Harusaki - logo stránek

Chovatelská stanice Akita Inu


Úvodní strana Nabídka štěňat Rodokmeny

Charakteristika plemene Akita Inu

Akita patří k nejstarším plemenům na světě. Chovatelské důkazy lze vystopovat až do 15 století. Nálezy koster lze datovat ještě mnohem déle. Podobně vypadající psi museli být v Japonsku už před pěti tisíci lety. Jméno Akita je odvozeno od japonské prefektury Akita v severní části ostrova Honšu. Zde má být prapůvod tohoto plemene. Ke jménu Akita se často přidává slovo Inu nebo Ken, tyto slova neznamenají nic jiného než "Pes". V epoše Tokugawa až do epochy Taiso (1603 - 1925) byla Akita hlavně společníkem samurajů. V roce 1931 se Akita, díky císaři Hirohito, stala majetkem národa a tím byl zakázán i její export ze země. Až po roce 1945 se toto rozhodnutí přestalo dodržovat a během obsazení Japonska za druhé světové války se mnoho Akit vyvezlo do Ameriky.


Heichi Almaju - naše chovná fena

Akita je stále v Japonsku symbolem nekonečné věrnosti. Na železničním nádraží Shibuya v Tokiu stojí od roku 1948 bronzová socha Akity "Hachiko", která připomíná lásku a věrnost svému pánovi. Hachiko byla Akita jednoho profesora, který učil na univerzitě v Tokiu. Každé ráno vyprovázela Hachiko profesora na nádraží a odpoledne na něj opět čekala. Profesor zemřel v roce 1925 na srdeční infarkt. Hachiko chodila ještě deset let každé ráno na nádraží a na svého pána čekala. 7. března 1935 našli Hachiko mrtvou na místě kde tolik let čekala na svého pána.

Standart popisuje Akitu jako velkého psa se stabilní postavou, plně proporcionální stavbou těla. Typické znaky jsou: krátké ucho, postavené, nakloněné dopředu, stočený ocas, klidná povaha. Srst je pevná a rovná, podsada měkká a hustá. Barvy Akit v Japonsku a připojených zemích v F.C.I. je červená, sezamová, žíhaná a bílá. Všechny barvy mimo bílé musí vykazovat "Urajro" bílé znaky. Dle standartu je Akita psem inteligentním, hrdým a důstojným. Kdo jednou Akitu vlastnil potvrdí, že o její povaze lze říci mnohem více.

Akita je absolutně věrná, přítulná ke své rodině. Je klidná, vyrovnaná a je jí dán od narození pocit chránit svoji rodinu.

Kdo nedokáže respektovat silnou vůli Akity a není připraven ji vychovávat s velkou láskou a trpělivostí, ten ať si ji raději nekupuje. Přes tuto nelehkou výchovu je Akita označována jako pes se všestrannou schopností jak pro lov, obranu, ochranu tak i na výcvik slepeckého, záchranného i tažného psa. Při lovu je používán v Japonsku jak na zvěř nízkou, pernatou, ale i na medvědy a černou. Stejně tak se osvědčil jako pes tažný, i když se od typicky tažných psů odlišuje povahou klidnou a dominantní. Dnes je Akita chována hlavně jako rodinný, doprovodný a hlídací pes.


Kontakt:
Josef Rýpar
Hluzov 11
753 68 Černotín (okr. Přerov)
e-mail: josef.rypar@iol.cz


tel: +420 581 60 28 96
mobil: +420 608 88 04 75