Vítejte na stránkách plemene Boerboel v zemi původu
- Jihoafrický burbulProvedu vás letem světem mým dosavadním kynologickým životem.

od r. 1981 se zabývám výcvikem psů v domovském kynologickém klubu v Nezamyslicích, kde jsem také od r. 1981 členkou. Začínala jsem se 2 černými trpasličími pudlicemi a vším co mi na vesnici svěřili jsem si půjčovala a vodila na cvičák.

V letech 1986-1990 jsem se jako mládežnice účastnila výběrových závodů + Mistrovství mládeže dle ZVV 2 se svým německým ovčákem Delonem.

od r. 1992 mě naprosto učarovalo plemeno rottweiler, které od toho roku vlastním , aktivně chovám a cvičím A zde již začíná skutečná historie rotvajlerů v chovatelské stanici Ballotada.

zde v roce 1996 získávám CHOVATELSKOU STANICI s mezinárodně chráněným názvem Ballotada

v toto mezidobí od r. 1992 – 2008 pracuji jako psovod u Policie ČR (krátce u Městské policie v Prostějově a déle už u PČR ) se služebním rotvajlerem Bullysonem z Cansasu a další můj pes je „transylvánský pastevecký pes „ Ramses , který se dožil krásných 13ti let. Složeny policejní zkoušky H1 a P1 .(jinak kříženec amerického bulldoga linie Jonson a německého ovčáka pracovní linie)

Zakladatelkou mého chovu rotvajlerů byla Haska z mesta Lučenca (moje třetí fena RTW koupená již jako dospělá , jelikož s předchozími fenkami zakoupenými od štěněte nebylo možné uchovnění ), s Haskou jsem složila zkoušky ZV2, OP1, IPO3, SchH3, SchHA, zúčastnila se 3 x Mistrovství republiky RTW dle IPO3 a v r. 1998 získala titul Mistr Slovenska. Tato úžasná fena v „srdečním“ spojení se psem Athosem Ho-Dra dala spoustu výborných zvířat, ale hlavně moje pokračovatele chovu Archie Ballotada a fenu Ballotada „Brenda“ Ballotada.

S Brendou jsme si udělali výlet do Belgie pro příliv špičkové pracovní krve psa Tyson van Het Polderbos a jejich dcera Isis Ballotada je matkou mnoha úžasných potomků vynikajících na sportovním poli.
viz. Osiris Ballotada - několikanásobný účastník mistrovství světa.

Z druhé linie mých fen je
dcera Archieho Ballotada - Ballotada Svitavské vrchy (Kony), byla kryta opět pracovním psem jedinečných kvalit Vašonem Holubí dům a dala mi vrh K, z kterého je nejúspěšnější pracovní fena nejen v českém závodním povědomí a to Kirké Ballotada – také několikanásobná účastnice mistrovství světa a matka vrhu U - ballotada.

Posledním vrhem Isis, který byl zplozen téměř zázrakem je vrh T – Isis a Barnyho z Buchlovských hor - mého chovného psa, který bohužel krátce po krytí podlehl pooperačním komplikacím a to v době, kdy jsme ještě nevěděli , jestli Isis zabřezla nebo ne. Ale osud byl na naší straně a dal mi potomky (mladší bratříčky a sestřičky Osirise) a z tohoto posledního spojení Bárnyho a Isis mi tady zůstala následnice pro chov a výcvik Tyrana Ballotada.

Od r. 2002 se Ballotada rozrostla o plemeno Bordeauxská doga, kde zakladatelkou chovu byla vyjímečná fena Bára od Mandavy (Megi), která bohužel doplatila na neuváženou příbuzenskou plemenitbu (v době začátků tohoto plemene a malého výběru chovných jedinců u nás dosti běžnou) a podlehla ve svých 4 letech a plné síle těmto dědičností získaným chorobám. Nebýt toho, že svou úžasnou povahu mohla předat ve 3 vrzích svým 11 potomkům, nejspíš bych toto plemeno již nevlastnila. Většina to zná z vlastní zkušenosti, že každého dalšího psa už jen srovnává s tím prvním…jedinečným a nenahraditelným.
Vzhledem k tomu, že při plánování štěňátek a výběru vhodného psa dávám největší důraz na zdraví , nepříbuznost a vyrovnanou povahu, značně se omezuje nabídka chovných krycích psů. Ale alespoň nějakým dílem bych ráda pomohla ozdravit toto plemeno (např. pokud měla má fena výsledek DKK 3/3 nikdy bych nenakryla psem se stejným nebo ještě horším postižením, ale hledala jsem psa s výsledkem HD 0/0 nebo 1/1). Při současných alarmujících výsledcích DKK u molossů, růstových problémech, přetíženosti zvířat nadváhou, dědičných vadách a nemocech... by slušný chovatel a milovník psů neměl toto vůbec dopustit.

Báru od Mandavy jsem kryla psem Glen z Vesničky u hranic (rtg. 1/1) - a dala mi pokračovatelku chovu Bastet Ballotada, která mi dělala jen samou radost ,neskutečná matka ve všech směrech co by odkojila a přijala i poníka, kdyby bylo potřeba…. s Bastet jsme opět přispěli troškou k dovezení nové krve z Německa a nakryli multišampionem Bozz Padrino von Nuthetal z kterého je vrh E a F….viz Edmond a moje Fren.

Po neuvážené aplikaci jedu na potkany našich sousedů jsem o Fren -jedinou mou chovnou fenu – takto zbytečně a bolestně přišla a momentálně nezvažuji pořízení další BX a chov ukončuji (přerušuji).

Dalším nejnovějším a do budoucna hlavním přírůstkem v CHS Ballotada je plemeno Boerboel (Jihoafrický burbul), v kterém prozatím vidím ideální sloučení zdravého nepřešlechtěného molossa se vším všudy. Pro mě to bylo nalezení zlaté střední cesty mezi rotvajlerem a bordeauxskou dogou a pokud si to mohu dovolit, předpovídám tomuto plemenu u nás velkou budoucnost.

Všechny dostupné informace získané na zahraničních webech popisují burbula přesně tak, jak to mohu postupně pozorovat u mých burbulů.

Ti, kdo propadnou tomuto plemeni jako já, se dočtou více na mých stránkách určených jen pro boerboel a dále na webu specializovaného klubu Boerboel club CZ, který má své stránky zde: www.boerboelclub.cz

Letos - v r. 2016 je to již 5. moje generace, která exceluje na výstavním či sportovním poli.

v kostce a číslech:
- aktivní chov od r. 1996
- složeno přes 55 zkoušek z výkonu od ZM- IPO3
- 3 x účast na Mistrovství republiky – 1x titul MISTR SLOVENSKÉ REPUBLIKY IPO 3
- absolvováno přes 70 závodů – v kategoriích ZV1, ZV2, IPO3
- pravidelné zastoupení mých odchovů na Mistrovství světa RTW –díky Zuzce Marthalerové
- odchováno multi multi šampionů a vítězů všech typů výstav, 1x interchampion - podrobné výsledky mé chovatelské práce naleznete na www.ballotada.cz

Magda Moravcová

www.BALLOTADA.cz

Z historie plemena Boerboel

Boerboel je zařazen mezi neuznané plemena FCI, je to národní plemeno původem z jižní části Afriky. Jako u většiny plemen i burbul vznikl zkřížením (namícháním) několika plemen i neplemen v době kolonizace jižní Afriky. Evropští přistěhovalci si na svou ochranu do nového domova přiváželi vesměs silné a mohutné psy, kteří se postupem doby přikřižovali se psy domorodců. Nehostinné prostředí samo provádělo selekci - přežívali pouze ti nejsilnější a nejodolnější. Tím postupně vznikl burbul, který uchvacuje svou mohutnou výraznou hlavou a velmi osvalenou mohutnou kostrou. Oficiální historie boerboela je velmi mladá, teprve až v roce 1980 byly oficiálně registrovány necelé tři desítky zvířat k chovnému využití.

V současné době je v České republice chov burbula na začátku... Přesto tomuto plemeni předpovídám budoucnost, kterou si určitě zaslouží. Stále je dost lidí, kteří hledají houževnatého a odolného silného psa.Chovatelská stanice Ballotada

(c)Ballotada design Mekenzie