jen přetrvává jakýsi pud lovce z dávných dob a to, že mají zbraň a mohou lovit je pro ně jakési uspokojení potřeby. Alespoň jsem to u mnoha takhle vysledovala. A ty hony nejsou vždycky jen o tom střílení. Leckdy nachodí desítky kilometrů a neuloví nic. Myslím si, že je to hodně o tom kolektivním vzrušení z případného lovu, střelby, je to pro ně určité dobrodružství s nejistým koncem. Je to pro ně adrenalin, a proto si myslím, že to mají tak rádi. Nenechte se mýlit tím, že se hodně střílí. Na honech je to běžné, ale počet vypálených ran nikdy není přímo úměrný počtu slovené zvěře. Přesně naopak.

Evik
Člen
# Zasláno: 9 Bře 2005 10:04
- Nahlásit

Evička
naše rodina zvířátkům v zimě taky příspívá... Naše chalupa na horách - mezi lesy má velkou zahradu a není oplocená, srnky a zajíci už jsou tak naučení, že jim je vcelku jedno, že si je z okna fotíme - oni se klidně nacpou babiččiny mrkve, ožerou pár kytek a kůru ze stromů a pak v pohodě odkráčí.... Na zimu, když tam nejsme jim tam necháváme něco na záhonech, takže si tam pak chodí jak do spižírny (hlavně pro mrkev).
Já mám pesana, který je bohužel aktivní lovec čehokoli, ale v lese taky chodit po cestách, už mám vysledováno jeho chování, když ucítí či zmerčí zvěř a včas zasáhnu a psa dám na vodítko.... Tak kde je z mého pohledu obzvlášť velké riziko střetu se zvěří, mám psa na vodítku....

Anonymní
# Zasláno: 9 Bře 2005 11:04
- Nahlásit

Eviku, díky za zodpovědnost a podporu zvěři.

Evicka
Člen
# Zasláno: 9 Bře 2005 11:05
- Nahlásit

Ten počítač si dělá co chce, ten anonym nahoře jsem samozřejmě já Evicka, nikdo jiný jsem ani takové příspěvky nepíše.

Anonymní
# Zasláno: 10 Bře 2005 14:23
- Nahlásit

Podrobněji k zákonu na : http://www.equi-shop.cz/clanky/clanek.php?id=1718

Terri
Člen
# Zasláno: 10 Bře 2005 14:38
- Nahlásit

Vlastníci psů a koček si musí být vědomi ustanovení §21 odst. 3 zákona o myslivosti, které jim bez výjimky zakazuje psy a kočky nechat volně pobíhat v honitbě. Pes i kočka musí být na vodítku. Honitbou se v tomto případě rozumí i nehonební pozemky uvnitř, například silnice. Možnost, aby se pes vzdálil z vlivu svého vedoucího jen přechodně, je dána jen u psů loveckých, slepeckých, zdravotnických, vojenských a služebních.

Kromě těchto tří podmínek (pytlačení, v honitbě a 200m vzdálenosti) společných přistupuje u usmrcování psa další podmínka - musí být mimo vliv svého vedoucího. Pes musí být na takovém místě, že jeho vedoucí neví přesně, kde jeho pes je a jak se chová, a není schopen ho účinně svými pokyny ovládat a kontrolovat jeho počínání včetně případného přivolání. Pokud jsou slyšet pokyny vedoucího a pes na ně reaguje, je věc zřejmá. Problém nastává, když pes je sice mimo dosah svého vedoucího, ale ten žádný vliv neuplatňuje. Pak se obvykle vysvětluje, že nelze psa usmrtit, pokud je jeho vedoucí vidět, třeba i na větší vzdálenost.

Hmm, takže: musím mít psa na vodítku v honitbě dle prvního odstavce a dle druhého zase nemusím, stačí ho mít "pod svým vlivem".
Myslím, že by si zákonodárci měli prvni pročistit hlavy od chlastu a pak něco psát!

Evička
Kolik je mysliveckých stráží na jeden myslivecký spolek? Jak to teda probíhá v praxi? To oni jen chodí a kontrolují, zda jim po revíru neběhá škodná? A jak často chodí? Jak je to teda s tím zákonem?

. 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . >>
Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2017

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání