Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (49823 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (39156 hl.)
Možná 
Anketa img  (11503 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (9269 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (13702 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (38294 hl.)

Celkem hlasovalo: 161747


Kurz vystavování aneb naučím vystavovat snadno a rychle?
Vydáno dne 17. 03. 2010 (14748 přečtení)

(pr) Kurz vystavování? Trénink na výstavu? Na co? A proč? Na výstavě se přece oběhne jedno kolečko, pes se postaví do postoje a je to v kapse! Nebo ne?

Kdo již na výstavě byl, možná mu právě naskočil na tváři malý úsměv. Kdo má výstavu za sebou, totiž ví (nebo minimálně tuší), že i na výstavy se musí trénovat. A stejně jako několik týdnů před prvním závodem Formule 1 čteme o tom, jak řidiči trénují, auta se vylepšují a týmy vymýšlejí taktiku, měl by výstavní trénink začít již několik měsíců nebo minimálně týdnů před první výstavou.

Pro každého zájemce o vystavování je v Praze otevřeno kryté středisko pro výcvik nejen výstavních psů. V tomto středisku můžete navštěvovat různé kurzy vystavování (skupinové, individuální i intenzivní). My jsme se vydali na celodenní intenzivní kurz, který se zde konal v sobotu 13.3.2010. Kurz vedla velmi úspěšná junior a dog handlerka Lucie Kotěrová (reprezentantka na Cruft´s v roce 2008, nejlepší junior handler roku 2007, 2006 a 2005 atp.) a profi handler pan Martin Bastl (se psy, které předvádí, získal tituly BOB, BIG i BIS na výstavách v ČR a zahraničí).

Na kurzu se sešlo celkem dvanáct pejsků různých plemen, velikostí i věkových kategorií. Začínalo se od 9hod ráno v příjemném prostředí DOGSHOW školy pro psy. Pro každého bylo připraveno občerstvení - sladká snídaně, teplé i studené nápoje. Navíc každý účastník dostal malý dárek od firmy Eukanuba, která byla hlavním sponzorem akce.

Seminář byl zaměřený především na vlastní předvedení psa na výstavě a byl rozdělen do dvou částí:

Výstavní teorie – jelikož byla na kurzu většina žáčků z řad začínajících vystavovatelů, probrali jsme letem světem jaké jsou druhy výstav, kde hledat informace o výstavách v ČR a jak se na výstavu přihlásit.

Detailněji jsme si popovídali o vlastním průběhu výstavy - harmonogram výstavního dne, jak se orientovat ve výstavním katalogu, co se na výstavě smí a co už ne, co si na výstavu obléknout, jaké vybrat vodítko pro předváděného pejska, jaké vybrat pamlsky, kam umístit číslo a co dělat s pejskem i se sebou, než přijdeme na řadu.

Povídání bylo protkáno praktickými ukázkami a každý účastník si mohl například na svého pejska vyzkoušet různá vodítka, zalistovat si výstavním katalogem, nebo si zkusit vyplnit přihlášku.


Obr.1: perfektně zvolená barva oblečení i výstavního vodítka,
správně umístěné výstavní číslo v pouzdře na levé paži (L. Kotěrová)

výstavní praxe – hlavním úkolem kurzu bylo naučit účastníky jak správně vystavit svého psa a ukázat jim tu správnou cestu k úspěchu ve výstavním kruhu.

Lucie s Martinem předvedli jak se ve výstavním kruhu pohybují profíci, jaké existují základní figury a jak se správně staví pes do výstavního postoje na stole i na zemi.

Každá dvojice – páníček a pes – byla následně vyzvána k vlastnímu předvedení a Lucie s Martinem pomáhali, radili a ukazovali jak na to, aby bylo dosaženo toho nejlepšího výsledku.

Poté co každá dvojice prošla pod drobnohledem Lucky a Martina, vrhli se žáčci na vystavování ve skupině, komunikaci s rozhodčím a kontrolu chrupu i tělesné stavby.

Na závěr kurzu si žáci mohli vyzkoušet "výstavu nanečisto", kde nechyběl vedoucí kruhu, zapisovatel a spravedlivý rozhodčí, který si nechal psy předvést v pohybu i v postoji, zkontroloval zuby i tělesné partie jednotlivých psů a vybíral čtyři nejlepší dvojice z kurzu na které čekaly pěkné ceny.

Pokusím se vám zde shrnout nejčastější výstavní trable se kterými se účastníci kurzu potýkali a nastínit jejich řešení:

nevhodný výběr výstavního vodítka – existuje několik typů „předváděček“, při výběru předváděčky je třeba se řídit následujícími pravidly:

barva psa – platí pravidlo, že vodítko by mělo být ve stejné barvě jako je pes. Pokud je pes vícebarevný, rozhodujeme se podle barvy krku (límce) nebo hlavy.

velikost a temperament psa – sílu a délku vodítka vybíráme podle velikosti a temperamentu psa. Pro velké a „veselé“ psy existují vodítka řetízková nebo kožená, na kterých se pes lépe usměrňuje. Čím je pes větší a živější, tím lépe se nám povede spíše na kratším vodítku.

Pro malá plemena není vždy vhodné vybírat vodítko co nejslabší, psa může řezat do krku a nás do ruky. Malá štěňátka zvykáme nejprve na širším vodítku a teprve až si na něj zvyknou, můžeme vyzkoušet slabší.

nesprávné umístění výstavního vodítka na krku psa – pokud je vodítko na krku na svém místě, zajistí nám dokonalou kontrolu nad psem a také potřebný kontakt se psem po celou dobu vystavování. S umístěním vodítka souvisí i způsob vedení psa a tedy i pozice psa vůči handlerovi. Pes může jít v pohybu před vámi, vedle vás a nebo za vámi a vodítko může vést k vaší ruce spodem (pod uchem psa) a nebo vrchem.


Obr.2: spodní vedení psa (T. Šubertová)


Obr.3: vrchní vedení psa (L. Kotěrová)

nesprávné držení vodítka v ruce nebo nesprávné držení ruky s vodítkem – vodítko držíme v levé ruce smotané do dlaně (tedy ne v obou rukách, ne omotané okolo dlaně a ne s plandajícím zbytkem vodítka, které by nám koukalo z dlaně ven). Ruka je vedle těla handlera, ten je narovnaný a psa kontroluje pohledem z boku (neskláníme se a neohýbáme ke psu, nenatahujeme ruku příliš za sebe ani před sebe).

nevyhovující tempo předvedení psa – se způsobem předvedení souvisí také tempo a rychlost běhu (chůze). Pes by měl v pohybu předvést jeho rozsah a mechaniku. Každému jedinci vyhovuje jiné tempo, ale každý pes by se měl předvádět v klusu (ne ve cvalu, ne v kroku). Správný výstavní klus na výstavním vodítku je třeba se psem natrénovat, aby se nám na výstavě nevzpíral, nezastavoval a nebo nás po kruhu netáhl.

motivace a socializace – motivace je základem spolupráce. Pokud pes není dostatečně fixován na svého handlera, nebo pochutiny, které mu handler v kruhu nabízí, snadno se stane, že psa více zajímá vše okolo než práce s handlerem.

Stejně tak pokud není pejsek perfektně socializován, může se stát, že podlehne výstavnímu stresu nebo se poleká potlesku, zvuku psacího stroje či doteku rozhodčího.

Při práci se psem v kruhu je třeba jej povzbuzovat, mluvit na něj a být mu oporou. Jedině tak lze dosáhnout souhry a radostného předvedení. Pokud budete mít natrénováno, nemusíte být nervózní a můžete se soustředit jen na psa a vystavování pak bude bavit vás oba. Nervozita, stres a nejistota do kruhu prostě nepatří.


Obr.4: výborně motivovaný pes pozorně sleduje svého handlera (L. Kotěrová)

výstavní figury – většina začínajících vystavovatelů má pocit, že se na výstavě běhá pouze dokola. To je ovšem jen zdání a pohyb po obvodu kruhu je pouze jednou z variant předvedení psa v pohybu. „Po kruhu“ se tedy pohybujeme vždy proti směru hodinových ručiček se psem po naší levé straně. Další figurou důležitou i pro začínající vystavovatele je „tam a zpět“ a „trojúhelník“. S figurami také souvisejí obraty. Detailní popis těchto figur i obratů je k nalezení na různých internetových stránkách (např. www.pespritelcloveka.cz  v seriálu Kouzlo Juniorhandlingu od Ing. Libuše Brychtové nebo přímo na stránkách Ing. Brychtové www.nahaci.cz).

I přes poměrně dokonalé informace o způsobu provedení jednotlivých figur i obratů, činilo právě toto mnohým žáčkům největší problémy. Ovšem pod dohledem Lucky a Martina bylo jednoduché svou techniku napravit a vypilovat. Někteří tak v závěru kurzu dokázali předvést perfektní souhru se svým psem v pohybu po kruhu i v jednotlivých figurách.

postoj na zemi i na stole – výstavní postoj je nedílnou součástí předvedení psa. Každé plemeno má předepsaný korektní výstavní postoj a podle toho se liší i způsob práce handlera a psa. Malá plemena se většinou vystavují v postoji na stole. Jelikož na kurzu byli plemena z různých skupin FCI (ovčácká, teriéři, společenská, chrti ale i molossové), věnovali se handleři každému pejskovi zvlášť a vždy páníčkům poradili konkrétně k postoji jejich psa.

Všeobecně lze říci, že velkým psům dělalo problém to, že měli tendenci si sedat (většinou v důsledku předešlého domácího výcviku povelu „sedni“). V takovém případě Martin s Luckou vysvětlili jak naučit psa povel „stůj / postoj / výstava“ a názorně ukazovali. Malá plemena naopak překvapila perfektní přípravou a dokázala v klidu stát na zemi i na stole. Více o postoji naleznete také na výše jmenovaných webových stránkách.


Obr.5: volný výstavní postoj na zemi (L.Voženílková)


Obr.6-7: postoj s oporou na zemi (J. Hořáková, L. Kotěrová)

zuby a doteky rozhodčího – i v této části jsme všechny dvojice chválili za perfektní přípravu. Až na malé chybky (např. sklánění se psovi k tlamě tak, že do ní rozhodčí nevidí), předvedli všichni profesionální výkon.

pohyb v kruhu ve skupině psů – tuto část si žáčci již vysloveně užívali. Protože měli všichni už našprtáno a nazkoušeno jak držet vodítko, v jakém tempu běžet, jak se po kruhu pohybovat a jak psa postavit do výstavního postoje, mohli se soustředit na různé výstavní finty a pilovat předvedení k dokonalosti.

komunikace s rozhodčím – jedna z problémovějších součástí práce v kruhu. Pro začínající vystavovatele bylo občas obtížné soustředit se na psa a zároveň sledovat kde se pohybuje rozhodčí a co jim sděluje. Je proto důležité být v kruhu stále pozorný a sledovat systém práce rozhodčího (např. pokud si nejprve nechá psy před námi předvést v pohybu „po kruhu“, pak na stole a pak v pohybu „tam a zpět“, je vysoká pravděpodobnost, že to samé bude chtít i po nás).


Obr.8: fotografování s rozhodčím v případě vítězství našeho psa
je také součástí komunikace (M. Bastl)

Na závěr lze jednoznačně říci, že praktický trénink pod dohledem profíků je nade všechny články a rady. Do výstavní přípravy se vyplatí investovat peníze i čas a zajet si se svým pejskem na některý z individuálních, skupinových či intenzivních kurzů do psí školy nebo pravidelně trénovat doma před zrcadlem či v kolektivu kamarádů, kteří si zahrají na rozhodčího nebo rušivý element a náš výkon nám spravedlivě posoudí. O vítězství ve výstavním kruhu často rozhodují detaily a pokud chcete postoupit do závěrečných soutěží, kvalitní předvedení je jedním ze základních předpokladů vašeho úspěchu.

Profihandler pan Martin Bastl se na vás bude těšit na dalším celodenním intenzivním kurzu vystavování v sobotu 8.5.2010 v Opatovicích nad Labem v areálu zverimexu Sirius. Propozice a přihlášky najdete na www.agisirius.estranky.cz  nebo www.dogshow.cz , informovat se můžete také na e-mailu lada.vozenilkova@seznam.cz nebo telefonu 777 342 257.

Lada Voženílková
www.dogshow.cz

Dogshow.cz - psí škola



Související články:
Dogshow.cz – kryté výcvikové středisko pro psy v Praze (17.02.2010)
Kurz vystavování psů s Terezou Šubertovou (23.02.2010)
Cvičení na gymnastických míčích se psy (27.03.2010)
Kurz stříhání psů – Bišonci (19.04.2010)

( Komentáře: 0 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání