Kynologická diskuse

 - Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  


Kynologická diskuse / Veterina, o zdraví i nemocech psů / Jed na krysy a pes
. 1 . 2 . 3 . >>
Autor Zpráva
Garfield
Člen
# Zasláno: 4 Bře 2006 16:34 - Změnil/a: Garfield
- Nahlásit


Byla jsem ve sklepě a pes tam šel se mnou. Nemohla jsem odemčít jedny dveře a tak jsem tam bojovala se zámkem a lomcovala dveřma, když konečně povolili, ohlédla jsem se na psa a zavolala jej k sobě. V tom jsem jej uviděla, jak stojí vedle mističky s granulovanou jedovatou nástrahou na krysy. Netušila jsem, jestli něco sežral nebo ne, protože přes hluk dveří jsem neslyšela, co dělá.
Krve by se ve mě nedořezal.
Otevřela jsem mu rychle tlamu a hledala stopy růžových granulí. Nic. Ani se neolizoval. Tak jsem dvě granule vzala do prstů a dala mu k nim čichnout, jestli si je vezme nebo ne. Pes k nim ňufl a znechuceně odešel. Tak jsem přeci jen doufala, že si je před tím jen očuchal. Doma jsem jej ve slepé víře ještě prolila půl litrem mléka (jakože neutralizuje - prý a pak dva dny trnula hrůzou.
Nic, pes je v poho. Naštěstí. Kamoš mi říkal, že psi tohle nežerou. Že je ten puch odpuzuje.

Víťa
Administrátor
# Zasláno: 4 Bře 2006 16:40
- Nahlásit


To máš velké štěstí, ten jed je totiž velmi prudký a působí naprosto strašně. Udajně ničí krevní destičky nebo nějak jinak zabraňuje srážení krve a zvíře pak umírá na totální vniřní i vnější vykrvácení. Viděl jsem pár takhle umírajících myší a ty vypadaly jako jedna velká krvavá kulička

jeje
Člen
# Zasláno: 4 Bře 2006 16:43
- Nahlásit


Jedy na potkany su obycajne zalozene na derivatoch kumarínu a fungujú pomaly, uhyn nastava az po 1-2 tyzdnoch na vnutorne krvacanie. Prva pomoc, vyvolať zvracanie. Liecba spociva v podavani protijedu a je nim vitamin K1, davkovanie a dlzku liecby musi priebezne urcovat lekar... U nas sa pouziva napr. derivat Difethialon, ale nazvy mozu byt rozne, pozri kapitolu I. 5. aďalšie info tu:
http://www.vetpharm.unizh.ch/clinitox/toxdb/KLT_00 3.htm

Samozrejme, ak nič nezjedol, nič sa nedeje (obyčajne to ale psom chutí).

Všímaj si, pre istotu, či sa neobjaví krv v moči, stolici, na ďasnách...

sarax
Člen
# Zasláno: 4 Bře 2006 16:45
- Nahlásit


Musím říct,že naše minulá čubina sežrala maso s jedem na krysy..nikomu bych to nepřála,krev jí tekla všude,trvalo to od pondělí do středy odpoledne,kdy zemřela na celkový oslabení,ta krev jí tekla skoro nonstopPokud pes něco takovýho sežere pozná se to hned..nezabírali jí infuze,fakt nic....

birma
Člen
# Zasláno: 4 Bře 2006 16:52
- Nahlásit


Altárek teda jed na krysi asi ochutnal (minimálně ho rozházel v nestřežený chvíli po celý místnosti), ale nic mu pak nebylo. Mě vlastně ani nenapadlo, že by mohlo velkýmu psovi nějaký malý množství ublížit

Janysek
Člen
# Zasláno: 4 Bře 2006 16:53
- Nahlásit


sarax
To je teda hrozný.Mě pes sežral před pár léty ve sklepě taky pár růžových granulí.Letěla jsem s ním k vetovi a on říkal,že tyhle růžové psům nevadí,že to má vyzkoušené a taky to bylo v pořádku.

sarax
Člen
# Zasláno: 4 Bře 2006 17:10
- Nahlásit


Janysek
no možná samotný to každej pes nesežere,ale u nás to nějakej "milovník"poházel v mase ....

Janysek
Člen
# Zasláno: 4 Bře 2006 17:29
- Nahlásit


sarax
To je fakt děs.Slyšela jsem,že i u nás tady někdo tráví psy tímhle způsobem.Mám z toho hrůzu.Moje feňule sežere,na co padne.Ve dne ji ještě uhlídám,ale když venčím potmě a ona je černá,nevidím na ni a tak jí dávám náhubek.Nedávno taky něco venku sežrala a měla zelenej průjem a lítaly jsme i v noci několikrát venčit.

Aknah
Člen
# Zasláno: 4 Bře 2006 18:26
- Nahlásit


sarax
to je nechutny, takovyhle lidi bych postavila ke zdi. nemaji radi psi, dobre, nikdo jim to nebere, ale proc museji travit jiny???????? a anekdo tady psal i spendlikach v burtech okolo domu, taky nechutny

RoSa
Člen
# Zasláno: 4 Bře 2006 19:03
- Nahlásit


Já jsem zažila něco podobného jako Garfield : byli jsme v restauraci a Sára se "šťourala" pod lavicí. Když jsme se podívali, byl tam na tácku jed na myši, růžové kuličky. Taky jsme si nebyli jistí, jestli něco sežrala nebo ne. Jak jsme postupovali:
1. majitel restaurace zavolal firmě, která jed dodala a zeptal se na druh jedu
2. my jsme zavolali na veterinu a sdělili druh jedu a dostali jsme rady, co dělat
3. Sára dostalala na baru panáka peroxidu a mazali jsme rychle ven; funguje to "skvěle", pes by vyzvrátil i střeva; zvracení pomáhá jen krátce po požití jedu - jde o čas. Zvratky se mají uklidit, aby to jiné zvíře nemohlo sežrat.
4. živočišné uhlí, větší dávka
5. kapky Kanavit (t.j. vit. K, na srážlivost krve; myslím, že je rozpustitelný s tuky, takže podat v něčem tučném) - nejdřív se má dát větší dávka, potom asi týden podávat dle lékaře a sledovat psa (stolici, moč, dásně...), příp. docházet na injekce. Ten Kanavit se mi v cizím městě bez receptu a nahonem sháněl celkem blbě, ale s lékárnicí jsme se nakonec dohodly a recept jsem jí poslala poštou dodatečně - díky jí za to! Od té doby Kanavit všude nosím sebou.

Zajímalo by mě ale v této souvislosti, jak to s "kladením jedu" je? Např. v restauraci, ve sklepě nebo i v parku si přeci mohou hrát děti... Nemělo by to být nějak zajištěné?

sarax
Člen
# Zasláno: 4 Bře 2006 19:28
- Nahlásit


Janysek
Aknah
no lidi jsou nechutný co se týče tohoto...bylo to u nás na sídláku období,kdy to postihlo víc pejsků..teda přesně 3
nepřežil ani jeden
RoSa
myslím si že pod lavicí by nástraha být neměla..jednoznačně..právě proto,že tam m,ůže zalízt malý dítě..jinak musí být místa s nástrahami označena

jira_hera
Člen
# Zasláno: 4 Bře 2006 20:09
- Nahlásit


Ahoj, řeším už několik dní podobný problém na "maso je prostě maso". Původně jsem tam napsala, že moje fenka knírače zvrací a má průjem a jestli by to mohla mít ze zkrmování syrového masa, jak naznačoval veterinář. Teď moje fenka už několik dní bojuje o život. Došlo u ní k celkové sepsi a měla krev v moči a tekla jí krev z tlamky. Jednou z možných příčin prý může být i otrava jedem, ale jisté to není - možných příčin prý může být několik, včetně nepodchycené a neléčené hnisavé angíny.

chchvvdd
Člen
# Zasláno: 4 Bře 2006 20:18
- Nahlásit


Ano, tyto jedy hlavně většinou nezačnou působit okamžitě, ale až po několika hodinách či dokonce dnech.
Je to záměr a je to proto, aby se obelstila komunita hlodavců, neboť organizovanost mnohých je tak vysoká, že mají ve svých řadách tzv ochutnávače, kteří testují, jeli jídlo opravdu jídlem.

Nástrahy smí být umístěné jen na příslušně označených místech. Jinak je možno hnát deratizátoiry k zodpovědnosti, což ovšem postiženým již mnoho nepomůže(

Janysek
Člen
# Zasláno: 4 Bře 2006 20:21
- Nahlásit


jira_hera
Moc vám držím palce i tlapky,aby se z toho vaše fenečka dostala a byla brzo v pořádku.

Mucholabka
Člen
# Zasláno: 4 Bře 2006 20:53
- Nahlásit


Kumarinový jed na myši opravdu působí tak, že sníží srážlivost a zvíře vykrvácí. Sousedovi asi před měsícem otrávili psa. Při pomyšlení, že my máme psy tři a občas i cizí-ale velká Ašenka by nám řekla, že se někdo ochomýtá kolem plotu, naštěstí. Asi o dvě zahrady pod náma bydlí chlap, který tráví všechno na čtyřech nohách, zabil mi perského kocoura. O svoje kočky se bojím denodenně. Jeden známý za ním zašel se svými kočkami a řekl mu, že jestli se s nima něco stane, zmlátí ho k nepoznání...ten travič dokonce sousedce, co bydlí naproti němu, zastřelil chovného kocoura...nikdo mu nikdy nic nedokázal, policajti se nám téměř vysmívají, ač má na svědomí desítky zvířat.

Mucholabka
Člen
# Zasláno: 4 Bře 2006 20:55
- Nahlásit


chchvvdd
Slyšela jsem o případu, kdy deratizátor položil jed přímo kuchařovi před sporák...velmi účelné.
Kanavit mám doma a doufám, že ho nebudu nikdy potřebovat.

Klárča
Člen
# Zasláno: 4 Bře 2006 21:06
- Nahlásit


Pamatuju si ještě,jak Elsina (babiččina fena) měla první vrh a bylo tam 9 nádherných štěníků...Všechny se rozdaly.Byly fakt úžasní.Jednoho si vzala sestřenka - měla ji (jediná fenečka - Tapka) normálně na zahradě v Liberci tuším (přesně už nevim),ale nebydlela tam sama a netušila,že bude na zahradě jed na krysy... Nestihla už dojet k veterináři...

Vladus
Člen
# Zasláno: 4 Bře 2006 21:49
- Nahlásit


To, co tu pisete je hrozne a sama se toho taky bojim (ze mi nekdo otravi psa). Sice bydlime v byte, ale nikdy nevite, jakemu psychopatovi se zamane rozsypat nekde jed na krysy nebo prave ty parky se spendlikama. Ach jo, aspon se snazim hlidat, jak se da, protoze ta moje pinzeta sebere vsechno...
Mucholabka
To je proste no comment...

Vladus
Člen
# Zasláno: 4 Bře 2006 21:51
- Nahlásit


Jo a lidicky, neberte proboha sve psy do sklepa.

shiba
Člen
# Zasláno: 4 Bře 2006 23:03 - Změnil/a: shiba
- Nahlásit


Garfield
Jo jo, tak s jedem na myši máme bohaté zkušenosti Nášeho šibáka jsme několikrát "zachraňovali" - naštěstí jen v jediném případě opravdu něco sežral, ale 2x jsme pro jistotu absolvovali zvracení, píchání Kanavitu atd., protože jsme neměli jistotu, že opravdu nic nesežral.
Ovšem pozor - příště (tedy doufám, že pro vás žádné příště nebude, ale kdyby náhodou...) žádné mléko! To je jeden z velmi rozšířených bludů, které panují mezi lidmi. Mléko a cokoliv obsahujícího tuk naopak pomůže jedům k účinnosti.

evina
Člen
# Zasláno: 4 Bře 2006 23:06
- Nahlásit


Do sklepa jsem brala psy vždy na krátkém vodítku,právě proto,že jsem o jedu věděla.Jít jsme tam ovšem museli neboť je tam stříhám.Jinak maso se špendlíkama jsem slyšela...před lety to spolkl pejsek v parku a měl to štěstí,že mu to nějak uvízlo a stihli to na veterinu.Pejsek přežil.Jinak jsou lidi neuvěřitelný dobytek!!!To co se zde občas na sídlišti válí je k neuvěření!!!Já dávám bufeťákovi košík ale ani to nestačí.Drobné věci protáhne mezi dráty.Tak snad jedině ještě zadrátovat jako to měl starej pes,který zbíral vajgly.

jeje
Člen
# Zasláno: 5 Bře 2006 00:34
- Nahlásit


Je to záměr a je to proto, aby se obelstila komunita hlodavců, neboť organizovanost mnohých je tak vysoká, že mají ve svých řadách tzv ochutnávače, kteří testují, jeli jídlo opravdu jídlem.

Ano, navyše o potkanoch je uz dlho zname, ze sa ucia pozorovanim (Laland 1933) a ohladom vhodnosti potravy si vytvaraju pevne tradicie, ktore si odovzdavaju z generacie na generaciu.

jira_hera
Vitamin K1 taktiež nepôsobí ihneď, obnovenie zrážanlivosti krvi nastáva až po 1-3 dnoch, dovtedy treba problém preklenúť transfúziami...

VlastaK
Člen
# Zasláno: 5 Bře 2006 17:02
- Nahlásit


Tak přátelé, mně se něco podobného stalo, ale v daleko děsivější formě. Ten, kdo se k jedu na krysy dostal byl můj tehdy dvouletý syn. Šla jsem s ním na nákup do místní sámošky, a když jsem platila u pokladny, zjistila jsem, že si synek s něčím hraje u radiátoru. Když jsem k němu přiskočila, zjistila jsem, že tam je miska s jedem na krysy. Myslela jsem, že mně klepne na místě. Syn mi nedokázal říct, jestli něco snědl, byl na to ještě moc malý. Bylo to před osmnácti lety, žádné mobily a telefon jen v budce. A začalo tóčo jak popisuje RoSa. Manžel sehnal adresu deratizéra a vyrazil k němu a já se mezitím vypravila se synem do nemocnice. Naštěstí se zjistilo, že ten deratizér dal vedoucímu sámošky jen lákadlo - pšenici a med - nikoliv samotný jed. Takže vše dobře dopadlo, ale na těch pár hodin nikdy nezapomenu. A do té sámošky jsem už nakupovat nechodila.

Endy
Člen
# Zasláno: 5 Bře 2006 17:28
- Nahlásit


Nám do obchodu jezdí pokládat nástrahu na hlodavce odborná firma a jed dává do krabiček,které mají malé otvory,takže se tam dostane jen hlodavec a jsou umístěny mezi regály tak,že se k nim nedostane ani moje čubina,natož malé dítě.Volně ložený jed je hrozná nezodpovědnost a dalo by se to brát jako obecné ohrožení.

chchvvdd
Člen
# Zasláno: 5 Bře 2006 17:32
- Nahlásit


Endy:

a je to účinné v těch krabičkách..jetli to funguje?

VlastaK
Člen
# Zasláno: 5 Bře 2006 17:35
- Nahlásit


Endy

Ale tohle bylo za socialismu před 18ti lety. Takže jsem byla ráda, že synkovi se nic nestalo a dál jsem to neřešila. Teď bych asi postupovala razantněji, ale tenkrát jsem na to neměla sílu.

Endy
Člen
# Zasláno: 5 Bře 2006 18:06
- Nahlásit


VlastaK
Ono to tak mělo fungovat i před osmnácti lety.Pamatuju si,že v kravínech se jed na krysy taky musel dávat do krabiček,aby se tam nedostalo jiné zvíře.Ale praxe byla a je bohužel jiná.Musí se stát neštěstí,aby se postihl viník.Naštěstí se Tvému synovi nic nestalo a nedivím se,že už jsi tam nešla.A je fakt,že čím je člověk starší,tím víc se nedá.

V obchodě máme od firmy krabičky z takového tvrdšího papíru a do nich se nasype ten jed.Hlodavec si do ní má zalézt a nažrat se.Určitě to funguje,firma to má odzkoušené a je to podle předpisu.Naštěstí tam myši nemáme.

dorfa
Člen
# Zasláno: 6 Bře 2006 08:45
- Nahlásit


jeje
sarax
Jed na krysy je skutečně vyráběn na bázi kumarinu. K otravě hlodavců je potřeba aby jed byl pozřen opakovaně.Takže na otravu psa jedno náhodné pozření zpravidla k otravě nepostačí.
sarax

Tak jak popisuješ otravu tak se nemuselo jednat o otravu jedem na krysy. U nás na sídlišti takto odešly také 3 pejsci, a poměrně mladí. (5, 3, 1), ale otrava to nebyla. Ona hemoralgická gaestroenteritida se projevuje úplně stejně a umírá se na ní také.Já takto přišla o 5 letou chovnou fenku. Onemocnění má úplně stejné příznaky jako otrava jedem na krysy.

Evik
Člen
# Zasláno: 6 Bře 2006 09:33
- Nahlásit


Před pár lety na jaře jsem pozorovala na chalupě jak hrozně to vypadá, když umírá zvíře na otravu jedem....Sice šlo o jenom o nějakého zbloudilého většího myše, co se nám dostal do baráku, ale i tak to bylo něco hrozného. To ubohé zvířátko umíralo skoro celý den v křečích, taky všude krev........Loni v létě jsem se děsně vyděsila, když jsem načapala svého mladého psa při "vizitě" v dědově kolně.....děda tam na ponku má v krabičce taky jed na krysy a já psa načapala akorát přitom, jak se k tomu chystal čuchnout......Taky jsem měla nahnáno, ale protože jsem ho tam viděla přiběhnout a všechno potom, měla jsem jistotu, že nic nezblajznul....Ale dobře mi stejně nebylo.... Dědovi jsem důrazně zakázala používat jed a to kdekoli i tam, kde pes nemá přístup. Řekla jsem mu, že raději sama nalíčím třeba 100 pastiček, ale jed prostě NE. Děda si naštěstí uvědomil, co se mohlo stát, takže jed už nepoužívá......


dorfa

a tu hemoralgickou gastroenteritidu může pes dostat z čeho? Vyvolávají to bakterie, viry???? Podle názvu je to něco co rozkládá krev a vnitřní orgány???

sarax
Člen
# Zasláno: 6 Bře 2006 09:40
- Nahlásit


dorfa
předpokládám,ale už je to fakt pár let,že vet věděl o čem mluví??myslím,že vyšetření udělali...a dle informací tady bylo maso skoro týden než ho psi sežrali či co.....

. 1 . 2 . 3 . >>
Vaše odpověď

          vypnout *Co to je?

 » Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 
 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky
 


miniBB forum software © 2001-2018

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání