Kynologická diskuse

- Kynologická diskuse - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -  

Kynologická diskuse / Veterina, o zdraví i nemocech psů / nechtěné nakrytí
Autor Zpráva
sanova
Člen
# Zasláno: 21 Lis 2017 09:48
- Nahlásit

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat zda má někdo zkušenosti s podobnou situací. Asi 12-13 letá fena křížence jezevčíka. mívala pravidelný cyklus jednou za půl roku, 7 měsíců. Tento rok se ale cyklus dost změnil a mám strach z nechtěného nakrytí. Fena hárala v lednu v dubnu a v červenci-srpnu. Možná, že už tohle bylo na veterinární vyšetření ale říkali jsme si, že už je starší a tak bude hárat jednou za 3-4 měsíce. Hárání probíhalo standardné s krví a kňučením za psy. V září pak byla na vyšetření se zánětem dělohy, podezření negativní dělali jí krevní testy kvůli plánovému ultrazvukovému číštění chrupu, ledviny, játra v pořádku, ale má podezření na onemocnění srdce. Na přelomu září října se objevila krev, na další hárání jsem si říkala že to je moc brzo, další dny jsme ale žádnou krev neobjevili tak jsem si oddechla. Jenže začala být celá žhavá za sousedovic NO. Venčívala se občas na zahradě samostatně, ale museli jsme ji začít venčit na vodítku i okolo domu, neboť by za ním byla schopná utéci. Pak za 14 dní jsem našla další stopu krve a pak další dny nic. Vzhledem k tomu co jsem četla jsem přemýšlela nad možností problémů s análními váčky, protože od posledního hárání uběhlo jen 45 dnů. Asi 7 listopadu jsem objevila další výtok nebyl úplně červený spíš do žluta, pár dní asi 5-6 bylo vidět tak 3 kapky denně výtok měl pořád podobnou barvu. Pak jsem odjeli z domu tak nevím jestli „krvácela“ Od té doby co jsme příjeli tak jsem žádný nový výtok neviděla. Jenže včera jsem ji venčila na vodítku před domem a přihnal se sousedův německý ovčák. Než jsem ji stačila odtáhnou a jej odehnat, skočil na ni a ona se nechala, netrvalo to nějak dlouho nevím jestli došlo ke svázání nebo ne, ale myslím že snad ne. Ani po té jeho snaze nekrvácela z pochvy, což si myslím, že kdyby do ní stihl penis zastrčit tak by určitě nějaká krev vzhledem k velikostnímu nepoměru vidět být měla. Plánuju s ní jít znova na vyšetření a hlavně ultrazvuk, kdyby se to přeci jen povedlo. Má někdo zde zkušenosti s podobným průběhem hárání nebo s nakrytím feny malého plemene psem velkým? Nemělo by být vidět, že má něco na vaječnících při sonu dělohy. A má někdo zkušeností s operací případných cyst na vaječních případně kastrace u psa nemocného na srdce, jedná se mi především o snesení narkózy? Děkuji moc za čas a reakce.

corgi
Člen
# Zasláno: 21 Lis 2017 15:39
- Nahlásit

Jak píšete v závěru, zní to jako cysta nebo jiný problém na vaječnících - ALE: krev mohla být taky z močových cest, pochvy - byla vyšetřena moč a bylo provedeno klasické gynekologické vyšetření + cytologie pochvy? Sono dělohy je přeci jen o kousek jinde a pokud je fena starší a k tomu třeba ještě trošku při těle, bude třeba vaječníky na sonu trošku hledat. K dalšímu dotazu - nakrytí jezevčice NO je samozřejmě možné, bohužel.

nevím jestli došlo ke svázání nebo ne, ale myslím že snad ne
Toho byste si samozřejmě všimla, měla jste na mysli spíš jestli došlo ke spojení, resp. proniknutí penisu do pochvy. Je možné i zabřeznutí bez svázání.

Jak bych postupovala já - vzít moč s sebou na vet, nechat udělat důkladné sono (děloha, vaječníky, ledviny), vzít krev. Sono pokud bude bez nálezu opakovat cca 21. den od možného nakrytí k vyloučení březosti. Pokud v tu chvíli bude březí, lze kastrovat i s plody. Narkózu samozřejmě volí vet na základě svých zkušeností a na základě jeho znalosti problému se srdcem, který fena má. Pravděpodobně by zvolil šetrnou inhalační narkózu s předoperačním vyšetřením zahrnujícím minimálně RTG hrudníku, lépe i EKG.

sanova
Člen
# Zasláno: 21 Lis 2017 17:23
- Nahlásit

Děkuji za odpověď .Na gynekologickém vyšetření nebyla. Přemýšlela jsem jestli nemohla dostat zánět močových cest, je chovaná v bytě a venku je větší zima a není tak odolná jako když byla mladší. Ale zánět nočových cest by netrval takhle dlouho a i když by o ni psi jevili zájem kvůli výtoku, ona o ně snad ne?? Teplotu na pohmat čumáku nemá .

sanova
Člen
# Zasláno: 21 Lis 2017 18:27
- Nahlásit

Jen pro doplnění. Fenka zatím nebere žádné prášky, ale už asi dva měsíce dostává tak 4 kapsle týdně krilového oleje jako zdroj omega 3, který máme doma Může to nějak souviset a uškodit. Hodně jsem o tom četla a na žádné varování ohledně tohoto jsem nenarazila, ale nemá to na radu veteináře, ale pomohlo jí to možná zvracením, předtím než ho začala dostávat občas (3-4 X měsíčně mezi jídly zvracela (vet říkal překyselení žaludku a zmenšit porce vícekrát denně) což zabíralo ale někdy když se porce nestihla dát ve vhodnou dobu se přece jen pozvracela ale od doby nasazení ne. Vím ale, že pomoct mohlo i spoustu jiných faktorů.

Vaše odpověď

vypnout *Co to je?

» Uživatelské jméno:   Heslo:   (Zapomenuté heslo?) 

Zobrazit smajlíky ;-) Vypnout smajlíky

miniBB forum software © 2001-2018

Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2014 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál.
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání