Ballotada
Galerie aktuálně na rajčeti
GALERIE aktuálně na facebooku
FOTOGRAFIE BALLOTADA
Boerboel, Bordeauxská doga,  Rottweiler na Rajčeti
NOVINKY aktuálně na Facebooku

NOVÁ VERZE TĚCHTO STRÁNEK .... PO KLIKNUTÍ NA BANNER NÍŽE

Boerboel Chovatelská stanice Ballotada
Vítáme Vás v CHS Ballotada

Vzhledem ke stoupající oblibě tohoto impozantního molossa z Jižní Afriky bych ráda novým zájemcům přiblížila jaké jsou možnosti chovu a kvalit zvířat v porovnání za jakým účelem si tohoto psa chcete pořídit.

1. Pokud chcete JEN burbula ...
... a nemáte aktivní výstavní a chovatelské plány, nepožadujete žádné prověření zdravotního stavu předků a tudíž nejspíš ani žádné garance za strany chovatele - můžete se orientovat v sekci psů bez PP (to jsou ale převážně potomci zvířat s nejvyšší dysplazií 3. a 4. stupně) nebo s PP v klubu UCI (z téhož důvodu). Jelikož jsou to kluby bez jakýchkoliv podmínek chovu (mimo výstavy a bonitace - což nezahrnuje žádné povinné zdravotní vyšetření), nedohledáte zpětně v generacích vůbec nic. U slušných chovatelů byste se měli dozvědět alespoň to nejzákladnější o rodičích.

2. pokud chcete burbula , chodit na výstavy a chovat v příslušném klubu vaší země...
... tady v České i Slovenské republice zastupuje tento druh chovu Moloss Klub, který prozatím jako jediný v zemi toto plemeno registruje. Průkazy původu jsou vydány v registru národních plemen – (zkratka NReg) a zvířata musí splnit všechny podmínky jako jiná plemena v něm zastoupená, t.j. věk 18 měsíců, RTG DKK do max. 3. stupně, výstava ve třídě nad 15 měsíců. S tímto psem můžete chodit na výstavy a budete zařazeni mezi neuznaná plemena FCI a vše je pro vás stejné, jen s rozdílem, že národní plemeno nemůže obdržet čekatelství CACIB a tím titul Interšampion. A to do doby, než země původu nezažádá o mezinárodní uznání plemene a splní k tomu všechny potřebné podmínky. Všechny další vyšetření a garance jsou na dobrovolnosti a solidnosti chovatelů.

3. pokud chcete burbula, chodit na výstavy,splnit podmínky chovu a chovat tak, aby zvířata byla uznávaná v celém světě, celý svět uznal vás a s tím převzít garanci zdraví, povahy a exteriéru nad svými odchovy...
Jsou zde 2 možnosti, ale se společným cílem. Registrovat se v chovatelském klubu země původu SABT (pro Evropu http://www.sabt.info) nebo EBBASA (www.ebbasa.eu).
Vyplývající podmínky a povinnosti: váš pes musí absolvovat zdravotní vyšetření DKK, DLK, entropium, ektropium, ohodnocení v % dle standartu, u fen vyšetření výhřezu dělohy v době hárání. Toto je podmínkou pro všechny generace psů od začátku registrace chovu BOE v JAR - cca od r. 1980-1983. Pokud některý jedinec toto neabsolvuje, jeho potomkům již není dovoleno se začlenit do jedinečné databáze boerboelů celého světa ( http://www.boerboels.com/pedigree/pedigree.php?K_ID=20 - zde je v současné době registrováno přes 37 tisíc zvířat) a je na tyto odchovy pohlíženo jako na bez PP (viz „druh“ chovu č.2). Organizace SABT naopak nabízí a garantuje, že všichni psi uvedení v databázi nebo inzerci jsou prověřeni, zaevidováni a chovatelská stanice přebírá tyto garance chovu, kde v případě nedosažení ohodnocení 75% a nebo výskytu těžké dysplazie (nebo jiné vážné vrozené vady) toto nahradí majiteli novým štěnětem odpovídajícího spojení. Podrobnější podmínky si stanoví každá CHS individuálně. Každé jaro a podzim se pořádá Appraisal (ohodnocení) v zemích Belgie, Německo, Anglie, Portugalsko, Norsko, Švédsko a Holandsko, kde vysílá mateřská organizece svého rozhodčího a kterého jsem se se svými psy v září loňského roku zúčastnila. Zde jsme si vedli nadočekávání výborně a dosažené ohodnocení bylo jedno z nejvyšších zadaných.

K dnešnímu dni již mají moje 3 feny a 1 pes splněny podmínky chovu SABT a další mladý pes toto absolvuje v květnu tohoto roku. Prozatím je CHS Ballotada první v ČR i SR, která je registrovaná v mateřském klubu, ale již letošní výprava na ohodnocení nás vydá na malý autobus, čemuž jsem moc ráda. Další ohodnocení plánujeme na podzim, popřípadě jaro 2010, kde bychom rádi předvedli tři nejnovější přírůstky importované z JAR - z prestižní CHS Spitsvuurk a Sunjika. Doufám, že vynaložené nemalé úsilí pro zdárný dovoz bude přínosem pro rozvíjející se chov BOE u nás.

Magda Moravcová
www.cz-pes.cz/ballotada

Z historie:
Boerboel je zařazen mezi neuznané plemena FCI, je to národní plemeno původem z jižní části Afriky. Jako u většiny plemen i burbul vznikl zkřížením (namícháním) několika plemen i neplemen v době kolonizace jižní Afriky. Evropští přistěhovalci si na svou ochranu do nového domova přiváželi vesměs silné a mohutné psy, kteří se postupem doby přikřižovali se psy domorodců. Nehostinné prostředí samo provádělo selekci - přežívali pouze ti nejsilnější a nejodolnější. Tím postupně vznikl burbul, který uchvacuje svou mohutnou výraznou hlavou a velmi osvalenou mohutnou kostrou. Oficiální historie boerboela je velmi mladá, teprve až v roce 1980 byly oficiálně registrovány necelé tři desítky zvířat k chovnému využití.

V současné době je v České republice chov burbula na začátku... Přesto tomuto plemeni předpovídám budoucnost, kterou si určitě zaslouží. Stále je dost lidí, kteří hledají houževnatého a odolného silného psa. 

ZVEME VÁS K NAHLÉDNUTÍ NOVÉ VERZI TĚCHTO STRÁNEK 

Boerboel Chovatelská stanice Ballotada

   Copyright © 2013 Ballotada.cz         Designed and updated by Mekenzie