Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Veterina, o zdraví i nemocech psů / Demodikóza
. 1 . 2 . >>
Autor Zpráva
KatarinaB
# Zasláno: 14 Dub 2005 12:11
- Nahlásit

Ahoj! Mojej 7mesačnej fenke bernardýna zistili, že má alergiu na stravu a silnú demodikózu. Stravu sme jej zmenili na Purina lamb and rice. Na demodikózu jej veterinár predpísal tabletky Prednison. Je podľa Vás tento liek vhodný na liečenie demodikózy? Lebo ďalší veterinár tvrdí, že je na demodikózu kontraindikovaný. ďakujem

RoSa
Člen
# Zasláno: 14 Dub 2005 14:24
- Nahlásit

Já mám pocit, že Prednison jsou kortikoidy, ne?
Co jsem slyšela, tak se při demodikóze používá kombinace:
koupel Ectodex, Dectomax
tablety Interceptor, Ivomec, Milbemycine oxime, Milbemax, Ivomec
obojky Preventic, Stronghold
Fenka má teď nejspíš před háráním a tudíž oslabenou imunitu, takže je i třeba podávat něco na posílení imunity (vit. E, pupalka, brutnák, olej Dermanorm, biotin, řasu, echinacea...).

Evik
Člen
# Zasláno: 14 Dub 2005 14:31
- Nahlásit

asi jsem totální analfabet, ale jak se projevuje Demodikóza??? díky za odpověď

RoSa
Člen
# Zasláno: 14 Dub 2005 15:37
- Nahlásit

Tak ti tady něco zkopíruju:
Demodikóza
Jde o onemocnění kůže, které se projevuje charakteristickými kožními změnami a vypadáváním srsti.

Původce: Původcem je trudník psí (Demodex canis). Jedná se o parazita doutníkového tvaru se čtyřmi páry končetin velikostí 0,2 až 0,3 mm. Při invazi pronik, do mazových a tukových žláz kůže, kde snáší po stovkách svá vajíčka, zde s. i množí. Trudník psí proniká i do vnitřních orgánů a místních uzlin.

Klinický obraz: Onemocnění zpravidla probíhá ve formě šupinaté nebo pupenečkovité. Při šupinaté formě jsou charakteristickým příznakem drobné, různě velké okrsky s prořídlou srstí na kůži hlavy (okolí očí, na čele, na pyscích, na nose), případně i dalších místech těla. Řídnutí srsti se může stupňovat, až se vytvoří lysá místa s šedavě zbarvenou až zarudlou kůží.
V případě pupenečkovité formy je možné v místě vylysání pozorovat dobře hmatné uzlíky, které mnohdy hnisají, zduří a praskají. Pak je možné nalézt na postižených místech strupy zaschlé krve a hnisu.

Opatření: Opatřením je včasná návštěva veterinárního lékaře, léčba je obtížná a mnohdy zdlouhavá.

Prevence: Hlavní zásadou prevence demodikózy je udržovat psa v dobré kondici v oblasti výživy a hygieny.

Mirka
# Zasláno: 14 Dub 2005 16:09
- Nahlásit

Mám stejný problém. Moje sedmi letá šeltie má také demodikozu. Dostala injekci na posílení imunity a mažeme ectodexem. A ještě ji dávám homeopatika. Ale léčení je na hodně dlouho, klidně i čtvrt roku. Ještě se pes také může koupat v peroxydernu. Vet řekl, že můžeme zkoušet všechno možné.

Katy
Člen
# Zasláno: 6 Kvě 2005 00:35
- Nahlásit

RoSa
No nic proti, ale s tou prevencí tak ůplně nesouhlasim. Pokud pes patří k těm, co se u nich demodikóza projeví (může být taky skrytá, pes je přenašeč a jeho majitelé ani netuší, že demodexe má), tak to není vina špatné hygieny. Pes může být v čistém prostředí, perfektně živený a stejně se může stát, že u něj demodikóza propukne. Je to jako s rakovinou. Můžeme jí mít v sobě, nemusíme o tom do konce života vědět, ale taky může propuknout a nevyhne se ani lidem sportujícím s dobrou životosprávou...
Jenom pro rozšíření: při šupinaté formě dochází k vypadávání srsti, vznikají vylysalé flíčky (i fleky), psa to nesvědí. A přenos je POUZE z matky na štěňata, v prvních dnech po narození. Takže pokud má váš pes demodikózu, mí jí od mámy, určitě jí nechytil od sousedovic vořecha, jako blechy.

Evik
Člen
# Zasláno: 6 Kvě 2005 07:06
- Nahlásit

už jsem o té demodikóze četla (teď nevím zda v PPČ či ve SP), byla tam i zmínka o lidské demodikóze. Trpí na ní především starší lidé a projevu je se to u nich převážně zduřelým - jakoby zvětšeným nosem s "pupínky", ty jsou pak i na obličeji.......Nositelem demodexe je podle toho článku ze 100% testovaných tuším asi 60%, což je dost děsné číslo.....

Anonymní
# Zasláno: 28 Čen 2005 15:19
- Nahlásit

pocit, že Prednison
pocit, že Prednison
rozšíření: při šupinaté
rozšíření: při šupinaté

elvira
Člen
# Zasláno: 28 Čen 2005 17:21
- Nahlásit

ahojky,s demodikozou jsme měli zkušenosti u našeho prvního vrhu,ač byli štěnátka v opravdu velmi čistém prostředí,tak jak píše Katy tak to asi dostala z maminy,u našeho veterináře jsme dostali šampony (zmíněný Peroxyderm) ještě jeden,ale to už si nepamatuju opravdu to pomohlo,miláčky jsme koupali(hrůzostrašné protože byl říjen,a myšáci byli doma),dokonce to měli i štěnátka co už byli u nových páníčků,a tam také koupali,léčby léky byla zdlouhavá(jednu fenečku nehctěli v tom věku ještě koupat,tak to trochu tvalo)ale OPRAVDU TO FUNGOVALO,můžu doporučit MVDr.Hylák z Vyškova ten je přes kůži a machr.Zdraví Elvíra

Anonymní
# Zasláno: 28 Čen 2005 19:03
- Nahlásit

KatarinaB
Kombinace demodikóza + alergie je velmi nepříjemná. Alergie se léčí potlačováním imunity, demodikóza jejím posilováním. Prednison se mi zdá opravdu nevhodný, protože sice pomůže alergii ale nahrává rozmnožování demodexe (trudníka). Jinak přítomnost trudníka na kůži je běžná, u zdravého jedince (pes i člověk) je tento roztoč držený pod kontrolou imunitním systémem.
Já bych si na tvém místě asi našla lepšího veta.
Držím palce.

gabifi
Člen
# Zasláno: 28 Čen 2005 19:05
- Nahlásit

Zapomněla jsem se přihlásit. Takže příspěvek 19:03:27 je můj.

Anonymní
# Zasláno: 29 Čen 2005 12:23
- Nahlásit

lokalni demodikoza u stenat je prechodne onemocneni, ktere odezni vetsinou samovolne. Nicmene je vhodne si uzdraveni pojistit koupelemi v Peroxydermu (pro vycisteni chlupovych folikulu, ve kterych demodexove ziji)-oplachnout po 5 min pusobeni- a nasledne koupelemi v Ectodexu po dobu 6 tydnu- neoplachovat. Ectodex obsahuje Amitraz, coz je vysoce toxicka latka! Co se tyka existence trudniku v kuzi, tak se pohybuje v populaci od 60 so 100% (dle ruznych udaju a plemen-hl. hladkosrsta plemena), onemocneni nastoupi az pri imunosupresi organismu. Navic formy onemocneni jsou 2-lokalni, casta u stenat a generalizovana (celotelova), ktera uz je dost nebezpecna a tu je nutno rozhodne lecit. Navic tyto zvirata je vhodne nepoustet do chovu. Pro vic info doporucuju clanek na http://www.daffodilyellow.com/demodex.php je tam toho docela dost a nejsou to blaboly

werysmile
Člen
# Zasláno: 24 Úno 2010 00:22
- Nahlásit

Ahoj,chováme doma 2 psy a jeden z nich onemocněl demodikozou.Chci se zeptat,jestli může tuto nemoc přenést i na druhého psa.Nejedná se o matku a stěně a psi nemají ani rodovou souvislost.Díky

PeKrato
Člen
# Zasláno: 24 Úno 2010 08:42
- Nahlásit

werysmile
Ne, demodikóza není přenosná ze psa na psa. Přenáší se z matky na štěňata v prvních dnech po narození přes struky. Pes může být celý život nositelem a nemusí onemocnět. Vše souvisí s imunitním systémeme a genetickými predispozicemi. Takže přenosu ze psa na psa se nemusíte obávat.

Nori
Člen
# Zasláno: 24 Úno 2010 09:22 - Změnil/a: Nori
- Nahlásit

Cituji z knihy Zdravý pes aneb Jak být ve své kůži od Ireny Sehnerové:

"Bylo prokázáno, že kvalitně živené a šťastné zvíře "červenou prašivkou" netrpí. Jeho imunnitní systém pracuje bezchybně a trudníka dokáže udržet "na uzdě".
Dále píše, že kocoura z ulice léčila na demodikózu třezalkovou tinkturou, několikrát denně nacucanou vatou pupínky strhávala. Přidala do tlamičky několik kapek pupalkového a třezalkového oleje, tabletu B-komplexu, vitamínu A a zinku. Za týden byly pupínky pryč a začala se objevovat nová kůže. "Trudník zemřel na otravu alkoholem! Léčivá třezalka byla totiž luhována ve vodce!"

Já myslím, že za pokus to stojí vyzkoušet...

kaba
Člen
# Zasláno: 24 Úno 2010 09:47
- Nahlásit

Ahoj,
lidi máte to potvrzené testy, že se jedná o demodikozu? Totiž stejné projevy jako u šupinaté formy má i plíseň. Jestli to někdo psal, tak se omlouvám, nečetla jsem to úplně celé.

PeKrato
Člen
# Zasláno: 24 Úno 2010 09:55
- Nahlásit

Nori
dobrý, to stojí za vyzkoušení

kaba
tak předpokládám, že tazatelka má trudníka potvrzeného ze seškrabů. to jsem popravdě neřešila, považuju to za automatické, že si diagnózu nechám potvrdit seškrabem. na oko může jít opravdu o cokoliv, plísně, bakterie, alergickou reakci, ....

pawLINka
Člen
# Zasláno: 24 Úno 2010 19:25
- Nahlásit

Mám taky psa s demodexem. Rozhodla jsem se to nakonec nějak neřešit... Nemám ji od štěněte a s demodexem jsem si ji již dovezla.
Nemá ale zase až tak silnou formu, která by ji nebo mě nějak omezovala... Vyskytuje se spíše nárazově (před kastrací v období hárání, línání, velké změny počasí, stres...) když se jí oslabí nějak imunita.
Projevuje se to u ní pupínky kolem tlamy, které jí začnou hnisat a pořád natíkají.

Měla jsem ectodex a neostomosan, ale v podstatě jsem se na to vyprdla, protože se to usměrní zase samo...

Mucholabka
Člen
# Zasláno: 24 Úno 2010 19:42
- Nahlásit

pawLINka
tak jí dávej za krk advocate.

Stafbulinka
Člen
# Zasláno: 24 Úno 2010 20:49 - Změnil/a: Stafbulinka
- Nahlásit

my demodex řešili - juvenilní forma ve 4 měsíci, pozvrzená jak jinak než sešrabem. Koupali jsme v Peroxydermu a po té oplachovali Ectodexem, na posílení imunyty jsme dávali 200mg vitamínu E 2x denně, můžu říct, že za 6týdnů byl naprostý pokoj. Bez nálezu. Teď koupeme ve Vetridermu každý 4týdny na posílení pokožky a imunity kůže.

Co se tazatelky týče, zašla bych k alergologovi a dermatologovi, aby společně určili nejlepší léčbu.

werysmile
Člen
# Zasláno: 25 Úno 2010 22:54
- Nahlásit

Demodikozu potvzenou mam od veterináře a on tvrdil,že po dobu léčby nesmí přijít do styku s jiným psem.Nechápu tedy proč???

PeKrato
Člen
# Zasláno: 26 Úno 2010 07:57
- Nahlásit

werysmile
Nechápu tedy proč???

změň veterináře jediné co mě napadá, tak jestli budete koupat v ectodaxu, tak aby ten druhý pes po koupeli neolizoval toho koupaného. je to jedovatá látka a po koupeli se neoplachuje. žádný jiný důvod mě nenapadá.

werysmile
Člen
# Zasláno: 26 Úno 2010 12:39 - Změnil/a: werysmile
- Nahlásit

Asi tedy opravdu změním veterináře ,my jí zatím v ničem nekoupeme,prý nebyla ještě v takovém stádiu.Bere jen antibiotika,vitamin E a za krk a na kořen ocasu ji namazal nějakou vodičku.

rain
Člen
# Zasláno: 26 Úno 2010 18:38
- Nahlásit

werysmile
Mě taky ohledně toho přenosu vetka trochu znejistěla, když se mě ptala jestli to nemá i druhá fena - ale to možná spíš jenom pro jistotu...

Jinak s tím koupáním - my máme taky jenom jedno malé ložisko, třeba tady je to pěkně vidět:

no a taky jsme dostali pipetu a koupeme .

Stafbulinka
Člen
# Zasláno: 26 Úno 2010 21:01 - Změnil/a: Stafbulinka
- Nahlásit

hele to my plašili s mnohem menším ložiskem, ale Demodex se z psa na psa opravdu nepřenáší. Jedině jak říká Peťa snad aby ho druhej neolizoval
werysmile
jinýho veta - antibiotika jsou u Demodexu na nic, vitamín E jo ten posiluje imunitu a kup si na netu aspoň Vetriderm stojí 300kč a koupej každej 5den a pod šamponem nechat 10-15minut pak splachnout. Ectodex koupíš na lepší vet.klinice, naředit 1:10 tuším a pak opláchnout psa důkladně. Nebo můžeš koupat oba, ectodex má výjmečnou výhodu, ještě měsíc po posledním koupání se nám obloukem vyhýbali blešky i pijáci a jiná havět

Ještě můžu poradit koupat stejně ještě měsíc po vyléčení, kvůli recidivě a vit. E dávat dál, po demodexu se dost často stává, zvlášť u plemen bez podsady srsti, že je pokožka oslabená a náchylná k alergickým reakcím (náš případ), podávání vit.E ještě tak dva tři měsíce se mi vyplatilo, teď jí ho dávám jen při akutní kontaktní alergii než zjistím co to je a vyperu nebo umeju to v přípravcích na který reakce nejsou

ragdolllegend
Člen
# Zasláno: 29 Srp 2010 00:02
- Nahlásit

Ahoj, právě řeším taky demodikozu. Mám šteně z nevhodných podmínek staré 3 měsíce. máme ho doma tři týdny. celou dobu se drbe, z počátku bez nálezu, nyní malý stroupek nad okem a pupínky hustě v jednom podpaždí a místy na bříšku. na bříšku také červená kůže. nalezen v uších ušní svrab a v seškrabu z několika míst jedna půlka demodexe. aplikován stronghold pět dní před tím, než se objevily kožní projevy kromě svědění. pupínky se objevily po vykoupání v neostomosanu. Mám ještě dvě kočky, které ven nechodí. Jako léčbu jsme dostali pro každé zvíře 3x stronghold (s vyšetřením se to vyšplhalo na 3000Kč) a na prostředí neostomosan. protože vpříbaláku bylo že se v tom i koupou tak jsem ho namočila do kýblu s tím a až potom tím vytřela. Teď ale na internetu čtu dost jiné info o léčbě a hlavně že se demodex nemůže přenést na jiné psy a tedy určitě i ne na kočky. Co jsem se dočetla tak: koupele peroxyderm, pak oplach ectodex, mitaban, tactic 2x týdně. Nebo jedna koupel a pak Advocate (u něj se nemá pes koupat) 2-4 dávky vždy po 4 týdnech. Ke všemu se dá přidat Preventix obojek s obsahem Amitrazu stejný jako Ectodex koupele. K tomu všemu něco na imunitu - dávám colostrum 1/4 lidské tablety 2x denně, vit E 1x za 2dny, lososový olej 1 dávka denně. Co mi ale nejde do hlavy je, že našli jen půlku demodexe a zde se píše že ho má v sobě každý pes. jinde jsem četla že pro diagnostiku demodexe je potřeba najít všechna vývojová stádia (což je dosti obtížné i u přemnoženého svrabu). mám risknout vyprdnout se na advocate a stronghold, vrátit to (na otodexe -ušní svrab by to mělo stačit ta jedna aplikace která už byla) a jen koupat a máčet a dávat doplňky stravy? ta léčba pipetama je strašně drahá! zvlášť když mám léčet všechny tři zvířata.

impact
Člen
# Zasláno: 29 Srp 2010 00:48
- Nahlásit

ragdolllegend
Tož nejsem odborník na demodexe, ale to, že by se přenesl na všechnu zvěř v domácnosti mi přijde jako doooooost dobrá ptákovina.

Tvůj veterinář je veterinář a nebo obchodní zástupce Strongholdu?

corgi
Člen
# Zasláno: 29 Srp 2010 09:03
- Nahlásit

ragdolllegend
Psa bych opakovaně pipetovala a na kočky se vyprdla, pravděpodobnost přenosu je mizivá. Kromě zvyšování imunity hraje velkou roli i psychická pohoda zvířete. Navíc bych dávala něco na podporu dobrého stavu kůže a srsti (Phytovet apod.)

PeKrato
Člen
# Zasláno: 30 Srp 2010 08:56
- Nahlásit

ragdolllegend
jak píše impact, veterinář je asi zlatokop. demodex se rozhodně na další zvíře nepřenáší, takže kočky s klidem z kůry vynechej podpořte imunitu u pejska a mějte trpělivost. léčba demodexe bývá zdlouhavá.

Radecha
Člen
# Zasláno: 30 Srp 2010 09:14
- Nahlásit

Demodex se sice takto nepřenáší, ale ušní svrab ano a to bude asi důvod podání Strongholdu...

. 1 . 2 . >>
Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2019

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání